Empati seansı:)

1886 views Yorum yap

Yaşadığın bütün olumlu ya da olumsuz şeyleri bir de başkalarının gözünden görmeye, yani empati kurmaya ne dersin? Belki de orada senin bile göremediğin bir şeyler vardır…


Yazı: Fatma Karaca

Annen
Annen makyajının dozuna karıştığında, gitmek istediğin yerlere itiraz ettiğinde, hatta odanı bile kilitlemene izin vermediğinde öfkelenebilir ve seni anlamadığını düşünebilirsin. “Arkadaşlarımla pijama partisi yapmak için, sevgilimle istediğim kadar vakit geçirebilmek, yalnız tatile gidebilmek için daha ne kadar büyümemi istiyor acaba annem? Bunları yapabilmek için 30 mumlu pasta mı üfleyemem gerekiyor?” diye düşünüp kendi kendini dolduruyor ve isyankar şekilde davranıyorsan, olaya bir de annenin bakış açısından bakmaya ne dersin?

Onun gözünden…
Arkadaşlarıyla tatile gidebilmek için “İlle de 30 yaşına mı basmalıyım?” diye soruyor yine küçük hanım! Hayır efendim, ıslak bikiniyle güneşlenmemesi gerektiğini bilmez ki cildi leke olur, güzelliği bozulur. Hem fazla açılır, panik yapabilir, gidemez tatile! Pijama partisi de çok gereksiz. Neymiş o! Amerikan korku filmlerindeki gibi bütün kötü karakterler gece gelecekmiş gibi hissediyorum. Üstelik mısır patlatacağım derken, ocağı açık unutabilirler. Odasını da kilitlemesine izin vermemem çok normal değil mi? Yangın olsa, ben nasıl açacağım o kapıyı? O benim güzel, biricik kızım! Onu anlamadığımı düşünsün. Onu, onun bile tanımadığı kadar iyi tanıyorum ve anlıyorum ben. Ama yine de beni “huysuz anne” ilan edip isyan etmese daha iyi olacak.

Sevgilin
Yine mesajına cevap gelmedi… Saatler sonra yazma huyunu hiç sevmiyorsun değil mi? Üniversite hayalleri kurarken, başka şehre gitmek istemesi de çok can sıkıcı. Üstelik “Okul çıkışında arkadaşlarıyla play station oynamaya gideceğine benimle biraz yürüyebilirdi” diye düşünüyor olabilirsin. Kız arkadaşlarıyla olan samimiyetine de kıskançlık krizleri ve triple karşılık verdiğin zaman, haklı olmana rağmen fazla sert çıktığını düşünüyorsun belki de. Bazen o kadar soğuk davranıyor ki sanki her an ayrılacakmışsınız gibi! Hatta başka birinden hoşlandığını düşünüp endişelendiğin zamanlar da olabilir. Bu hislerine karşılık, senin yakışıklının aklından geçenler çok farklı…

Onun gözünden…
Biz erkeklerin her zaman daha net olduğunu, kızlar gibi birden fazla şeyi düşünerek komplike planlar yapamadığımızı unutuyor sanırım. Bugün yine niye trip attığını anlayamadım. Ama sanırım kıskançlık nöbetlerini kızlarla fazla sohbet ettiğim için geçiriyor. Keşke onlarla sadece sınavlardaki kopya şebekesinin organizasyonu ve uzun proje ödevlerine yardım ettikleri için konuştuğumu anlayabilse… Başka şehirde üniversiteye gitmek istememin sebebini de ondan kaçmak istediğimi düşünerek abartıyor. Sadece burada kazanamama ihtimalini düşünerek böyle bir varsayım yapıyorum. İçine kapanık bir çocuk olduğumu da unutuyor bazen. Hayatımdaki sorunlarda yalnız kalıp kimseyle konuşmak istemeyişimin sebebini ondan soğuma belirtisi olarak görmüyordur umarım. Arkadaşlarımı kıramayacağımı ve onlarla takılmaktan çok hoşlandığımı da anlaması gerekiyor artık. Ben onun kızlarla kahve içmeye çıkıp saatlerce dedikodu yapmalarına hiçbir şey demiyorum oysa!

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir