Zoom

Kimi zaman cadı, kimi zaman peri!

Etrafındaki insanlar bazen öyle davranıyorlar ki canından bir parça olsunlar istiyorsun:) Ama bazen de canını o kadar yakıyorlar ki anlık öfkeyle aklına gelen her şeyi söylemek istiyorsun! O halde ne zaman cadı, ne zaman peri olacağını öğrenmelisin.

Yazı: Irmak Kayserilioğlu

Onur kırıcı hareketler

Çok yakın bir zamanda matematikten sınav olacaksınız, ama senin bilmediğin bir konu var. Öğretmene gidip sormaya çekindiğin için de sınıfın en çalışkan çocuğuna danışmayı düşünüyorsun. Bilmediğin ve anlamadığın bütün konuları çıkardın ve çocuğun yanına gittin. O ise, hiç tahmin etmediğin bir şekilde sana yardımcı olmak yerine seninle alay etti. Bunu sineye çekmek yerine ona neden böyle davrandığını, neden yardımcı olmak istemediğini sor. Bilgi paylaşımının her zaman iyi olduğunu ve kendi hırsına yenik düşmemesi gerektiğini söyle. Üstelik bunları söylerken kendi güvenli ve dik durmalısın. Bu derste sana yardımcı olmamasının onur kırıcı bir hareket olduğunu dile getirmeli ve tavrını değiştirmemelisin.

Yalan

Bir gün yakın bir arkadaşından tesadüfen öğrendin ki kankan hiç beklemediğin bir konuda sana yalan söylemiş. Üstelik senin ruhun bile duymamış! Ona inanmışsın, hatta o konuyla ilgili defalarca konuşmuşsunuz ama buna rağmen sana yalan söylediğini hiç hissetmemişsin. O anda kankana hissettiğin, sinir ve güvensizlik içine atıp kaybolacak cinsten değil. Onunla mutlaka bu durumu konuşmalısın. Sert bir şekilde neden sana yalan söylediğini, neden dürüst olmadığını ve aranızdaki ilişkinin aslında o kadar da yakın olmadığını belirtmelisin. Ona cadı tarafını göstermelisin ki arkadaşlığınızın değerini fark edip hata yaptığını kabul etsin. Çünkü sen bu konuyu onunla konuşmadığın takdirde, hep aranızda bir güven problemi olacak ve zamanla arkadaşlığınızın da tükendiğini göreceksin.

Anlayış

Annen sonunda aylardır o istediğin partiye gitmen için izin verdi ancak akşam 10’da evde olmanı istiyor. Sen ise “10 çok erken bari 11’de geleyim” deyip duruyorsun. Silkelenip birazcık düşünür müsün:) Annen kendi kurallarını kırarak sana bir anlayış gösteriyor, sen ise ona aynı anlayışta karşılık vermiyorsun. Onun kararlarına ve isteklerine saygı duymalısın ki, ilişkiniz ilerlesin ve zamanla sen de daha fazla izin alabilesin. Ancak bunun için bir süre onun kararlarından ve isteklerinden caymaman gerekiyor. Saat 10’da gelmeyi kabullendiğinde de gerçekten o saatte evde olmalısın ki, ailenin güvenini sağlayabilesin.

Yorum Yapın