Vizeli Geçiş Sistemi

1330 views Yorum yap

Sadece yurt dışına çıkarken değil, bazı şeyler için de yaşını beklemen gerekiyor. Vize almadan mülteci olarak geçiş yaparsan sonuçlarına katlanırsın, bizden söylemesi:)


Yazı: Fatma Karaca

Kaş aldırmak +14
Kaşlarının kalın ve şekilsiz olduğunu düşünüyorsan, eminiz aldırmak için can atıyorsundur. Ama bunun için en doğru zaman liseye başlayacağın yaz! Ortaokul boyunca ergenlikten dolayı yüzünde şişlikler ve değişiklikler olacak. 14 yaşından sonra yüz şeklin yavaş yavaş oturmaya başlayacak. Dolayısıyla sana en çok yakışan kaş stilini ancak bu yaşlarda bulabilirsin.
Arkadaşlarla tatile çıkmak +18
Arkadaşlarınla tatile gitme planları yapıyorsan, 18 yaşından sonrası için yapsan iyi olur. Tatilde eğlenmek için gideceğiniz her yerde yaş sınırı olduğunu unutma! Sürekli yaşın yüzünden engellere takılıp istediklerini yapamazsan, arkadaşlarınla tatile çıkmak hiçte eğlenceli bir fikir olmaz.

İlk manikür- pedikür +17
Evet, manikür ve pedikürden sonra ellerin de ayakların da ölü derilerden temizleniyor, yumuşacık oluyor. Ama sen bu işlemleri ne kadar sık yaptırırsan, o kadar kısa sürede şeytantırnakları ve ölü deriler daha da artarak oluşacak. Dolayısıyla ne kadar geç başlarsan kuaför masraflarından paçayı o kadar çok kurtarırsın:) 17 yaşına kadar, haftada iki gün ayaklarına nemlendirici sürüp parafinli çoraplarla ayaklarının yumuşacık kalmasını sağlayabilirsin. Ayrıca vazelini tırnaklarına sürüp sık sık derisini geriye iterek şeytantırnaklarını da önleyebilirsin!

Makyaj yapmak +15
Cildinin yıllar boyunca yumuşak ve pürüzsüz kalmasını istiyorsan; makyaj yapmaya ne kadar geç başlarsan o kadar iyi. Özellikle sivilceli ciltlerde makyaj artıkları, cildin nefes almasını engellediğinden siyah nokta ve akne oluşumunu hızlandırıyor. 15 yaşından itibaren yalnızca göz kalemi, rimel ve parlatıcıyla başlayıp hafif makyajlar yapabilirsin. Akşamları silmeyi sakın ihmal etme!

Baleye başlamak -12
Balerinlerin fit vücutları, düzgün bacakları ve dans ederken olan zarafetleri seni kıskandırıyorsa itiraf edelim yalnız değilsin! Ama bunu fark etmekte biraz geç kalmış olabilirsin. Baleye başlama yaşı 2- 12 yaş arasıdır. Çünkü ancak bu dönemde, balede yapılan hareketler için vücut esnek olabiliyor. 12 yaşından sonra kemik yapısı, oluşumunu tamamlamaya başladığından bazı hareketleri yapmak mümkün olmuyor. Eğer geç kalmadıysan, kuğu gibi süzülen bir balerin olmak için acele et!

İzin verilmesi için baskı yapmak +17
Yine izin vermediler değil mi? Eğer 17 yaşına gelmediysen sızlanmayı bir kenara bırakmalısın. İzin çıkmadığına göre ailenin bir bildiği var demektir. Fakat 17 yaşındaysan, zorlamaya başlayabilirsin. Hem yakında 18 olacaksın, sana ne zaman güvenecekler? Sizinkileri izin vermeye alıştırmalısın, yoksa 18 yaşın hiçbir nimetinden yararlanamazsın. Elinden geleni yap, vize almak kolay değil biraz yolları aşındırman lazım:)

Saç boyatmak +17
Bir genç kızın başına gelebilecek en korkunç şeylerden biri: yanlış saç boyası! Saç rengini değiştirmeyi düşünüyorsan, 17 yaşından önce bu sadece bir düşünce olarak kalmalı.  Sen koyu kahverengi saçlarının bebek sarısına dönüşmesini istiyorsun ama o saçlar beceriksiz kuaförler yüzünden turuncu olacak bizden söylemesi! En iyisi 17 yaşına kadar iyice düşün, tam olarak ne istediğine karar ver. Aksi takdirde birkaç ay turuncu diğer ay tarz değiştirip simsiyah saçlarla gezersen, okulda alay konusu olabilirsin.

Yemek yapmayı öğrenmek -18
Sizinkiler eve geç geldiğinde pizza kutularının arasında boğulup geçen günden arta kalan patates kızartmalarını soğuk soğuk yiyerek obez olma yolunda ilerlemek istemiyorsan, 18 yaşından önce mutlaka yemek yapmayı öğren. Mantı açman ya da yaprak sarman gerekmiyor. Özellikle üniversiteyi şehir dışında okumayı planlıyorsan, şimdiden birkaç pratik yemek öğrensen iyi olur.

Dil öğrenmek -20
Şu an yabancı dil derslerinden kaçıyor olabilirsin ama ilerde kaçırdığın her ders için üzülme ihtimalin çok yüksek. Yurt dışına çıktığında, farklı bir ülkede okumak için başvurduğunda ya da ilerde iş aramaya başladığında yabancı dile çok ihtiyacın olacak. 20 yaşına kadar hiçbir dersi kaçırma. Hatta ikinci bir dil için şimdiden tercihini yaparsan, yaşıtlarına fark atabilirsin!

Staj yapmak -18
Hangi mesleği seçeceğine karar vermeden ve üniversiteye başlamadan önce mutlaka düşündüğün işlerde bir süre staj yapmak ya da çalışmak için fırsat yaratmalısın.  Böylece kafandaki mesleğin sana uygun olup olmadığını ve tam olarak nasıl olduğunu yakından görme şansın olur. Eğer uygun olmadığını düşünüyorsan, yol yakınken vazgeçerek farklı bir bölüm tercih edebilirsin:)

Kalıcı dövme +20
Yıllarca izi silinmeyecek gençlik hatalarından birine imza atmak istemezsin değil mi? Dövme yaptırmak istiyorsan bu fikri 20 yaşına kadar ertelemeni şiddetle tavsiye ediyoruz! Unutma ki zevkler sık sık değişiyor. Şu an belki bir kelebek, melek ya da kral tacı yaptırmak istiyorsun, ama ileriki yaşlarda bu sana çocukça gelebilir ve her gün aynı şeyi görmekten sıkılabilirsin. Eğer gerçekten istiyorsan, geçici dövmelerle yetinmeyi dene.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir