Zoom

Öğrenci hayatı avantaj dünyası

“Okul ne zaman bitecek” diye sızlanırken, öğrenci olmanın ne kadar avantajlı olduğunu unutuyorsun. İnanmıyor musun? O halde bu yazıyı mutlaka okumalısın!

Yazı: Fatma Karaca

•    Öğrenci olmanın en güzel avantajlarından biri tatiller! Yaz tatilinin üç ay olması ne kadar da mükemmel değil mi? Yılın en güzel mevsiminde doya doya gezebilir, arkadaşlarınla takılabilir, istediğin kadar uyuyabilirsin. Üstelik 15 günlük sömestir tatilinde de karın tadını çıkarabilirsin:)

•    Hafta sonu ve akşam mesaisi sana işlemez:) Dilediğin kursa gidebilir, sergileri ziyaret edebilir, kendini geliştirebilirsin. “Ödevlerden zaman kalmıyor ki” diye düşünme. Eğer düzenli çalışırsan, her şeye ayırabilecek kadar boş vaktin olabilir!

•    İşe gitmek zorunda değilsin! Okulda canın istemediğinde dersi dinlemeyebilirsin, ama işyerinde mesai saatlerinde çalışmaktan başka çare yok. Üstelik iş arkadaşlarını, en yakın arkadaşlarını seçtiğin gibi seçemiyorsun. Neyse ki sen bu zorunlulukları es geçtiğin için şanslısın:)

•    Her şeyi yeni öğrendiğin için bilgilerin çok taze. Bu yüzden senden yaşça büyük pek çok kişiye, ne kadar zeki olduğunu göstererek hava atabilirsin:)

•    Stres senin hayatına sadece sınav zamanı ve karne günleri uğrar! Onun dışında işini yetiştiremeyeceğin korkusu, işten çıkarılma ya da azarlanma korkusu yaşamaz, stres olmazsın:) Bu yüzden her zaman sakinliğini koruyabilir, doğru kararlar verebilirsin.

•    Karne hediyesi, öğrenciliğin en büyük nimetlerinden. Ne olursa olsun her öğrenci hayatında bir kez bu hediyeyi hak edecek bir karne almıştır:) Sen de hala bu fırsattan yararlanabileceğini unutma.

•    Kendi paranı kazanmak zorunda değilsin. Ailenden harçlık alabiliyorsun. Üstelik bayramlarda da ganimetler ikiye katlanıyor:)

•    Sırf öğrenci olduğun için başka bir şehre ya da ülkeye gidebilir, öğrenci evinde yaşayabilirsin. Ailen senin arkadaşlarınla ayrı bir eve çıkmana karışabilir belki, ama söz konusu okul olunca kolayca izin alabilirsin.

•    İlerde okul yıllarını hatırlayıp özleyebileceğin en önemli şey, öğrenciyken her şeyin bir telafisi olması. Hayata atıldığında, iyi ya da kötü her yaptığının mutlaka sana bir dönüşü olacak ve birçok şeyin telafisi olmayacak. Bu yüzden çok dikkat etmen ve olgun davranman gerekecek. Ama okulda yanlış yaptığın bir ödevin ya da söylediğin sözün telafisi çok daha kolay. İşte bu yüzden, ilerde okul yıllarına dönmek isteyebilirsin:)

•    Okulun düzenlediği gezi programları sayesinde arkadaşlarınla bol bol gezebilirsin:) Büyüdüğünde herkesin yoğunluğu farklı olduğu için görüşmeniz çok zor olacak. Bu yüzden hiçbir organizasyonunu kaçırmasan iyi edersin:)

•    Yurt dışında ucuza tatil yapmak senin için çok kolay. Trenle istediğin kadar ülkeyi ve şehri ziyaret etmene olanak sağlayan, Interrail bileti satın alıp yalnızca bir kere ücretini ödeyerek sınırsızca gezebilirsin. Sırt çantanı takıp bu fırsatı değerlendirmek için ne duruyorsun!

•    Hem şehir içinde hem de şehir dışında bütün ulaşım araçları indirimli! Üstelik öğrenciler için kampanya yapan, restoranlar ve kafeler de var. Okul formasının getirdiği en keyifli avantajlar:)

•    Belki çok klasik olacak, ama ailen senden sadece, okulunda başarılı olmanı ve kendi geleceğini doğru planlamanı ister:) Bunun dışında kimsenin senden büyük bir beklentisi olmaz. Tamam, odanı toplaman beklenebilir, ama büyük buluşlara imza atmanı ya da yemek yapmanı istemezler:)

•    Öğrenciler için düzenlenen bilgi yarışmalarında, ödüllü projelerde ve turnuvalarda ne kadar başarılı olduğunu gösterebilir, çok popüler olabilirsin. Üstelik alacağın ödüller de cabası:)

•    Monoton bir hayatın olmadığı için çok şanslısın! Arkadaş çevren hala çok geniş ve çeşitli aktiviteler yapabilirsin. Yaşın ilerlediğinde yapacak fazla bir şey bulamadığında bugünleri çok arayabilirsin.

Yorum Yapın