Zoom

Dostun mu, düşmanın mı?

En yakın arkadaşın sandığın kişi, aslında en büyük düşmanın olabilir!  Nasıl mı? Kız arkadaşın sürekli seni taklit ediyor, sözleriyle onurunu kırıyorsa, o kişinin senin arkadaşın olduğunu söylemek pek de doğru olmaz!

Öncelikle aşağıdaki durumlara bir göz at.
1.     Sık sık onu bana garip bir şekilde bakarken yakalarım.
2.     Beni bir veya birkaç kez ağlattı.
3.     Her zaman benim yaptıklarımı yapar.
4.     Diğer kızlar gibi bazen acımasızca eleştiri yapar.
5.     Arkamdan konuşur.
6.     İlgi odağı olmayı ve dikkat çekmeyi çok sever.
7.     Birçok konuda benden daha iyi olduğunu düşünür.
8.     Herkes arasında en çok beğenilen o olmak ister.
9.     Çok eğlencelidir, ama bazen kahkahalarını çok abartır.
10.    Benden bazı şeyler ödünç alır ve sonra onları geri vermeyi unutur.
11.    Bazen diğerleriyle bir olup benimle dalga geçer.
12.    Benim erkek arkadaşıma gereğinden fazla ilgi gösteriyor.

Eğer bu cümlelerin en az 5’i sizin ilişkinize uyuyorsa, arkadaşın düşmanın olabilir!

“Frenemy”

Dost görünümlü düşman kişilere “frenemy” deniyor. Frenemy’leri ikiye ayırabiliriz. İlk grup zaten açıkça kendini belli eder: Devamlı olumsuz eleştirilerde bulunur, hep karşısındaki kişiyi suçlar, kıskanır. Eğer senin arkadaşın da böyle biriyse, onunla vakit geçirmek sana ne kazandırıyor bir düşün! Belki de seni daha fazla kırıp üzmeden onu hayatından çıkartman çok daha isabetli bir karar olabilir! İkinci grup ise saman altından su yürüten tipteki arkadaşlardır! Bu yüzden onun senin iyiliğini mi istediğini, yoksa arkandan kuyu mu kazdığını bir türlü anlayamazsın. Anlattıklarınla ilgileniyor gibi görünür, ama asıl amacı senin güvenini kazanıp tüm sırlarını kendisine anlatmanı sağlamaktır. Sonra da hiç çekinmeden tüm sırlarını herkese anlatır. Ya da başarı taktiklerini senden öğrenip seninle yarış içine girer. Alışveriş yaptığın mağazaları, tarzını, fikirlerini çalar ve tüm bunları hiç çaktırmadan yapar! Ne kadar da kötü değil mi?

Onunla nasıl başa çıkacaksın?

Eğer arkadaşının bir “frenemy” olduğunu fark ettiysen, onunla başa çıkmanın iki yolu var. Birincisi onu tamamen hayatından çıkartmak ve onunla tüm bağlarını kopartmak. Diğer yol ise aranıza mesafe koymak. Yani özel konularını ona çok fazla anlatmamak. Örneğin kariyer planlarını, erkek arkadaşınla yaşadığın sorunları… Zaten senden istediği verimi alamadığında senin onu hayıtından çıkartmana gerek kalmadan, o senin hayatından gidecek ve kendine yeni “arkadaşlar!” bulacaktır.

Yorum Yapın