Zoom

Okulda “kıl” olma, “cool” ol!

Okuldaki imajını gözden geçirmenin tam sırası! Yıldızı parlayan “cool kız” olmak da, karizmasını çizdirmiş “kıl kız” olmak da tamamen senin elinde!

Lise ve ortaokulu Hollywood’a benzetebiliriz. Birileri popüler olur, en iyi filmlerde oynar ve en yakışıklı çocuklarla çıkar. Birileri de yaptığı bir hatayla bir anda gözden düşebilir ve tüm popülerliğini yitirir. Prodüksiyon şirketinin patronları, yani parayı verenler; babalar ve annelerken, yönetmenler de öğretmenlerdir! Giyimin, kuşamın, davranışların, çevrendeki arkadaşlar, söylediğin sözler, kullandığın markalar, kısacası her şeyin göz önündedir. Bunun stresine pek çok genç dayanamaz, ama inan, bu okul dediğimiz sosyetik ortamla başa çıkabilmenin pek çok yolu var:)

Okulda “cool” olmanın yolları
Sanatsal faaliyetlere katıl: Özellikle bir müzik grubunun vokalisti olmak süper olurdu. Örneğin “Hannah Montana”daki Miley ve “High School Musical”deki Vanessa, sahneye çıkıp şarkı söyledikleri için dizide bu kadar popülerler. Tabii ki herkesin sesinin çok güzel olması ihtimali biraz düşük! Fakat sen de bir müzik enstrümanı çalabilirsin, değil mi? Bir gitar, piyano ya da keman çalabilsen, düşün okuldaki arkadaşlarından ne kadar hayranlık toplardın! Ayrıca sanat demek, sadece müzik demek değil. Güzel resim yapıyor olabilirsin. Yaptığın resimlerin okul koridorlarına asıldığını ve altında adının yazdığını düşünsene. Güzel şiir yazıyor veya okuyor olabilirsin. Önemli olan, okulda sanatın bir dalına el atmak. İnan, sana çok şey kazandıracak.

Sosyal aktivitelerde rol al: Bir arkadaşının doğum günü partisi, arkadaşlarla toplanıp sinemaya ya da tiyatroya gitmek, evde kız kıza pijama partisi düzenlemek, hatta okul içindeki eğitsel kollara, yarışmalara katılmak, hep göz önünde olmanı sağlayacak. Ayrıca arkadaşlarınla imece usulü yaptığın tüm bu aktiviteler sana samimiyet ve dostluk olarak da geri dönecek. Unutma, eğer kendini sosyal aktivitelerden soyutlarsan, silik ve ezik bir okul öğrencisine dönüşebilirsin. Ancak bu tür faaliyetler sayesinde arkadaş çevreni genişletebilir ve yakışıklı çocuklarla tanışabilirsin. Aksi takdirde muhabbet edebileceğin tek kişi, evdeki muhabbet kuşun olabilir:) Acı ama gerçek!

Spor yap: “Şarkı söyleyemem, dans edemem, tiyatro yapamam. Çünkü bunların hiçbiri için yeteneğim yok” diyorsan, bir spor dalıyla ilgilenebilirsin. Basketbol, voleybol, koşu ya da hentbol gibi bir spor dalıyla ilgilenirsen, okullar arası yarışmalarda, maçlarda deli gibi alkış alacaksın ve hep göz önünde olma şansı yakalayacaksın. Eğer, hem gitar çalıp hem de basketbol takımının kaptanı olursan, popülerlik katsayın birden iki katına çıkacaktır. Bunu da söyleyelim!

Giyim kuşamına özen göster
: Bunu söylemeyi gerçekten istemezdik, ama maalesef gençler arasında giyim kuşam da statüyü belirleyen acımasız kurallardan biri. Ama bu faktörü de yine sen kendi yaratıcılığınla alt edebilirsin. Senin prodüksiyon şirketin, yani ailen çok fazla bütçeye sahip olamayabilir. Ama mutlaka sen de evden üç beş kuruş harçlık alıyorsundur. Bu harçlıkları biriktirerek ve kendine ucuz alışveriş mekanları bularak kendi tarzını yaratabilir, ortaya Miley Cyrus gibi fıstık bir yıldız çıkarabilirsin. 10 liraya Taksim’deki pasajlardan neler alabileceğini bilsen şaşarsın. Mutlaka sizin semtte de böyle ucuza trend kıyafetler satan yerler vardır. Sana bir de internet adresi verelim, bir göz at: www.stilsahibi.com

Hazır cevap ol: Cool olabilmek için ihtiyacın olan şeylerden biri de, pratik zeka! Bunun için doğuştan gelen bir yetenek gerekiyor tabii ki. Fakat bol bol kitap okuyarak, film izleyerek de insan zekasını geliştirebilir. Eğer sen de daha zeki bir kız olup arkadaş ortamlarında bununla dikkat çekmek istiyorsan, biraz çaba göstermelisin.

Gereksiz konuşmalardan uzak dur: Çinlilerin bir atasözü var: “Arada sırada sus ki, yıldızın parlasın”. Hoş Çinlilerden kaç tane Hollywood starı çıktığı da tartışılır, ama bu söz pek de mantıksız değil:) Biz sana, “gerektiği yerde, zekice konuş” diyelim en iyisi. Eğer filmlerden girip futboldan çıkarsan; arkadaşların politikadan bahsederken, sen Justin Timberlake’in yeni sevgilisine geçersen, kimse senin ne anlatmak istediğini anlayamaz. Daha da önemlisi kimse bu zeka seviyesine ve hıza yetişemez:) Sen ortamda dönen sohbeti iyi takip et ve mantıklı yorumlarda bulun. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Polemiklere girme: Gergin ortamlara, dedikoduların göbeğine veya kızsal rekabet gibi durumların ortasına düşersen, yandın! Çünkü ne yaparsan yap, bu kötü ortamdan sen de nasibini alırsın. Bırak insanlar birbirini yesin ya da birileri hakkında konuşsun. Sen, sakinliğini koru ve bu karmaşaya bulaşma.

Yakışıklılara karşı güçlü ve iradeli ol: Gelelim en önemli konuya… Kız arkadaşların ve hatta erkek arkadaşların arasında gerçekten “cool” görünmek istiyorsan, yakışıklılara karşı olan duruşun da çok sağlam olmalı. Hoşlandığın çocuğun ardından deli divane olup karizmayı çizdiren pek çok kız arkadaşını görmüşsündür. Zaafını ve acını çok fazla belli etmemeye çalış. Ulu orta ağlama ya da kıskançlık krizlerine girme. Görmüyor musun, Britney Spears’ın halini? Aşk acısını unutmaya çalışırken, objektiflere nasıl dağılmış bir halde yakalandı. Hiç gerek yok böyle şeylere, sen güçlü bir kızsın, değil mi?

Madalyonun diğer yüzü- Okulda “kıl” olmanın nedenleri

Bu işin bir de öbür yüzü var tabii. Sevilmeyen insan olmak inan çok daha kolay. Nasıl mı? İşte, Hollywood’da asla yapılmaması gereken hareketler!

 

 

 

Yorum Yapın