Zoom

Büyüyünce ne olacağım?

Zeynep Abidin
Fotoğrafçı
Zeynel Abidin, yaptığı işlerle adından çokça söz ettiren bir fotoğrafçı. 12 yaşında fotoğrafçılığa başlayan Zeynel Abidin: “Mecburiyetten başladım ama sonradan çok sevdim bu işi. Kendime bu işin en iyisi olacağıma dair söz verdim ve hala kendime verdiğim bu söz için uğraşıyorum. ‘Fotoğrafçıyım’ deyip her kapıyı açtırabilir, herkesi, her şeyi rahatlıkla fotoğraflayabilirsiniz. Yeryüzünde ulaşamayacağınız hiç kimse olmaz ve sürekli gezebilirsiniz” diyor. Ancak fotoğrafçılığın da diğer meslekler gibi bazı zorlukları olduğundan bahsediyor. Düzensiz çalışıldığı için kimseye hatta kendine bile yeteri kadar vakit ayıramamaktan, sağlık sorunları olabileceğini söylüyor. Ayrıca bu işe başlarken fedakarlık yapılması gerektiğini, uzun bir süre para kazanmadan işi öğrenmek gerektiğini belirtiyor. Her şeye rağmen o, işini çok seviyor. İnsan ilişkileri kuvvetli, masa başı çalışmak isteyen ve hareketli yaşam tarzına sahip, enerji dolu herkese tavsiye ediyor:)
Doğu Yücel
Yazar
“Hayalet Kitap”, “Düşler, Kabuslar ve Gelecek Masalları” ve “Varolmayanlar” kitaplarının yazarı Doğu Yücel, yazarlıkla ilgili sana ilham verecek tüyolar veriyor. Yazarlığın hem güzel hem de zor taraflarını şu sözlerle anlatıyor: “Gençlerin, adı üstünde ‘Okur –yazar’ olabilmek için ‘Yazarlık’ eylemiyle daha yakın bir ilişki kurması gerekiyor. Bu yüzden yazar olmakla, öykü, şiir, roman, makale yazmakla ilgilenmenizi öneririm. Kendimizi özgürce ifade etmek konusunda sıkıntılar yaşadığımız günümüzde ‘Yazmak’, birçok kilitli kapıyı açmamıza yarayacak bir anahtar olabilir. Duygularını, hayallerini, hayal kırıklıklarını, öfkelerini, aşklarını ve umutlarını doğru kelimelerle yansıtabilmek sanıldığından çok daha önemlidir. Biliyorum, başka sanat dallarıyla da kendini ifade edebilirsin ama yazarlığın hepsinden üstün geldiği bir nokta var. O da hepsinden daha pratik olması. İstediğin an, istediğin yerde aklınıza gelen bir duygu veya düşünceyi kağıt ve kalemle ya da dijital ortamda kayıt altına alabilirsin. Üstelik bu yalnızca bir cümle bile olsa, yazdıktan sonra o cümleyi kurmadan önceki halinden çok daha iyi hissettiğini fark edeceksin. Çünkü yazmak bir terapidir. Aynı zamanda bir hobidir, hem de en maliyetsizi! Ne pahalı enstrümanlara gerek duyarsın, ne de başka bir şeye. Bir kalem ve bir kağıt bile yeterli olur. Evet, iyi bir yazar olmak için çok okuman, çok yazman, çok araştırman, kısacası çok çalışman gerekecek. Evet, ne kadar iyi olsan da belki de çok para kazanamayacaksın ama kazanacağın şey parayla ölçülemeyecek kadar büyük olacak!”
Burçe Bekrek
Tasarımcı
6 Yaşından beri moda tasarımcısı olmayı hayal eden Burçe Bekrek, yaşı ilerledikçe fikrinin değişmediğini görüp bu alanda ilerlemeye karar vermiş. Tasarımlarıyla büyük beğeni toplayan Burçe: “Üniversitede tercihimi güzel sanatlar fakültesinden yana kullandım ve üniversite hayatım boyunca mesleğimin çeşitli alanlarında çalışıp hangi alanda faaliyet göstermek istediğime karar verdim. O yıllarda çalışıyor olmam da master için doğru bir alanda seçim yapmama yardımcı oldu” diyor. Yapılan tercihlerin