Zoom

Sosyal sorunlara jet çözümler

Günlük hayatta kocaman olduğunu düşündüğün sorunları şıp diye çözebilirsin! Ne de olsa kafanda büyüttüğün problemler, matematik veya kimya formülleri kadar karmaşık değiller. Sen de sihirli ve pratik tüyolara bak, yaşamına farklı bir boyut kat!

“Çok yalnızım”
Bu yıl belki yeni bir okula başladığın için belki arkadaş grubundan o veya bu şekilde ayrıldığın için, kimseyi tanımıyor, arkadaş edinme konusunda kendini yeterli hissetmiyor, bu yüzden de kendini yalnız hissediyor olabilirsin. Eğer çekingen olduğun için yalnız kalmaya mahkum olsaydın dünyanın nüfusunun yarısından fazlasının arkadaşı olmazdı. Panik yapma, pratik taktikleri uygula.

Bunları yap
* Okula giderken dış görünüşüne dikkat et. Bu, kendine olan güvenini artıracaktır.
* Okul bahçesine girdiğin zaman göz göze geldiğin ilk kişiyle tanış.
* Konuşurken kendini ifade etmekten çekinme ve karşısındakini dinlerken sıkça gülümse.
* Seni sevdiğini düşündüğün insanların bir listesini yap ve listeyi sık sık güncelle.
* Hafta sonu için plan yap ve herkesi davet et.

“Gelecek, ne getirecek?”
Eğer gelecek bir bilinmez olmasaydı herhalde falcılar aç kalırlardı:) Şaka bir yana, falcıya gitmek ve yarın seni neler beklediğini bugünden öğrenmeye çalışmak çok da gerekli değil. Ne de olsa gelecekte ne yaşayacağını bilmeyen tek kişi sen değilsin. Önemli olan, gelecekte ne olacağını önceden bilmek değil, bilmediklerinle başa çıkabilmek.

Bunları yap
* Kaygının yapıcı bir tarafının olduğunu ve zaman zaman başarıyı artırdığını unutma.
* İnternetten ünlülerin başarı hikayelerini araştır, hem eğlenecek hem de ne kadar farklı hikayeler olduğunu göreceksin.
* Gelecek planlarını kesinleştirmek için güvendiğin öğretmenlerle ve okulun danışmanıyla konuş.
* Jack Ensign Addington’un “%100 Düşünce Gücü”, Emmet M. ve Karen Fox’un “10 Adımda Pozitif Düşünce” isimli kitabından faydalan.

“Doğru aşkı bulamıyorum”
Sana aşık olan platoniklerine bir şey hissedemeyip hep seni mutsuz eden ilişkiler mi yaşadın şimdiye kadar? Kendini yanlış kişiler bulmakla suçlayıp kendine olan güvenini yitirmek yerine, aşkın biraz şans, yani doğru yer ve zaman işi olduğunu aklından çıkartma. Üstelik şimdiye kadar ideal aşkını bulamaman, bundan sonra da bulamayacağın anlamına gelmiyor, sakın geçmişle kendini yorma!

Bunları yap

* İlişkinin kötü gittiği eski sevgililerinle tüm irtibatını kopar.
* Arkadaşlarınla bir aradayken, yeni tanıştığın insanlarla sohbet ederken, olumsuz ilişki tarihini tekrar gündeme getirme.
* Aradığın kişinin profilini çıkarmak için kendine nasıl biri istediğine dair sorular sor.
* Yeni tanıştığın kişileri olumlu veya olumsuz önyargılarını diskalifiye ederek tanımaya, anlamaya çalış.
* Kendine güven ve kendini mutlu olmak için hayatında birisi olması gerekmediğine ikna et.

Yorum Yapın