Eskici geldiii!

1181 views Yorum yap

Hayatına renk ve enerji katmak için illa binlerce lira harcamana, teknolojiyi kullanmana hiç gerek yok! Çözüm, ninenin sandığında, beyaz bir sayfada ya da radyo kanalında olabilir.

Sınırların ötesine geçmiş moda ile kullanılmamış renk, giyilmemiş kıyafet, dokunulmamış kumaş bırakmadık. Çoğumuz sanal alışverişin çoktaaaan tadını aldı bile. Restoranda değil de, eve verdiği siparişle bilgisayar karşısında yemeği tercih eder oldu bazıları. Fast food uzun süredir anne elinden çıkmış kuru fasulye, karnıyarık, bezelyenin tahtında. “Sosyalleşme” denince, akla artık Facebook ya da Twitter geliyor, kafenin çaylı kahveli karşılıklı sohbeti, kıkırdaşmaları, kahkahaları değil.  Sokakta top koşturmayalı, saklambaç oynamayalı, bahçede çimlere basıp çiçek toplamayalı kim ne kadar zaman oldu çoğumuz için. Hız çağında hızla tüketirken her şeyi, sanki biraz durup nefeslenmek, teknolojiyle bu denli haşır neşir olurken, geride bıraktığımız keyifli şeyleri hatırlamak da gerek sanki. Hatta uygulamak… Zamanın ötesinde yaşarken, zamanın gerisinde bıraktığımız ne çok güzel şey var, bir düşünsene…

Eski çizgi filmleri izle
“Hannah Montana”da Miley Stewart’ın renkli dünyası, “Wawerly Büyücüleri”nin “büyülü” hayatı, “Kavak Yelleri”nin çalkantılı yaşamına değişmesek de, çocukluğumuzun çizgi kahramanlarını da es geçmemek gerek! Tom ve Jerry’nin didişmeleri, Taş Devri’nin mutlu aileleri, Garfield’ın çokbilmişlikleri, Sponge Bob’un saf zekası, Tweety’nin sevimli hareketleri, özellikle sevgilinden ayrıldığında, kırık not aldığında, kardeşinle atıştığında sana çok iyi gelecek!

Günlük tut

Belki zamansızlıktan belki de hayatını kayda değer bulmadığından açmıyorsun beyaz bir sayfa! Olabilir mi? Oysa yaşadıklarının sana özel ve çok değerli. Ayrıca yazdıkça sinirlerinin yatıştığını, sıkıntının geçtiğini, kafandaki soru işaretlerine çözüm bulduğunu görmene sen de inanamayacaksın. Tıpkı eski bir arkadaşla dertleşir gibi…

Radyo dinle
Sürprizleri sever misin? O halde kesinlikle radyo dinlemelisin! Sıradaki parçayı sevgiline, en iyi arkadaşına ve tabii ki kendine armağan edebilirsin, haber, sohbet ve eğlence programlarıyla hayatını renklendirebilirsin. Üstelik televizyon gibi başında oturmana da gerek yok! Radyo dinlerken, ders bile çalışabilirsin.

Bisiklete bin
Evet, artık caddeler eskisi kadar güvenli ve boş değil, ama yine de kendin için güvenli yollar keşfedip iki tekerlek üzerinde yollar aşmanın zevkini tadabilirsin. Ayrıca paten, kaykay gibi diğer sokak sporları da seni bekliyor:)

Gazete ve dergi oku
Ama sanal ortamdan değil. Kağıdın kokusunu duyarak ve sayfalarını parmaklarınla çevirerek… Hatta hoşuna giden haberleri keserek odandaki panoya asabilir, kendine bir arşiv oluşturabilirsin. Sakın “zamanım yok” bahanesini sığınma! Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkanlarından John F. Kennedy, yirmi dakikada dört gazete okuyabilmesiyle ün salmıştı, sen de en azından her gün bir gazeteyi okuyabilirsin.

Mektup yaz, kart at

Msn, sms, e-posta ve Facebook sayesinde arkadaşlarınla her an iletişim halinde olabilirsin, ama düşünsene posta kutunda yakın arkadaşından gelen bir mektup bulsan hoş olmaz mı? Ya da bayramlarda tıpkı eskiden olduğu gibi büyüklerin senden gelen tebrik kartıyla sevinmez mi?

Fotoğraf bastır, albüm hazırla

Canın sıkkın olduğunda fotoğraf albümlerini alıp zamanda yolculuğa çıkmak nasıl da keyiflidir! Peki, senin albümlerin ne durumda? Büyük çoğunluk gibi sen de fotoğraflarını bilgisayar, cd ya da usb belleklerinde arşivliyorsan, fotoğraflarını bastırma, sonra da onları albüme yerleştirme zamanı gelmiş demektir.

Eski Türk filmlerini izle
“Güzelsiniz, güzel olduğunuz kadar küstahsınız da”, “Annen sen doğarken öldü yavrum”, “Görüyorum… Görüyorum…” Bu replikleri unutmak mümkün mü? Türkan Şoray’lı, Filiz Akın’lı, Ediz Hun’lu, Tarık Akan’lı eski Türk filmlerini yoksa hiç izlemiyor musun? N’ayır, n’olamaz!

Eskilere nur yağdı!

Yeni şeyler giymek için mağaza mağaza dolaşmana, tüm harçlığını kıyafete yatırmana hiç gerek yok! Anneannenin, babaannenin sandığını karıştırmaya ne dersin? Naftalin kokulu parçalar arasından bu yıl çok moda olan dantelli bir bluz, patchwork bir etek, İspanyol paça pantolon ya da şifon bir elbise çıkması kuvvetli bir ihtimal. “Nine butik” sayesinde, sadece küçük bir tadilatla yepyeni bir kıyafete sahip olabilirsin:)

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir