Şaka gibi arkadaşlar

1782 views Yorum yap

Dram kraliçesi arkadaş modeli
Biricik arkadaşın olayları abartma konusunda gerçek bir usta! Sanki her gün dünyası başına yıkılıyor. Sadece onun değil, senin de sorunların var. Ama sen olayları olduğu gibi, abartmadan anlatıyor ve dertleşiyorsun. O ise resmen pireyi deve yapıyor! Sürekli kendini acındırma moduna girince sen de ister istemez zamanla bu durumdan yorulmaya başlıyorsun.
Ne yapmak gerek?
Öncelikle kendini arkadaşının yerine koymayı dene. Acaba neden duygu sömürüsü yapma ihtiyacı duyuyor, bunu keşfetmeye çalış. Eğer problemin temelini anlamayı başarırsan, arkadaşınla konuşarak hem kendin hem de arkadaşın için önemli adımlar atabilirsin. Arkadaşına zevk aldığı şeyleri keşfetmesinde yardımcı olman da işe yarayabilir. Örneğin birlikte bir gitar ya da dans kursuna yazılabilirsiniz. Kendini müziğin ritmine kaptırdığında sıkıntılarını unutacaktır!
İşe yaramıyorsa…
Eğer ortada hiçbir sorun yoksa ve dramatiklik onun kanında olan bir özellikse, bu durumda iki seçeneğin var: Ya kendine yeni bir arkadaş bulacaksın ya da onu olduğu gibi kabul edeceksin. Tercih senin!

Yarışçı arkadaş modeli
Dersler, giyim, güzellik… Arkadaşın seni her konuda rakibi gibi görüyorsa aman dikkat! Sınavlardan iyi not aldığında seni tebrik etmek yerine surat asan, heyecanla erkek arkadaşını anlatırken şüpheci sorularıyla aklını karıştırmaya çalışan arkadaşın, sana tahmininden daha büyük zararlar verebilir!
Ne yapmak gerek?
Arkadaşın seni kendine rol model almış olabilir. Ama eğer durumun abartılı boyutlarda olduğunu düşünüyorsan, sohbetleriniz sırasında ona “insanın tek rakibinin kendisi olması gerektiğinden”, “iki arkadaş arasında rekabet olursa ilişkinin zarar görebileceğinden” üstü kapalı bir şekilde bahsedebilirsin. Emin ol, mesajı alacaktır!
İşe yaramıyorsa…
Mesajını ilettiğin halde davranışlarında bir değişiklik olmuyorsa, onunla konuşmayı dene. Onun başarılarıyla gurur duyduğunu, aynı davranışları ondan da beklediğini, birbirinize her konuda destek olmanız gerektiğini anlat. Eğer bu şekilde devam ederse, onunla arkadaşlığına devam edemeyeceğini söyle. Sana değer veriyorsa, bu şansı iyi değerlendirecektir.

Pinokyo arkadaş modeli
Kankan, sevgilisine, öğretmenlerine, hatta ailesine bile sık sık yalan söylüyor! Bu konuda o kadar usta ki, seni de birçok konuda kandırdığından eminsin. Onu çok seviyorsun, ama ona güvenmemen dostluğunuzu tehlikeye sokuyor!
Ne yapmak gerek?
Arkadaşının seni paranoyak yapmasına izin verme! Eğer söylediklerinin gerçekliğinden kuşku duyuyorsan, bunu açıkça dile getir. Ayrıca ona karşı dürüst davranmaktan da vazgeçme. Bu, kendini suçlu hissetmesini ve sana karşı daha açık davranmasını sağlayabilir. Ayrıca onu gerçekten sevdiğini, üzülmesini istemediğini ama insanlara yalan söylemeye devam ederse, bir gün faka basabileceğini ona anlat.
İşe yaramıyorsa…
Unutma ki biriyle dost olduğunda hayatının sonuna kadar onunla kanka kalmak zorunda değilsin. Eğer onunla olmaktan mutsuzsan, diğer arkadaşlarınla yakınlaşıp yeni dostluklar edinebilirsin!

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Daha hızlı okumak için…

Daha hızlı okumak, okuduklarını daha hızlı anlamak ve test çözerken hızına hız katmak ister misin? Öyleyse hiç vakit kaybetmeden bu göz egzersizlerini yapmaya başla!

Devamı   1503