Kanka, sınırını aşma!

3583 views Yorum yap

Kankan, sanki erkek arkadaşınmış gibi seni fazlasıyla sahipleniyor, kıskanıyor, hediyelere boğuyorsa, dikkat! İşte sınırlarını aşan bu kıza, onu kırmadan “dur” demenin yolları!


Yazı: Tuğba Gürkök
Durum 1
Arkadaşlarını çekemiyor

Belirtiler: Bir grup arkadaşınızla birlikte olduğunuz zaman, asla seninle baş başa olduğu zamanlardaki gibi mutlu ve sevecen görünmüyor! Hatta diğer arkadaşlarınızla gereksiz tartışmalara giriyor ve neşenizi kaçırıyor. Yalnız kaldığınız zaman da durmadan sana diğer arkadaşlarınızı çekiştiriyor.
Durum tespiti: Arkadaşın diğer arkadaşlarınızla iyi geçinmeyi denemek istemiyor. Çünkü onların seni elinden alacağını düşünerek agresifleşiyor. Bu yüzden de huzursuzca davranıyor ve diğer insanların sana yaklaşmasını önlemeye çalışıyor!
Sınırını koy: Diğer arkadaşlarınla görüşeceğin zaman yanında onun olmamasına dikkat et ve bunu niye yaptığını da ona açık açık anlat. Bu durum onu düşünmeye ve davranışlarını değiştirmeye yöneltecektir. Kim bilir belki de bu sayede onlarla iyi geçinmeye başlar!

Durum 2
Sevgilini kıskanıyor

Belirtiler: Sevgilinle buluşacağını bildiği günlerde veya sevgilin sizin yanınıza geldiğinde arkadaşın birden bire mesafeli ve sevimsiz bir kişiliğe bürünüyor. İkiniz baş başayken sen gösterdiği dostça tavırlardan eser kalmıyor!
Durum tespiti: O, arkadaşlık ve aşk arasındaki ayrımın farkında değil ve kendi sınırının nerede bittiğini bilmiyor. Bu yüzden sevgilinin sınırlarına da girmeye çalışıyor. Bu durum senin özel hayatına müdahale etmesine ve sevgilini rakip gibi görmesine sebep oluyor.
Sınırını koy: Yaptığı bu kıskançlığı fark ettiğini ve bu durumu katlanılmaz bulduğunu ona açık açık söyle. Bunu yaparken onunla sevgilini bir araya getirmekten de kaçınma. İkinizi bir arada gördükçe sevgilini kabullenmeyi daha kolay öğrenecektir.


Durum 3
Aileni eleştiriyor

Belirtiler: “Zavallı kız kardeşin diş teli takmak zorunda olduğu için berbat görünüyor”, “Annen saçındaki bu bigudilerle gece kabuslarıma girebilir!”, “Erkek kardeşin tam tbir baş belas!” gibi kırıcı cümleler kuruyor!
Durum tespiti: Seni sevme ihtimali olan herkesi acımasızca eleştirerek senin de onları sevmeni engellemek istiyor. Bencilliğini frenleyemez hale gelmiş durumda!
Sınırını koy: Bu durumda en iyi yol, söylediği şeyler yüzünden kırıldığını ona açıklaman. Daha iyi anlaması için “Ben senin ailen hakkında böyle konuşsam ne düşünürdün?” diye sorabilirsin. Hala anlamıyorsa zaten sen de gerçekten bunu yapabilirsin!
Durum 4
Seni hediyelere boğuyor

Belirtiler: Diğer arkadaşların gibi sana sadece doğum günlerinde hediye almak yerine neredeyse her hafta alıyor. Bir gün kitap, bir gün parfüm, ertesi gün harika bir restoranda yemek… Bunların arkası bir türlü kesilmiyor.
Durum tespiti: Sana sürekli hediyeler alarak senin sevgini satın alabileceğini düşünüyor. Seni kaybetmekten korktuğu için bunları yaparak sana sürekli sevimli görünmek istiyor.
Sınırını koy: Hediyesini reddetmek elbette zor olabilir, ama en azından sana bu kadar hediye almasının seni zor durumda bıraktığını ona söyleyebilirsin. Ayrıca aldığı hediyeleri kullanmaman da onu vazgeçirmek için bir yöntem olabilir. Aldığı tokayı takma, kitabı okuyup okumadığını sorduğunda okumadığını söyle. Zamanla vazgeçmeye başlayacaktır.
Durum 5
Onu yeterince aramadığından yakınıyor
Belirtiler: “Kaç saattir aramadın”, “Sen nasıl olduğumu bile merak etmiyorsun!”, “Telefon diye bir şey icat edildi. Acaba senin haberin var mı?” gibi yakınma cümlelerini sıkça kullanıyor. Senin tarafından aranmak istediğini her fırsatta belli ediyor.
Durum tespiti: Arkadaşın sana bağımlı hale gelmeye başlamış. Seni sık sık aramasının sebebi de senin de kendini onu aramaya mecbur hissetmeni sağlamak. Beklediği tepkiyi senden alamayınca kendini önemsiz hissediyor!
Sınırını koy: Ona kibarca ama kararlı bir şekilde, birini 5 dakikada bir aramamanın onu sevmediğin anlamına gelmediğini açıkla. Ayrıca kendini onu aramaya mecbur hissetmediğini, ancak içinden geldiği zaman arayacağını söylemeyi de unutma.

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir