Zoom

Hayatındaki boşlukları doldur!

“Annemle sık sık tartışıyorum çünkü……………”

Aranızdaki iletişim probleminin sebebi sence hangisi?

a) Beni anlamıyor

Bizim için en kolay kaçış yollarından biri “Beni anlamıyor” deyip kenara çekilmek! Peki, bu düşüncene neden olan şeyleri hiç düşündün mü? Agresif ve kısa cevaplar verip ona bilmesi gerekenleri anlatmadığın sürece seni anlamasını bekleyemezsin. Her insan karşısındakinin düşüncelerini empati yoluyla anlama şansına sahip değildir. Bunun için anneni karşına alıp üşenmeden ona bilmesi gerekenleri anlatmalısın. Örneğin eve geç geldiğin için sana kızıyorsa, saatlerce dolmuşta beklediğini, o saatte çok trafik olduğunu, erken gelebilmek için elinden geleni yaptığını ona anlatmalısın. Belki de bir gün onunla birlikte dışarı çıkabilir ve bunlara canlı canlı tanık olmasını sağlayabilirsin.

b) Çok katı kuralları var

Eğer iletişim kuramamanızı annenin kuralcı yapısına bağlıyorsan, bu durumda yapman gereken annenin neyi niçin yaptığını daha anlamaya çalışmak. Kuralları yok sayarak değil, annenin daha esnek olmasını sağlayarak kalıcı bir çözüm bulabilirsin. Bunun en iyi yolu da onunla açıkça konuşmak ve sana güven duymasını sağlamaya çalışmak. Örneğin arkadaşlarında kalmana izin vermiyorsa, ilk olarak ailesini annenin de tanıdığı bir arkadaşında kalmak için  izin istemeyi deneyebilirsin.

c) Her şeyime karışıyor

Annen bazı şeyleri yaşayıp ders almış biri olarak senin için en büyük kaynak olsa gerek! Bazen çizmeyi aşıp bizi sıkboğaz etseler de, biraz da hayata onların bakış açısıyla bakmak ve güvenmek gerek. Kendini onun yerine koy ve kendi çocuğun olsa ona nasıl davranacağını düşün. Belki bu onu daha kolay anlayabilmene yardımcı olur:)

 

İlgini Çekebilir:
alt

Doğayı masaüstünüze taşıyın!

 

 

 

Yorum Yapın