Zoom

Sinir ve kızgınlıkla başa çıkabiliyor musun?

Kızdın, üzüldün, endişelisin ya da çok sinirlisin… Gözünden ateş, burnundan dumanlar çıkıyor, ama sen yine de dur! Bu yazıyı okumadan sakın bir şey söyleme, kimseyi incitme, incilerini ortaya saçma!

 

Hepimiz bazen dilimizin kontrolünü kaybedebiliriz. Dilin kemiği olmadığı için bu kontrolü yeniden kazanmak da epeyce zor olabilir:) Stresli veya alışılmamış bir durumda birdenbire kendini anlamsız bir şey saçmalarken bulabilirsin. Beş dakika sonra yalnız kaldığında ise, “Neden bunu söyledim ki” diye pişmanlık duyman kuvvetle muhtemel. Hatta öyle durumlar olur ki, utançtan kafanı duvarlara bile vurmak isteyebilirsin. O halde, “Son pişmanlık neye yarar, her şeyin bedeli var” diyerek, sana çizgiyi geçmemenin sırları verelim ve böylece seni bu stresli durumlardan kurtaralım!

ENDİŞELİSİN

Saçmalamak, sinirli olduğumuz zamanlarda olabilecek en genel problemdir. Böyle anlarda doğru sözcükler bulmak gerçekten zordur ve insan genelde aklına ilk gelen şeyleri pat diye söyleyiverir. Ama sen bunu yapmayacaksın!  Kendini baskı altında hissettiğinde, önce derin bir nefes al. Saçmalayacağını, yanlış şeyler söyleyeceğini düşünüyorsan eğer, gözlerini sıkıca yum ve bir süre sessiz kal. Ağzından çıkan sözcükler abartılı olmasın ve yalan söyleme. Çünkü yalana başvurursan, ilerleyen zamanlar için başını daha büyük belaya sokmuş olursun. Eğer patavatsızca tüm aklına gelenleri saymaya başlarsan, iletişim adına büyük bir çukur kazıyorsun, kendini de içine atıyorsun demektir. Amacımız, işte bunu engellemek. Asla yapmaman gerekenlere gelince…

Yap

* Tanıdığın kendinden emin bir insanı hayal et. Böyle stresli durumlarda, onun nasıl konuştuğunu düşün ve onu örnek al.

* Eğer çok gerginsen, konuşmayı karşı tarafın yönlendirmesine izin ver. Sakin olarak, ona mantıklı sorular sormaya çalış ve sana sorulan sorulara düşünerek cevap ver.  

* Empati kur; “Eğer karşı tarafta ben olsaydım ve kendimle konuşsaydım, neyle ilgili konuşmak isterdim” diye düşün ve ona göre sözcükler seç.

Asla yapma

* “Aman tanrım çok heyecanlıyım, endişeliyim. Hayır, ama evet… Ne oldu biliyor musun? Ben öyle söylemedim, yani, dolabı da ben açmadım, ama açtım belki de, ama sonra yine kapattım ve” gibi peş peşe anlamsız sözcükler sıralarsan, suçsuzken suçlu duruma düşebilirsin, unutma!

Yorum Yapın