Zoom

Şaka gibi arkadaşlar

Arkadaşının bazı özellikleri yüzünden aranızda soğuk rüzgarlar esiyorsa, onun şaka gibi özelliklerini keşfet ve önlemini al!

Çenesini tutamayan arkadaş modeli
Hoşlandığın yakışıklıları, ailenle olan özel sorunlarını en yakın arkadaşına anlatıyorsun, ama o bir türlü çenesini tutamıyor:( Anlattığın sırları başkalarından duymaktan artık sıkıldın. Sen onun sırlarını, hiç kimseye söylemiyorken tanımadığın insanların bile senin hakkında konuşmaları canını fena halde sıkıyor! Kısacası, kiminle dertleşeceğin, kime ne anlatacağın, kime güveneceğin konusunda çelişkiler yaşadığın noktaya geldin. Öyleyse artık bu duruma “dur” demen gerekiyor!
Ne yapmak gerek?
Öncelikle kankanla bu durumu konuşmayı dene. Onun senin için ne kadar özel olduğunu, sırlarını onunla paylaşmayı sevdiğini ama bunların sadece onda kalmasını istediğini söylemekten çekinme. Onun dertlerini kimseyle paylaşmadığını ve bunu bir külfet olarak görmediğini de ekle.
İşe yaramıyorsa…
Onunla konuşmana rağmen arkadaşının tavırlarında hiçbir değişiklik yoksa artık onu “kanka” sınıfından çıkarman gerek:( Bu, onunla hiç görüşmemen ve onu hayatından tamamen uzaklaştırman anlamına gelmiyor. Onunla yine ders çalışabilir, sinemaya gidebilir, gülüp eğlenebilirsin. Ama sırlar konusunda daha mesafeli davranmalısın. Çevrende sırlarını daha güvenle saklayacak birileri mutlaka vardır.

Yüzüne gülen, arkandan söylenen arkadaş modeli
Arkadaşın yüz yüzeyken seni iltifatlara boğuyor, sen yanında yokken hakkında atıp tutuyor! İşte son örnek: Daha bugün sana saçlarının harika göründüğünü söyledi! Ama sen sınıftan çıkar çıkmaz herkese saçlarının berbat göründüğünden bahsetmiş! Oysaki sen onun bütün söylediklerine inanıyor, gönülden söylediğini düşünüyordun. Çünkü sen daima ona karşı öylesin!
Ne yapmak gerek?
Kankacığına bunu neden yaptığını açıkça sormaya ne dersin? Onu her zaman dürüst gördüğünü ve söylediklerine inandığını ama bir türlü bu davranışına anlam veremediğini anlatmayı dene. Senin onun hakkında söylediğin şeylerin hepsinin arkasında durduğunu, dürüst davranmanın dostluktaki en önemli etken olduğunu söylemekten çekinme!
İşe yaramıyorsa…
Onunla konuşmana rağmen tavırlarında hiçbir değişiklik yapmıyorsa senin dostluğuna da ihtiyacı yok demektir. Onunla arana mesafe koyduğun sürece istediği kadar senin hakkında konuşabilir, yeter ki diğer arkadaşlarına samimi davrandığını belli et! Hem böylece insanlar senin dürüst, eski dostunun ise yapmacık olduğunu rahatlıkla anlayacaklardır!

Yorum Yapın