Zoom

Yazın starı sen ol!

alt

Yaşasın! Sonunda tatil geldi ve sen süper bir yazı hak ettin. Peki, bu yazın starı olmak için neler yapman gerektiğini biliyor musun?

 

Odanı düzenle

 • Artık odanı temizlemenin tam zamanı! Bütün bir yıl boyunca ders çalışırken etrafa saçtığın kitaplar, defterler ve testlerden fenalık gelmedi mi? Cevabın “evet” ise, öncelikle gerekli ve gereksiz olanları belirlemelisin.

Ama ben bunu nasıl yapacağım ki diyorsan…

 • Seneye bir daha gerekmeyeceğine inandığın okul eşyalarını ihtiyacı olacağını düşündüğün birilerine verebilirsin. Böylece başkaları onlardan yararlanmış olur, sen de fazlalıklardan kurtulmuş olursun!
 • Masanın üzerine de çeki düzen vermelisin. Şimdiye kadar biriktirdiğin kağıtlar, kalemler ve hatta post-it’leri çöpe at. Bu arada etrafın tozunu al ve yeniden düzenlemeye çalış. Yeni okul sezonuna kadar etrafı okulla ilgili şeylerden temizle, böylece yazın geldiğini daha iyi anlarsın. Bu işe annenin de çok sevineceğine emin olabilirsin!
 • Okulda çekilmiş ve yaz tatilinde görüşemeyeceğin arkadaşlarınla olan fotoğraflarını görünür bir yerlere asabilirsin. Böylece onlarla hasret gidermiş olursun:)
 • Senin için çok özel olanlarının dışında eskimiş ve kırılmış objeleri çöpe at. Bütün bu temizliklerden sonra kendini çok iyi hissedeceğin kesin!

Sosyal kelebek ol

 • Eh, artık tatilde olduğuna göre her gün bir sürü plan yapıp süper eğlenceli vakit geçirebilirsin. Bunun için sosyal hayatını bir gözden geçirerek işe başlamalısın. Arkadaşlarınla aran nasıl, kimlerle beraber takılmak istiyorsun, nasıl bir tatil geçirmeyi planlıyorsun? Bu sorulara cevap ver. Ayrıca görüşmekten hoşlanmadığın arkadaşlarından uzak durmanda fayda var, onlarla ölçülü ilişkiler kurarak durumu idare edebilirsin.

Ama ben bunu nasıl yapacağım ki diyorsan…

 • Öncelikle bütün arkadaşlarını kafanda gözden geçir ve gerekirse bir liste yap. Tatilde yapacağın programlarda sadece seni mutlu eden arkadaşlarınla olmaya çalış. Çünkü sen, canını sıkan tiplerle bir arada olup mutsuz olmayı hak etmiyorsun!
 • Hoşlanmadığın bir arkadaşın aradığında onunla konuşmak istemiyorsan, o anda acil halletmen gereken bir işin olduğunu ve telefonu kapatman gerektiğini söyleyebilirsin.
 • Eğer arkadaşın seninle birlikte dışarı çıkmak istiyorsa, ona başka bir planın olduğunu söyleyerek kibarca özür dileyebilirsin. Çok ısrarcı bir tipse, onu incitmeden yalnız kalmak istediğini belirt. Bir an evvel “hayır” demeyi öğrenmende fayda var!

Ah şu erkeklerrrr

 • Bu yaz hoşlandığın bir yakışıklıyla harika bir flört yaşamak istiyorsan, bu iş olacaktır buna inan! Çünkü her şeyin başı, bir şeye inanmaktan geçiyor. Evren, senin sesini duyacak ve dileğini gerçekleştirecektir, merak etme.
 • Olmuyorsa onu unutmalısın! Evet, bu cümle kulağına hiç hoş gelmiyor olabilir, ama eğer istersen seni üzen erkek arkadaşından uzak durmayı başarabilirsin.

Ama ben bunu nasıl yapacağım ki diyorsan…

 • İşte sana birkaç basit öneri: Öncelikle sana onu hatırlatacak fotoğrafları ve eşyaları etrafından kaldır.
 • Kız arkadaşlarınla onun hakkında dedikodu yapmaya bir son ver ve hatta arkadaşlarından onunla ilgili sana bir şey anlatmamalarını iste.
 • Fikirlerinde de kararlı ol! Bütün enerjini onu düşünerek harcama, sık sık tatilde olduğunu kendine hatırlat ve keyif yap! Etrafındaki diğer yakışıklıların varlığını fark etmeye başlayacaksın…

Ailenle iyi geçin

 • Ailenle olan ilişkilerine çeki düzen vermelisin. Tatil boyunca yaşayacağın sıkıntıları önceden bilirsen önlem almış olursun. Örneğin, babanla izinlerin konusunda bir anlaşma yapabilirsin. Kardeşinle kavga etmemek için de yapacağın bir şeyler olmalı! Bu konuda en büyük destekçin annen olabilir.

Ama ben bunu nasıl yapacağım ki diyorsan…

 • Bazı noktalara dikkat etmelisin. Annen ve babanla konuşurken asla sesini yükseltme. Her zaman onların senin iyiliğini isteyeceğini ve senden yaşça büyük oldukları için saygı göstermen gerektiğini hatırlamalısın.
 • Kardeşlerinle arandaki küçük problemleri büyütmekten vazgeç artık! Aranızda savaş çıkmadan bastırmayı öğren! Örneğin, erkek kardeşin canını sıkıyorsa, onu bir yerlere götürerek aranızı düzeltebilirsin. Hatta böylece bir süre isteklerine son verir!
 • Biz kızların kız kardeş ya da ablalarıyla yaşadığı en büyük problem kıyafetle ilgilidir. O zaman, tatilin başından kim neyi giyecek, ne zaman giyecek beraber karar alın. Böylece kıyafetlerinizi birbirinizden izinsiz giyinmenize gerek kalmaz!

