Zoom

Pozitif ol

Problemleri çöz!

Yeni okul dönemi başlarken, hayatında büyük değişikler olabilir. Bunlar seni üzse de pozitif bakmayı bildiğin sürece “İyi ki” diyeceğine eminiz. “Bunların iyi tarafı ne ki?” dediğini duyar gibiyiz. O halde okumaya başla, çünkü cevaplar burada:)

Fatma Karaca

Yeni okul

Bu yıl, taşındığınız için, liseye ya da ortaokula geçtiğin için farklı bir okula gidiyor olabilirsin. Yeni okul, ilk bakışta gözünü çok korkutabilir. Ama bunun iyi taraflarından bakmayı bilirsen çok mutlu olacağına eminiz.

Bunları dene

 • Herkesle kaynaşmak için yıllar geçmesine gerek yok! İçten bir gülüş ve samimi bir “Merhaba” ile yeni arkadaşlar edinebilirsin.
 • Farklı kulüp faaliyetlerine katılarak yeni okulunun sana sağlayacağı avantajlardan yararlanabilirsin.
 • Eski okuldaki arkadaşlarının yanı sıra yeni okulunda kazanacağın bu arkadaşlıklarla sosyal çevren daha çok gelişir:)
 • Eski okulunda belki aranızın iyi olmadığı öğretmenler ya da arkadaşların olabilir. Ama burada sıfırdan başlıyorsun! Aynı hataları tekrar etmeme ve tecrübelerinden ders çıkarma şansın var:)
 • Platonik aşkların, tartışmaların, hüzünlü anların… O okulda yaşadığın pek çok şey geride kaldı. Seni büyüten anılarınla yepyeni bir sayfa açmaya hazır ol!

Kazandığın okul evine çok uzak

İdeallerimiz uğruna, iyi bir okulda eğitim görmek için okul hayatımız boyunca pek çok şeye katlanmak durumunda kalıyoruz. Bunlardan biri de istediğimiz okulun evimize uzakta olması. Eğer bu yıl böyle bir şeyle karşı karşıyaysan, öncelikle istediğin gerçekleştiği ve hayalini kurduğun okula gidebildiğin için sevinmelisin. Sonrasında kafana bu kadar taktığın yol çilesini düşünerek dertlenmek yerine bir de bu açıdan bakmalısın!

Bunları dene

 • Belki uykunu tam alamayacak belki de kahvaltını hızlıca yapıp okula yetişmek durumunda kalacaksın. Ama inan bize bunların hepsi ilerde zaman yönetimini daha iyi yapmak için sana yardımcı olacak!
 • Servisteki zamanını uyuyarak geçirebilirsin. Böylece uykusuz geçen saatlerini fazlasıyla değerlendirmiş olursun.
 • Kitap okuyarak ya da çözmen gereken testleri çözerek yol boyunca kendine iyilik yapabilirsin:)
 • Müzik dinleyerek ya da telefonuna indirdiğin oyunları oynayarak bu vakti hem eğlenceli hem de verimli hale getirebilirsin.

 

Sevgilinden ayrılmak zorunda kaldıysan

Bu yıl farklı okullara gitmek zorunda kaldığınız için sevgilinden ayrılmak zorunda kaldın! Evet kabul ediyoruz çok üzücü:( Ama her zaman bir çözüm ve pozitif nokta vardır. Nasıl mı?

Bunları dene

 • Ortak arkadaşlarınız sayesinde onu görmeye devam edebilirsin. Böylece konuşacağınız konular daha çok birikir ve birbirinizi daha çok özlersiniz. Eğer ikiniz de istekli olursanız yakınlaşmanız bir ilişkiye doğru yol alabilir.
 • Diğer bir yandan yeni okulunda yepyeni arkadaşlıklar kuracağını unutma. Kim bilir belki de hoşlandığın çocuğu unutman ve yeni aşklara yol alman tahmin ettiğinden çok daha kolay olacak!

En yakın arkadaşım farklı okulu kazandı

Yıllardır yediğiniz içtiğiniz ayrı gitmeyen kankanla artık ayrılıyorsunuz. Mezun olduğuna bile sevinemiyorsun bu yüzden. Oysa çok yanılıyorsun. Mutlu olman için sebep çok!

Bunları dene

 • Unutma, gerçekten yakın arkadaşsanız okul değişikliği sizin dostluğunuza vız gelir:) Ne yapıp edip görüşmeye, dertleşmeye devam edersiniz.
 • Yeni okulunda yepyeni arkadaşlara sahip olacaksın. Sadece onlara ısınıp onları daha iyi tanımak için biraz zamana ihtiyacın var o kadar! Hem yeni okulun sayesinden arkadaş çevren de genişleyecek!

İstediğin okulu- bölümü kazanamadıysan

Uzun zamandır hayalini kurduğun okulu ya da bölümü kazanamadın. O kadar testi boşa çözdüm,  tüm yıl hiçbir aktiviteye katılmadan sadece ders çalıştığın, okul ev kurs üçgeninde hayatını geçirdiğin için kendine kızabilirsin. Ama ilerde “iyi ki” diyebilirsin!

Bunları dene

 • Dünyanın sonu değil ya! Önemli olan vardığın nokta. Yani eğitim hayatın bitince nerede olacağın ne yapacağın? İstediğin okulu ya da bölümü kazanamadın diye bunların hepsi silinmedi. Daha üniversite var, yüksek lisans programları var… Planlarını gözden geçir ve kendine bir çözüm üret.
 • Belki senin için en iyisi budur. Bunu anca yaşarken görebilirsin. Ve tabii ki olumsuzluklara değil olumlu şeylere odaklandığında!
 • Bazen çok istediğimiz bir şeyi yaptığımızda, aslında onu istemediğimizi fark ederiz. Belki durum senin için de böyledir. Nede olsa daha gençsin, büyüdükçe fikrin değişecektir.

Yorum Yapın