Zoom

Dozunu ayarla, mutluluğu yakala:)

Boşuna dememişler “Azı karar çoğu zarar” diye… Fazla yapınca iyi olduğunu düşündüğün her şeyin aslında eksi tarafları da var. İnanmıyor musun? O halde hemen okumaya başla!


Yazı: Fatma Karaca

Kitaplara gömülme
Vaktinin çoğunu test kitaplarının arasına gömülmüş bir halde geçiriyorsan, çalışma masan evdeki tek yaşam yerin haline geldiyse, derskolik olmuşsun demektir. Çok ders çalışman, notlarının yüksek olması eğitimin ve kariyerin açısından güzel bir başlangıç olabilir. Özellikle aileni gururlandırdığın, komşunun tembel çocuğuna seni örnek gösterip hava atabildikleri için çok mutlu olabilirler ama bu durumun senin için eksilerini de görmen gerekiyor! Hayat sadece kitaplardan öğrenilmez, aynı zamanda bol bol gezmen ve yaratıcılığını geliştirebilmen için arkadaşlarınla vakit geçirmen ve sosyalleşmen gerekiyor. Kitaplardan öğrendiğin bilgileri yine kitaplardaki 5 şıktan birini işaretleyerek test etmektense, yaşayarak öğrenmeyi tercih etsen daha iyi olacak. Örneğin; İngilizce dersinden sonra dışarı çıkıp turistlerin yoğun olduğu bir yere giderek pratik yapman senin için çok daha faydalı.  Ayrıca gözlem yapman da çok önemli. Sosyal zeka burada devreye giriyor.  “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasına çıkıp kariyerlerini uzun uzun anlatanların, günlük hayatla ilgili gelen ilk sorularda neden elendiklerini düşün, sosyalleşmenin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksın:)

İlgi gramajına dikkat!
En romantik erkekler bile sevgisine karşılık bulduğu zaman, fazla ilgiden şımarıp tepene çıkabilir! Hele bir de ondan ayrılmayacağını anlarsa, senin sinir olup olmayacağını umursamadan istediği her şeyi yapabilir! Dolayısıyla her zaman seni kaybedeceği korkusu olmalı ve adımlarını ona göre atmalı, her zaman “Nasılsa beni seviyor” diye kafası rahat olmamalı. Vazgeçilmez olduğunu hissettirmemeye çalış.  Sürekli mesaj atan, buluşmak isteyen sen olmamalısın. Onun ne kadar yakışıklı ve harika olduğunu anlatmayı da bırak. Evet, ona karşı ilgili olman, sevgini gösterip güven vermen çok önemli. Bunu asla es geçmemelisin ama onu devamlı pohpohlamak yerine ilgi gramajını ayarlamayı da ihmal etme:)

Yorum Yapın