Zoom

Hayatı yakala!

Tüm hayatını gözden geçirip 12 adımda kendini yenilemeye ne dersin?


1.    Üzüntüleri unut
Hala eski aşkını unutamamış, onun için ağlayıp zırlıyor olabilirsin ama farkındaysan artık o hayatında yok. Bunu kabullenmesi biraz zor olabilir fakat gerçeklerle yüzleşmenin vakti geldi! İyi ya da kötü her ne yaşadıysanız, o artık geçmişte kaldı. Unutmanın tam zamanı! Mesela en yakın arkadaşın uzun zamandır seninle alışverişe çıkmak ya da annen seninle sinemaya gitmek istiyordu, kardeşin ise bir türlü çözemediği matematik problemi için peşinde dolanıp duruyordu. Birazcık onlara kulak vermeye ne dersin? Hem böylece acıların yerini mutlulukla doldurabilirsin! Şimdiden gülümsemeye başla:)

2.    Önceliklerini belirle
Hayatındaki önemsiz insanların dertleriyle uğraşmaktan ve bu dertlere kafa yormaktan kendine vakit ayıramıyorsan bunu da bir düzene koymanın vakti geldi demektir. Zamanını gereksiz yere çalan, enerjini emen, seni olumsuz etkileyen insanları hayatından şutla! Onun yerine bilgisiyle seni besleyen, sorunlarına çözüm bulabilen, kötü günde bile senin yanında olan kişileri listene ekle! Çünkü asıl değer vermen ve hayatında yer etmesi gereken kişiler onlar! Lütfen ve lütfen aşkını hayatının merkezine koyma. Bir de gıcık olduğun halde arkadaşlığını devam ettirdiğin o kız vardı ya; artık ondan kurtulmalısın:)

3.    Kıyafetlerini yenile

“Kıyafetim ne kadar fazla olursa dolabım o kadar dolu görünür” düşüncesinden vazgeç! Senin tarzın olmayan kıyafetler ya da giymediğin elbiseler orada olsalar dahi onları kullanmıyorsun ki! Üstelik onlara ihtiyacı olan bu kadar insan varken kıyafetlerinin sende durmasının ne anlamı var? Hemen ayıklamaya başla, eksiklerini tespit et ve mağazanın yolunu tut! Üstelik ayıklama kısmında annen sana seve seve yardım edecektir. Alışveriş bölümünde de kankanın sana hayır diyeceğini hiç mi hiç sanmıyorum! Böylece hem gardırobuna nefes aldırmış olacaksın hem de kendine ait bir tarzın olacak! Bakarsın bu yenilikten sonra hoşlandığın çocuğun kalbini de çalarsın:)

4.    Yalandan vazgeç
Zor durumlarda başkalarına zarar vermeyeceğini düşündüğün beyaz yalanlar söylüyor olabilirsin ancak, hiç beklenmedik bir anda onlar başına iş açabilir! Örneğin söylediğin bir yalanı unutup üzerine farklı bir şey söylediğin anda insanlar senden şüphelenmeye başlarlar. Kötü bir amaçla bunu yapmamış olsan bile etrafındakiler sana olan güvenlerini kaybetmeye başlayacaklarından zamanla bu durum ilişkilerini de etkileyecektir. Üstelik yalan söylemek zamanla sende alışkanlık yapacağı için kaybın gittikçe daha fazla olacaktır. Unutmaman gereke başka bir şey daha var, o da kendine karşı her zaman dürüst olman! Gerçekler hoşuna gitmese bile kabullenmeli, hayatını onlara göre yaşamalısın. Ne demişler: Yalanlar ileri götürür ama asla geriye dönemezsin:)

5.    İlişkilerini gözden geçir

Sürekli söylendiği için kardeşinden şikayet ediyor olabilirsin ama unutma ki o senin ailenden biri! Hiç beklemediğin anlarda sana destek olacak, koruyup kollayacak ve hatta seni ailene karşı zor durumda bırakmayacak biri! Hani erkek arkadaşın yüzünden tartıştığın kankan var ya, o en kötü gününde omzunda ağlamana izin veren,  destek için elinden gelen her şeyi yapan kişi! Peki ya sürekli bağırdığın annene ne demeli? O senin hayatta mutlu olman için her şeyi yapmaya çalışıyor! O yüzden biraz onu anlamaya çalış. Aynı şekilde beğendiğin elbiseyi almadığı için günlerce trip attığın baban, saatlerce çalışıp para kazanmaya ve en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu nedenle triplerine bir son verip, yanağına minik bir öpücük kondurmaya ne dersin:)

6.    Yeni şeyler öğren
Dersler, sınavlar, dershane ve okul derken kendine hiç vakit ayıramadığının farkında mısın? Ama benim erkek arkadaşım var, onunla çok mutlu vakit geçiriyorum dediğini duyar gibiyim! Fakat biraz kendi kendine kalıp var olan yeteneklerini ortaya çıkarmanın zamanı geldi de geçiyor bile! Mesela sırf gitmeye üşendiğin için bıraktığın keman kursuna devam etmeye başlayabilirsin, yarım kalan yağlı boya tablolarını tamamlayabilirsin, annene karnım aç demekten vazgeçip kendin pişirip kendin yiyebilirsin! Hatta bunun için yemek kurslarına kaydını şimdiden yaptır!

7.    Yardım iste
Yapamadığın şeylerin üstesinden gelmeye çalışmak ya da ertelemek yerine yardım istemekten çekinmemelisin. Mesela, fen bilgisi sınavı için anlamadığın konuyu inat edip anlamaya çalışma! Onun yerine öğretmenine sorup, bilen bir arkadaşınla beraber soru çözerek bunun üstesinden gelebilirsin. Annen evi toplaman için seni defalarca uyardığı halde tek başına yapmak sana zor geldiğinden sürekli erteliyorsan kardeşinden yardım isteyerek onunla beraber toplamak eminim çok daha kolay olacaktır! Unutma ki insanlar yardım istediklerinde zayıf görünmezler, tam tersi ne istediğini bilen ve farkında olan bir birey olarak hafızalara kazınırlar!

8.    Olduğun gibi ol

Okulun en popüler kızı çok havalı, herkes onun peşinden koşuyor diye sakın ona özenme! Dışarıdan çok mutlu görünebilir ama gerçekte neler hissettiğini nereden biliyorsun? Hoşlandığın çocuğun kalbini çalmak için bile başka biri gibi davranmamalısın! Bu şekilde mükemmel görünsen bile unutma ki erkekler sadece kendi gibi olan kızlardan hoşlanır. Üstelik sen başkası gibi davrandığında karakterin tam oturmayacağı için bazı davranışların komik karşılanabilir. Hem bir süre sonra bu durumdan yorulabilir ve çevrendekileri yavaş yavaş kaybedebilirsin.

Yorum Yapın