Zoom

Eyvah, boşanıyorlar!

Onlar hayatta en çok sevdiğin iki insan… Ama artık ayrı yaşamak istediklerini söylüyor, boşanmaktan bahsediyorlar! Sen de hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünüyor, kendini yiyip bitiriyorsun! Ama unutmaman gereken bir şey var; onlar birbirlerinden ayrılıyor, senden değil!

Yazı: İpek Koşan

Gün geliyor aşık oluyoruz. O kişiyle bir şeyler paylaşıyoruz. Birbirimizi çok seviyoruz. Hatta evlenme hayalleri kuruyoruz. Sonra aniden her şey tersine dönüyor, artık fikirlerimizin uyuşmadığını, anlaşamadığımızı fark ediyoruz. Mutlu olmadığımızı anlıyoruz ve sevgilimizden ayrılmak istiyoruz. Boşanmak da böyle bir şey işte… Anne ve babamızın güzel aşk hikayesi de bir gün bitebilir ve onlar nasıl evlenirken özgürce davranabiliyorlarsa, boşanmak istediklerinde de bu hakka sahipler! İstersen gel, birlikte Klinik Psikolog Olcay Güner’e kulak verelim ve boşanma olayını farklı bir gözle inceleyelim.

Bu fikirle ilk tanışma
Annen ve baban ayrılmaya karar verdiklerini açıkladıklarında, ister istemez karamsar fikirlere kapılabilir, depresif bir ruh hali içine girebilir, bu durumun üstesinden asla gelemeyeceğini düşünebilirsin. “Neden?”, “Barışmaları için hiçbir şans yok mu?” soruları zihnini fazlasıyla meşgul edebilir. Evde tartışmalar olsa da, ikisinin de aynı evde olması fikri sana daha cazip gelir, ama bilmelisin ki, sana boşanacaklarını sana açıkladıklarına göre ilişkilerini enine boyuna tartmış ve bir karara varmışlar. Ayrıca sürekli kavga ve gürültünün olduğu bir ev, hayatına tahmin ettiğinden daha fazla olumsuz etki edecektir.

Barıştırma arzusu
Anne ve babasının ayrılacağını duyan çoğu kişi “Onları tekrar birleştirebilir miyim?” sorusuna cevap arar. Hatta boşanma gerçekleşmiş olsa bile birlikte geçirilen anlarda hep yeni umutlar yeşerir. Klinik Psikolog Olcay Güner, “Boşandıktan sonra birlikte tatile gitmek, yemeğe çıkmak gibi şeyleri mümkün olduğunca az yapmak gerekli. Çünkü her yeni buluşmada acı yeniden tazeleniyor. Bu öneri katı gibi görünebilir, ama bu şekilde çocuklar olayı daha çabuk kabulleniyor” diyor.

Yorum Yapın