Ödevine renk kat!

1779 views Yorum yap

Arkadaşlarının hazırladığı ödevlere resmen bayılıyorsun, ama seninkiler bir türlü o kadar güzel olmuyor:( O halde püf noktaları yakala, ödevlerinle alkışları topla!

Sınıftaki herkes sanki ödev hazırlama profesörüymüş gibi harikalar yaratıyor ve öğretmenlerden yüksek notları topluyor! Senin ödevlerinin beğenilmesi bir yana, kendi içine bile sinmiyor yaptıkların:( O halde yapman gereken şey çok basit: Senin için belirlediğimiz ipuçların oku ve uygula!

Anla ve planla
İlk görevin, ödevin içeriğini tam olarak kavramak… Bunun için de aklına takılan konuları öğretmenle konuşman, arkadaşlarınla fikir alışverişi yapman şart. Unutma, çalışmalarına başlamadan önce aklında ne yapacağınla ilgili hiçbir soru işareti kalmamalı. İkinci sırada ise kendine çalışma programı hazırlamalısın. “Ödevi teslim etmek için kaç günün var”, “ne gibi araştırmalar yapman gerekiyor” gibi tüm soruları göz önünde bulundurarak kendine program hazırladıktan sonra çalışmalarına başlayabilirsin.

Konsantre ol

Ödevini hazırlayabilmek konsantre olmalısın. İşte bunun için yapman gerekenler…
•    Masanı mutlaka derli toplu tut; kullanmadığın kitapları ve eşyaları kaldır.
•    Televizyon, müzik, radyo gibi araçları mutlaka kapat. Hatta mümkünse onların olmadığı bir odada olmaya özen göster.
•    Cep telefonunu sessize almayı unutma. “Mesaja cevap atayım sonra devam ederim” diye kendi kendini kandırma, çünkü o zaman bir türlü ödevine odaklanamazsın.
•    Çalışma sırasında hoşlandığın çocuğu veya yarın ne yapacağını düşünmemeye çalış. Çünkü o hayallere bir girersen, bir daha çıkamazsın:)
•    Yakınında ayna bulundurmamaya özen göster. İster istemez kendine bakacağından gözünü aynadan bir türlü alamazsın.
•    Ayrıca herkesin konsantrasyon süresinin farklı olduğunu unutma ve dikkatinin dağıldığını anladığın zaman mutlaka mola ver. Küçük teneffüs aralarını vakit kaybı olarak görme.

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir