Zoom

Hayatındaki boşlukları doldur!

 “İstediğim notu alamıyorum çünkü………….”

Sınavlardan düşük not aldığımız zaman hepimizin bir bahanesi var! “Elektrikler kesildi çalışamadım” cümlesi öğretmenler için ne kadar inandırıcılıktan uzaksa, bu bahaneler de aslında gerçeklerden bir o kadar uzak. O yüzden sen de bu boşluğu doldurmadan önce iyi düşün ve kendini kandırma!

1. Konsantre olamıyorum

Kendini sürekli yorgun hissediyorsan, dersi dinlerken kendini hayaller alemine dalmış buluyorsan, ödev yaparken en ufak bir seste dikkatin dağılıyorsa, bu okul başarını olumsuz etkiler. Ama hemen panik yapma. İşte bu durumda işine yarayacak taktikler…

–  Daha verimli çalışabileceğin sistemi bul. Sesli okuyarak mı, not alarak mı daha iyi çalışıyorsun?

 Ders çalışırken ve okulda mutlaka dik bir şekilde oturmaya çalış. Yatarak çalışmak, uykunun gelmesine ve dikkatinin dağılmasına sebep olur.

 Özellikle matematik gibi derslerde anlatılan konunun bir bölümünü kaçırırsan, devamını asla anlayamazsın. Bu yüzden anlamadığın yerleri hemen öğretmenine sor. “Benimle dalga geçecekler” diye düşünerek sormaktan çekinirsen zararlı çıkan sen olursun.

2. Öğretmen bana taktı

Dııt! Yanlış cevap! Eğer bu cümleyi “öğretmen bana taktı” diye tamamlıyorsan, “100’ü ben alırım, kırık notu öğretmen verir” gibi yanlış bir mantık içinde olabilirsin! Başarısızlığın için başkalarını suçlaman, seni çözüme götürmez. Bu yüzden kendine yeni cümleler bulmalısın. Eğer öğretmenin sana taktığını düşünüyorsan da, kendine “neden” sorusunu sormalısın. Derste konuşuyor musun, ödevlerini aksatıyor musun, yoksa sınıfa her zaman öğretmenden sonra mı giriyorsun? Sana önerimiz önce bu soruların cevapları bulman!

3. Dersler çok zor

“Matematik konularını anlamıyorum” der ve bu dersi çalışmayı sürekli ertelersen konular dağ gibi birikir ve içinden çıkılamaz bir hal alır. Bu yüzden “zor” bahanesine sığınmak yerine ders çalışmayı daha kolay ve eğlenceli bir hale getirmeye çalışmalısın. Zayıf olduğun derslerden kaçarak değil, onların üzerine giderek başarılı olabilirsin.

Yorum Yapın