Zoom

Büyüyünce ne olacağım?

Araştırma yap
Aklında birden fazla meslek geliyorsa, karar vermenin en kolay yolu kendine yakın hissettiğin meslekleri mutfağında öğrenmek! Kısa sürekli staj yapabilir ya da o meslekten birinin yanında vakit geçirerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsin. Böylece sana uygun olup olmadığını daha kolay anlarsın. Yalnız karar verirken sadece şimdiyi değil, geleceğini de düşünerek hareket etmeyi unutma. Şu an pek ilgini çekmeyebilir ama ileride maaş ve çalışma saatleri gibi noktalar senin için çok önemli olacak.
Es geçme!
Bazı özelliklerin, meslek seçiminde sana yardımcı olabilir. Her alan için farklı özelliklere ihtiyaç duyacaksın. Hangi alana daha yatkın olduğunu bu şekilde anlayabilirsin:)
Sözel ve sosyal bölümler için…
Ezber yeteneğin güçlüyse, okumayı ve araştırmayı seviyorsan, analiz yapma yeteneğin varsa, dili etkileyici bir şekilde kullanabiliyorsan; sosyoloji, felsefe, edebiyat, gazetecilik gibi mesleklere yönelebilirsin.
Sayısal bölümler için…
Pratik bir zekaya sahip olman, bilimsel şeylere ilgi duyman, analitik bir zekaya sahip olman ve ayrıntılara dikkat etmen gerekiyor. Bunların yanı sıra sistemli ve disiplinli çalışma becerisine de sahip olmak gerekiyor. Eğer bu özellikler zaten sende varsa, mühendislik, matematik öğretmenliği gibi sayısal alanları tercih edebilirsin.
Sanatsal alanlar için
Hayal kurmayı seviyorsan, kafanda canlandırdıkları kağıda ya da yazıya dökebiliyorsan, “Yeni bir şeyler üretmek benim işim” diyorsan, subjektif yaklaşıyorsan, herhangi bir şeyi çok fazla inceliyorsan; sanatın herhangi bir dalını seçerek mutlu olabilirsin.
Fikir al:)
Senin için mesleğinde tanınmış kişilere, neden bu alanı tercih ettiklerini sorduk, meslekleriyle ilgili görüşlerini aldık. Tercihini yaparken onların tavsiyelerini de es geçme!

Yorum Yapın