ileriye dönük bir yatırım olduğunu söylüyor. Ayrıca, “Moda zor ve acımasızdır. Sürekli seneleri önceden yaşıyorsunuz ve dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Atölye ortamında sürekli üretmek zorundasınız. Üstelik egonuzla iyi bir ilişkide olmanız gerekiyor. Zira her sezon yaptığınız koleksiyonun ne kadar beğenileceğini düşünmek çok yıpratıcı. Her şeyin yanı sıra tasarlamanın yanında pazarlama, finans ve doğru fiyatlandırma yapmak da çok önemli” diyerek moda konusunda ilerlemek isteyenlere ipuçları veriyor.  Burçe’nin en önem verdiği şey ise; bu mesleği seçecek kişilerin sabırlı, çalışkan idealist, yaratıcı zekasının yanında matematik zekasına sahip, pes etmeyen yapıda olması gerektiği. Zorluklarının yanında mesleğinin birçok avantajlarını da “Sosyal hayatınızda pek çok insan tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Kendi tasarlayıp ürünleri sokakta insanların üzerinde görmek paha biçilemez” diye anlatıyor:)
Nurcihan Saydam
Mimar
Eğer dekorasyona ve tasarıma meraklıysan, ünlü mimar Nurcihan Saydam’a kulak vermelisin:) Yetenekli mimar: “Kent kültürü ve kent bilincinin sorgulandığı günümüzde, yeni mimarların yetişmesine çok değer veriyorum. Bir ‘Ayrıntı ustalığı’ olan mimarlıkta hem sanatçısınız, hem de teknisyen. Bir yapı, ancak mimarla hayat bulabilir. Mimar, mekanı tepeden tırnağa tasarlayıp bir şehri eserlerle var edebilir. Örneğin; Barselona denilince akla Gaudi gelir. Şehrin siluetini mimar yaratır. Aslında yarattığı, gelecektir. Bu bakımdan çok önemli bir meslektir. Kolay değildir ve uykusuz geceler sizi bekler ama karşılığına değer:) Doğayı, insanı ve diğer canlıları yaşatacak, doğal kaynakları kullanarak sürdürülebilir yani geleceği tüketmeden tasarımlar yapacak mimarlar, kent kültürünü yaratacak ve yaşatacaklardır.”
Ayşegül Moral
Psikolog
Psikolog olmak istiyorsan, Ayşegül Moral’ın tavsiyelerini es geçme:) “Temel olarak insan davranışlarını anlamayı hedefleyen bu bilim, artık hayatımızın her alanında önemli rol oynamaktadır. İnsanların hem birbirleri arasındaki etkileşimi hem de kendi içsel süreçlerini çeşitli yöntemlerle açıklayabilmeyi hedefleyen bu alan, çeşitli alt dallarıyla öğrencilere pek çok çalışma alanı sunuyor. Psikoloji alan mezunları tercihlerine göre şirketlerin insan kaynakları bölümlerinden, hastanelerin psikiyatri ve psikoloji servislerine, okul rehberlik servislerinden, sosyal hizmetlere kadar uzanan pek çok alt alanda görev yapabilir” diyen Ayşegül Moral, psikoloji eğitiminin uzun ve zorlu olduğunu da belirtiyor. Ayrıca bu alanda çalışacakların sürekli kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söylüyor. “Öğrenmekten sıkılmayacak, olaylara farklı bakış açıları ile bakabilecek kişiler bu alanı tercih edebilirler. Ben psikolojiyi, çocukların gelişim süreçlerinde sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişimler kadar psikolojik gelişimin de önemli olduğunu düşünerek başladım. Çünkü sağlıklı bireylerin yetişmesinin, mutlu bir çocukluk dönemine dayandığını düşünüyorum ve benim de yapabileceğim bir şeyler olduğundan, tercihimi psikologluktan yana kullandım” diyor.

Yorum Yapın