Zoom

El yapımı terapi:)

Biraz rahatlamaya ihtiyacın var, ama ne yapacağını bilmiyorsun. Bunun için ille de psikoloğa gitmene gerek yok. İşte sana iyi gelecek, terapi gibi öneriler… Uygulaması bedava, sonucu harika:)

Yazı: Fatma Karaca

•    Aynaya neyi görmek için bakarsan onu görürsün. Kafanda olumsuz düşüncelerle olaylara bakarsan, hiçbir şekilde pozitif bir sonuç çıkaramazsın. Aynaya bakıp hazırlanırken en beğendiğin yerlerine bak ne kadar güzel olduğunu düşün ve daima gülümse!
•    Yapılan araştırmalara göre sarıldığımızda sevgi hormonu olan oksitosin salgılanıyor. Ne kadar çok sarılırsan o kadar çok mutlu olursun ve kendini güvende hissedersin. Haydi aç kollarını ona koş:)
•    Yıllarca çimenlerin üzerine basmayalım diye uyarıldık ama çimenlerin üzerine basarak dolaşmak vücudumuzdaki negatif elektriği alıyor! En iyisi sen kimseyi dinleme, stresli ve gergin olduğun zamanlarda ayakkabılarını çıkarıp elinde dondurmanla çimlerde dilediğin kadar yürü.
•    Şüpheci olmak hem beyni hem de kalbi aşırı derecede yoruyor! Üstelik kendi kendine şizofrene bağlamanın sana hiçbir faydası olmaz. Şüpheciliği ve sürekli sorgulamayı bırak. Her zaman rahat ve açık olmaya özen göster! Düşüncelerini ve aklındaki soruları çekinmeden sor. Yoksa beynin bir anda hata verebilir:)
•    Bir sorunun olduğunda içinde biriktirerek kendini hasta edebileceğini biliyorsun değil mi? Dertleşmek, en yakınlarından fikir almak, içini rahatlatacaktır. Bu yüzden canın sıkkın olduğunda hemen en yakın arkadaşını ara ve konuşmak için bir yerde buluşmayı teklif et.
•    Sussex Üniversitesi Araştırma Enstitüsü yaptığı bir gözlem sonucu, mavi renge bakan birinin beyin dalgalarında mutluluk seviyelerinde artış olduğunu gözlemlemiş. Odanın bir tarafını maviye boyamaya ne dersin? Bu çok maliyetli olacaksa, yatağının karşısındaki duvara mavi rengin yoğun olduğu bir tablo da asabilirsin. Böylece her sabah uyandığında onu görüp mutlu uyanırsın:)
•    Güzel bir koku, tüm sıkıntılarını yok edebilir! Hatta enerji depolayabilir, rahatlayabilirsin. Özellikle yasemin, gül, limon ve lavanta motivasyon yükseltici özelliğiyle biliniyor. Odan için büyük bir mum alıp kitap okurken ve şekerleme yaparken yakabilirsin. Bir anda rahatlayacaksın:)
•    Bıraksalar sadece meyve yiyerek yaşayabilecek kişilerden biri de sen misin yoksa:) Sadece sağlığın ve güzelliğin için değil, rahatlamak için de günde mutlaka 1 porsiyon meyve yemelisin. Kiraz, şeftali, kayısı, karpuz ve kavunun tam mevsimiyken haydi hemen bir meyve salatası yap!
•    Balıkta bulunan Omega 3, sadece zekayı açmıyor aynı zamanda beyin mutluluk hormonu olan serotonin salgılamasını sağlıyor.  Yani Omega 3 içeren balık yağı haplarına aslında mutluluk hapı da diyebiliriz:) Hem sağlığın hem de mutluluğun için daha çok balık yiyebilirsin.
•    Çikolatanın fazlası zarar ama hiç yemeden de olmaz! Bu lezzetli şeylerden nasıl ayrı kalabiliriz, hangi diyet buna engel olabilir ki:) Fazla abartmadan çikolata yemek özellikle regl döneminde stresini azaltıp rahatlamana yardımcı olabilir. Hatta çikolata vitrinine bakmak bile seni mutlu etmeye yeter!
•    Güzel bir duşun ardından kremlenip bornozla yatağa uzanmanın keyfi paha biçilemez! Canın sıkıldığında, sorunlarının da akan suyla birlikte gideceğini düşünüp hemen banyoya gir. Nevresimlerini de değiştirip temiz çarşaflara uzandığında kendini çok huzurlu hissedeceksin:)
•    Tatile gitmene az kaldıysa haydi gün saymaya başla! Gün içinde yaşadığın sorunlara karşı, bu şekilde daha kolay tahammül edebilirsin. Olumsuzlukları düşünme. Kafandaki tek sorun, denizden çıktıktan sonra saçına nasıl şekil vereceğin olsun!

Yorum Yapın