Zoom

Kariyerin hayal olmasın

Seçmeyi düşündüğün meslek sana uygun mu? Yoksa çok mu hayalperestsin? Biraz mantıkla, biraz çabayla hayallerini gerçeğe dönüştürebilirsin.

Mantığın devre dışı kalmasın
Kariyer planlarını yaparken istek ve hayallerin kadar mantığını ve yeteneklerini de devreye sokmalısın. Manken olmak isteyebilirsin, peki fiziğin gerçekten buna uygun mu? Ya da müzisyen olmak için yeteneğin var mı? Avukat olmayı düşünüyorsan ikna kabiliyetini, öğretmen olmak istiyorsan da çocuklarla iletişim kurma yeteneği göz önünde bulundurmalısın. Mantıklı davranıp isteklerinle yeteneklerini birleştirmeyi başarabilirsen en doğru kararı alırsın.

Seveceğin bir işin olsun
Sevmediğin bir işi yaparsan her sabah yataktan kalkmak ve gün boyu çalışmak sana işkence gibi gelecektir. Böyle olunca da çalışmaktan ve üretmekten çok ay başında alacağın maaşa odaklanırsın. Aklın hep tatillerde ve hafta sonlarında kalır, her fırsatta işten kaytarmak için bahaneler üretmeye çalışırsın. Oysa işini sever, yaptığın işten zevk alırsan hem sen hem de birlikte çalıştığın kişiler daha mutlu olur ve ortaya daha kaliteli bir iş çıkartmış olursun. Her gün birçok insan işini içinden gelerek yapmadığı için düşük performans sergiliyor. Devlet dairelerindeki yüzü beş karış memurlar, marketlerde müşteriyi dövecekmiş gibi davranan kasiyerler bunlara en iyi örnek. Bu yüzden sen seveceğin bir işi seç ki, işini güler yüzle ve keyif alarak yap. Hem sen mutlu ol, hem de karşındakileri mutlu et!

Yorum Yapın