Dış görünümünü yenile

 • Yazın en güzeli olmayı kim istemez! Hemen güzellik ürünlerini ve makyaj malzemelerini düzenle. İşe yaramayan rujları, kırılmış farları saklamana hiç de gerek yok. Yeni sezonda birbirinden güzel ürünler bulabilirsin.
 • Güneşin altında yatarken ıstakoz gibi kızarmak istemiyorsan mutlaka koruma faktörü yüksek bir güneş ürünü kullanmalısın. Bunun için bir parfümeri reyonuna uğra ve oradaki uzmana danışarak cilt tipine uygun bir krem seç.
 • Gardırobuna bir göz at. Uzun zamandır giymediğin ve sadece anısı var diye tuttuğun eski kıyafetlerini bir kenara ayır ve dolabında yenilere yer aç. Ayrıca dolabında mutlaka ana renklerde belli başlı kıyafetler bulundurursan çok rahat edersin. Örneğin siyah ve beyaz birer tişört, jean pantolon, şort, atlet bluz her zaman işine yarar. Birbirine uyumlu renklerde kıyafetler satın alırsan istediğin zaman rahatlıkla kombin edebilirsin.

Pozitif ol

 • Her sabah güne güzel bir modda başlamak istiyorsan, gülümseyerek uyanmalısın! Karşına çıkan herkese gülümseyerek günaydın dersen, pozitif duygular hissedeceksin.
 • Strese son ver! Güne mutlaka egzersiz yaparak başla. Yoga yapmayı öğrenerek, hayata daha farklı bakabilirsin.
 • Bisiklete binerek negatif enerjilerden kurtulabilirsin. Formunu korumana yardımcı olacağını da unutma.
 • Hızlı biçimde duş almanın dışında arada sırada yapacağın ılık bir banyo seni rahatlatacaktır. Varsa küveti doldurarak yapacağın köpük banyosu ve ruh haline göre seçeceğin aromaterapik yağlar sana çok iyi gelecek.

 

Şaka zamanı 
Sıcaklarda serinlemek için birkaç fıkra ve komik soru ezberlesen hiç fena olmaz, değil mi?
İşte, sana birkaç alternatif…

Sorular
1. Adamın biri yıllardır halı sahada maç yaptığı halde, hiç gol atamazmış. Neden?
2. Adam denizde hiç boğulmazmış. Niye?
3. Yıkanan tona ne denir?
4. Adamın karnı açmış, denize dalmış, tok çıkmış. Niye?
5. Sizin dersler Bosch geçiyor muydu?
6. Adamın biri varmış ve saçlarını hep susuz yıkıyormuş. Neden?
7. Köfteyle möfte arasındaki fark nedir?
8. Rıdvan’ın bir büyüğü kimdir?
9. Limonun yarısı kaçtır?
10. Geçen gün yolda bir taksi çevirdim, ne oldu biliyor musun?

Cevaplar
1. Tipi ofsaytmış.
2. Tipi kayıkmış.
3. Washing ton.
4. Vurgun yemiş.
5. Hayır, bizimki Arçelik.
6. Çünkü şampuanın etiketinde “kuru saçlar içindir” diye yazıyormuş.
7. Köfte kıymadan yapılıyor, möfte mıymadan…
8. Rıdtwo.
9. Limbeş.
10. Hala dönüyor!

Kutup Ayısı
Soğuk bir kutup gecesi yavru kutup ayısı annesine yaklaşır ve sorar:
“Anneeeee, ben kutup ayısı mıyım?”
Annesi, “Evet oğlum” diye cevap verir. Yavru ayı yine sorar:
“Eee peki anne sen de kutup ayısı mısın?”
Annesi yine “Evet” diye yanıtlar. Kutup ayısı yine sorar:
“Ee peki anne, babam da kutup ayısı mı?”
Anne “Tabii ki oğlum” der. Kutup ayısı yine sorar:
“Ee peki anne, dedem, dedemin dedeleri falan hepsi kutup ayısı mıydı?”
Anne yine “Evet oğlum, hepsi kutup ayısıydı. Niye soruyorsun?” diye yanıtlar.
Kutup ayısı, “üşüyorum anne, üşüyorum!!!” der:)))

Delinin Çamaşırı
Delinin biri bir gün havuza düşmüş. Bunu gören başka bir deli de, o deliyi kurtarmış. Doktorlar cesur deliyi tebrik etmişler ve ona kurtardığı arkadaşının nerede olduğunu sormuşlar. Deli ne cevap vermiş dersin? İşte yanıt: “Onu kurusun diye astım!” :))

Zarlı Test
Öğrencinin biri sınavda soruları yanıtlamak için zar atıyormuş. 1 gelirse A, 2 gelirse B, 3 gelirse C, 4 gelirse D, 5 gelirse E işaretliyormuş. 6 gelirse de tekrar zar atıyormuş. Zarı bir atmış, 6 gelmiş, bir daha atmış
yine 6 gelmiş, bir kaç defa daha atmış yine 6 gelince, “Bu soru çok zor, ben en iyisi bir sonraki soruya geçeyim” demiş:)

 

Yorum Yapın