Zoom

Komplekslerinden kurtul!

Müzikten hiç anlamıyorsun…  Moda konusunda berbatsın… Ya da esprilerine kimse gülmüyor! Öyleyse hemen kendinle yüzleş, nasıl biri olmak istediğini hayal et ve hedefe giden yolu takip et!

Kendini sığındığı yerden çıkmaya cesaret edemeyen, sesini duyuramayan utangaç bir fare gibi hissediyorsun, ama aslında sen bazen etrafına tırmıklar savurmak isteyen, cesaretli bir kediciksin! Bu cümle seni tam olarak tarif ediyorsa ve kendini bir türlü ortaya koyamadığını hissediyorsan, aşman gereken komplekslerin var demektir!  Öyleyse hemen bu yazıdaki tüyoları kap ve harekete geç!

Yeterince popüler değilsin
Sen busun: Okuldaki hiç kimse seninle daha önce aynı sınıfta olup olmadığını hatırlamıyor!
Rüyalarında: Öğrenci kulübü başkanlığı seçimlerinde tek bir oy hariç bütün oylar sana verilmiş! O tek oy da zaten senin kendi oyun! O kadar da mütevazısın!
Hedefe giden yol: Bugün kimsenin gözüne çarpmazken, yarın okulun gözdesi olmayı bekleyemezsin. Bir an önce harekete geçmelisin. En yakın zamanda okulun konser salonunda, bir sosyal kurum yararına (sokak çocukları ya da hasta çocuklar yararına olabilir…) bir konser organize et veya bir film gösterimi yap ve oraya filmin yönetmenini de davet edip onunla okul dergisi için röportaj yap. Gözlerin nasıl senin üstüne çevrildiğini göreceksin. Üstelik başarmanın sonsuz zevkine dalacaksın!
Kulak asmaman gereken cümle: “Boyundan büyük işlere kalkışma cicim!”
Tekrar etmen gereken cümle: “Yes, I can.”

Yeterince eğlenceli değilsin

Sen busun: Partinin başında oturduğun sandalyeye yapışıp gece boyunca arkadaşlarının çantalarına göz kulak oluyorsun!
Rüyalarında: Dans pistini yakıp kavuruyorsun, insanlar etrafında halka olmuş seni izliyorlar ve sen zevkin doruklarındasın!
Hedefe giden yol: İstediğin etkiyi yaratmak için önceden prova yapmak en güvenilir yol. Partiye gitmeden önce odandaki aynanın karşısına geç ve seni en havalı gösteren figürleri belirle. Gerekirse dans dersi almaktan da çekinme ve partide kendini en iyi hissettiğin anda piste fırla! İşte efsaneye giden yolda ilk adımı attın bile
Kulak asmaman gereken cümle: “Kendini Shakira mı sanıyorsun?”
Tekrar etmen gereken cümle: “Shakira’dan neyim eksik!”

Yeterince sportif değilsin
Sen busun: Geçtiğimiz kış, harika kayak kıyafetlerinin içinde gayet havalı görünürken, atlamayı bilmediğin halde tramplene yönelen tek kız sendin. Rezaletin doruk noktasıydı!
Rüyalarında: Yaz güneşi altında, sörf tahtası üstünde dalgalarla dans edip göğe uzanıyorsun!
Hedefe giden yol: Kural şu: Bu konularda yavaş yavaş ilerleneceğini unutma. Yoksa bir yerlerden düşüp kendini yaralaman, dolayısıyla da bunalımlara kapılman kaçınılmaz olur. İsteklerinle mantığın arasındaki mesafeyi fazla açma. Derhal rüzgar sörfüne başlamak yerine önce yüzmeni mükemmel seviyeye taşımaya çalış. Tabii bu konularda profesyonellerden destek almayı da unutma!
Kulak asmaman gereken cümle: “Ah zavallım, düşüp kalkmaktan yorulmadın mı?”
Tekrar etmen gereken cümle: “Rocky bile çalışa çalışa Rocky oldu!”

Yorum Yapın