Sıra’dan bir arkadaş değil!

2864 views Yorum yap

Sorun: Ödevlerini çalıyor
Bütün hafta sonu oturup saatlerce ödev yapıyorsun, sonra arkadaşın gelip bu ödevleri kendi defter ve kitaplarına geçirmek istediğini söylüyor! İlk söylediğinde yardımcı olmak hoşuna gitmişti, ama artık kendini enayi gibi hissetmeye başladın!
Çözüm: Eğer arkadaşın bunu alışkanlık haline getirdiyse, bu duruma bir an önce son vermelisin. Ona, ödevlerini vermemen gerektiğini, ailenin bu konuda çok hassas olduğunu, aksi halde okula gelip öğretmenlerinle konuşacağını söyleyebilirsin. Ayrıca ödev yapmamanın, onun için kötü bir alışkanlık olduğunu dile getirmelisin. İstersen bu konuda ona yardımcı olabileceğini de ekleyebilirsin.

Sorun: Kopya çekiyor
Sınavlarda da ödev konusunda yaptığı gibi kopya çekerek, seninle aynı notu, hatta bazen senden bile fazlasını alıyor! Bu durum haliyle sinir kat sayını artırıyor!
Çözüm: Sınavdan önce fazla çalışmadığını söyleyip, ona kopya vermek istemediğini dile getir. Sürekli konuşup konsantrasyonunu bozuyor ve senin başarını da etkiliyorsan, bu konuyu öğretmeninle konuşabilir ve ikinizden birinin yerini değiştirmesini isteyebilirsin.

Sorun: Çok konuşuyor
Bazen dedikodu yapmak senin de hoşuna gidiyor tabii… Ama o, hiçbir zaman susmak bilmiyor! Derslerde sürekli konuşuyor ve öğretmenden azar işitmenize neden oluyor. Kurunun yanında yaş da yanıyor misali, davranış notunuz hep düşük oluyor!
Çözüm: Bir süre ona cevap vermemeye ve dersi dinlemeye çalış. Tüm çabalarına rağmen başaramazsan, tek çözüm öğretmeninden yardım istemek!

Sayfalar: 1 2 3

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir