Kardeşinle aranda fark var!

3425 views Yorum yap

Büyük, ortanca, küçük… Sen hangi kardeşsin? Peki, bu sıralamanın karakterinin üzerinde ne gibi etkileri olduğunu hiç düşündün mü? İşte, seni şaşırtacak bir yazı…

Yazı: İpek Koşan

Aynı anne-baba tarafından dünyaya getirilmiş ve büyütülmüş olsak da kardeşlerimizle birbirimize pek benzemeyiz. Huylarımız, alışkanlıklarımız, hayata bakış açımız, hobilerimiz farklı farklıdır. Eğer senin de bir ya da birkaç kardeşin varsa, şimdi hepinizi bir gözden geçir! Biriniz sorumluluk sahibi ve lider özellikleri taşırken, biriniz her şeyi başkalarının yapmasını bekleyen bir ehli keyif değil mi sence de? Ya da biriniz daha asi, diğeriniz daha duygusal? Peki, sence bu farklılıklar neden kaynaklıyor? Kişilik özelliklerinden burçlara birçok sebep olabilir tabii ki! Ama psikologlara göre ailenin ilk, ortanca, son ya da tek çocuğu olmak da karakterimizi farklı yönlerde etkiliyor. Nasıl mı? Aile içindeki sıralamanı okuduğunda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksın!

Büyük kardeş: Doğuştan lider
•    Kişiliği son derece güçlüdür ve liderlik özelliklerine sahiptir. Çünkü aile içinde kendini kanıtlamak ve hak elde etmek için mücadele etmek zorunda kalır. Arkadaşında kalabilmek, akşam dışarı çıkabilmek, hatta televizyon izlemek için bile ailesiyle sıkı pazarlıklar yapar.
•    Güvenilir, bilinçli ve mükemmeliyetçidir.
•    Sorumluluk duygusu gelişmiştir. Ancak bazen kıskançlık sebebiyle çocukça davranır, agresif tavırlar sergiler.
•    Yeni bir kardeş gelene kadar ailenin tüm ilgisi onun üzerindedir. Bu yüzden de aileye yeni bir çocuk katıldığında konumunu korumaya çalışır. Bu da rekabet duygusunun güçlenmesini sağlar.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir