Paranı biriktir-arttır-yönet!

1650 views Yorum yap

Haftalığından arttırdıkların, bayram harçlıkların, karne paran… Eğer eline geçen tüm paraları bir çırpıda harcamak istemiyor ve para biriktirme konusunda taktikler arıyorsan, işte önerilerin…

Yazı: Irmak Kayserilioğlu
Parayla mutluluk olmaz elbette! Ama hayalini kurduğun iPad’i almak, 18 yaşına bastığında 2. el de olsa bir araba alabilmek, hadi bunların hepsini boş ver; hayatının ileriki yaşları için kocaman bir tecrübe kazanabilmek için şimdiden biraz para biriktirmeye ne dersin? İster evdeki kumbaranda, ister bankada, ister altına yatırım yaparak elindeki parayı değerlendirmek istiyorsan, Ekonomist Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu’nun önerilerine kulak ver!
Hesap açtır
Para biriktirme konusunda kararlıysan, ilk adımın bir hesap açtırmak olsun! Talat Yeşiloğlu, “Tasarruf açısından nakit para taşımanın her zaman bir takım riskleri vardır. Bunların ilki harcama riski. Cebinizde paranız olduğu sürece harcamaya açık olursunuz. İkincisi düşürme riskiniz var. Üçüncüsü ise çaldırma riskiniz var” diyerek hesap açtırmanın en güvenli yol olduğunu belirtiyor ve ekliyor “Ama hesap açtığınızda bir takım incelikler yapmalısınız. Örneğin cep telefonu faturanızı internetten ödemezseniz, yılda 2’şer dönemlik ‘Hesap işletim ücreti’ adı altında bir bedel ödersiniz.”

Döviz mi, altın mı, yatırım fonu mu?
Para cebinde nakit olarak durduğu sürece ucundan azar azar harcayabilirsin. Bu yüzden altın, döviz, fon gibi seçenekleri değerlendirmen en akıllıcası. Talat Yeşiloğlu’nun sana önerisi ise fonlar…  Yeşiloğlu, “Gençlere döviz alın diyemem. Çünkü bu çok riskli. Bugün dolar alırsınız, o bir hafta sonra daha da aşağı iner. Zaten paranız sınırlı oldu için bu durum size demoralize eder. Dolayısıyla en güzeli bence yatırım fonudur. B tipi fonlar diğerlerine göre daha az risklidir. Ayrıca fon alırken listelerden fonların getirisine bakılabilir, yıl boyunca ne getirmiş diye bakılıp ona göre bir tercih yapılabilir” diyor.

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık

Beyninin sınırlarını zorla!

Okul başarını arttırmak, hayatını düzene koymak ve problemlere yaratıcı çözümler bulmak istiyorsan, açık bir zihne sahip olman şart! Sen de bu 20 öneriyi uygula; beynini maksimum çalıştır!

Devamı   3663