Zoom

Galakside yolculuk

Ailenle aynı evdesiniz ama sürekli bir çatışma halindesiniz. Tıpkı aynı galakside yer alıp farklı gezegenlerde olmak gibi… Minik ipuçlarıyla çatışmaya son verip aynı gezegende buluşmak için hazırlığını yap:)


Yazı: Fatma Karaca- Irmak Kayserilioğlu
Her şeyine karışıyorlarsa
Sen de “Ne o öyle hep abur cubur yiyorsun, incecik giyiyorsun aldanma güneşe, o arkadaşını hiç sevmedim bence görüşme” gibi eleştirileri sık sık duyup sana çok karışıldığını düşünenlerden misin? Evet kesinlikle haklısın, özellikle anneler, bizim hayat menajerimiz gibidir ve hayatımızdaki her şeyle ilgili mutlaka bir yorumları vardır. Annenin bu davranışlarını hayatında bir eksi olarak görmektense, tecrübelerinden faydalandığın bir bilge misali onu dinlersen, ikiniz de çok daha mutlu olursunuz. Düşünsene, ya hiçbir sorduğuna cevap vermese, seninle ilgilenmese? O zaman daha çok üzülmez miydin? Hem insanlar fikir danışmak için taa Tibet’e bilgelere, gurulara gidiyor. Seninse bilgen, hep yanı başında:) Kulak tıkamak yerine, “Haklısın, bu söylediklerini dikkate alacağım” diyerek işe başlayabilirsin.

Kardeş savaşı
Evde hep agresif halde dolaşıyor, kardeşinle sürekli sorun yaşıyorsan, artık sen de bu durumdan sıkılmış olmalısın! Eşyalarınızı paylaşamadığınız ya da sürekli seninle takılmak istediği için kardeşinle aranızda çıkan kavgalar, hakem olarak görevlendirdiğiniz annen ve babanın da karışmasıyla evde küçük çaplı bir savaşa dönüşüyor değil mi? Bu savaşa acilen bir son vermelisin! Daha anlayışlı ve yumuşak başlı olmaya özen göster. Kardeşine arada küçük jestler yap ve onunla daha çok vakit geçirmeye çalış. Onunla konuşurken, kelimeleri doğru kullanıp kırmamaya özen göster. Senin ona karşı tavırlarının değiştiğini gördüğünde o da sana daha farklı davranacaktır:)

Seni anlamadıklarını düşünüyorsan
Ailenin seni hep kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalıştığını ve seni hiç anlamadıklarını düşünüp üzülüyorsan, düşün bakalım. Belki sen de onları hiç anlamıyorsundur? Artık büyüyor ve kendi sorumluluklarını almaya başlıyorsun. Bu yüzden biraz özeleştiri yapıp empati kurmalısın. Büyüdüğünü, söyleyerek değil, yaptıklarınla gösterebilirsin. “Ailen neden seni bu şekilde yönlendiriyor, acaba sen yanlış bir şey mi yaptın?” sorularını objektif bir şekilde cevapla. Karşındaki insanlardan istediğin şeyi, önce sen vermelisin. Mesela, onların seni anlamalarını istiyorsan, önce sen onları anlamaya çalışarak işe başlamalısın. Düşündükçe aranızdaki bu problemin, senin tavırlarınla ve belki de yanlış seçimlerin yüzünden olduğunu göreceksin:)

Yorum Yapın