Zoom

Büyüyünce ne olacağım?

Tercih zamanı yaklaştıkça kararsızlığın daha da artıyorsa, hangi mesleği ve alanı seçeceğine bir türlü karar veremiyorsan, panik yok! İşini kolaylaştırmak için bu adımları takip edebilirsin:)

Yazı: Fatma Karaca

Kendini tanı
Seni, senden daha iyi tanıyan kimse yok. İçindeki potansiyeli, neler yapabileceğini en iyi sen biliyorsun. Hangi alanlarda daha başarılı olduğunu gözden geçir. Kişilik özelliklerini masaya yatır. Sabırlı mısın? Seyahat etmeyi sever misin? Heyecanlı mısın? Soğukkanlı mısın? Bunun gibi yüzlerce soruyu sorarak kendini daha yakından tanı. Örneğin; soğukkanlı değilsen, doktor olmak istemen biraz zor olabilir. Ya bu huyunu törpüleyip daha rahat olacaksın. Ya da başka bir alana odaklanacaksın. Ameliyatta herkesten önce panik atak geçiren bir doktor olmak istemezsin değil mi? 🙂
Dış etkilerden uzak dur
Kimsenin sana baskı yapmasına izin verme. Sonuçta alacağın karar, senin hayatını etkileyecek. Sevmediğin bir alanı seçersen, yıllarca mutsuz olabilir, pazartesi sendromlarını her gün yaşayabilirsin. Böyle bir durumda kalmamak için, kendi kararını vermeye çalış. Ailenin mutlu olacağını düşünerek onların istediklerini yapma. Çünkü onların istediği kararı alsan bile sen mutsuz olacağın için, onlar yine mutlu olmayacaklardır.
Mantığını kullan
Arkadaşlarının seçeceği bölüme gitmek isteyebilirsin, çok istediğin bir okula gidebilmek için istediğin bölüm orada olmasa bile sırf orada okuyabilmek için herhangi bir bölümü seçmek sana çok doğru bir karar gibi gelebilir. Düşün bakalım; ya onlar bu alanı yeteneklerine uygun olduğu için seçtiğinden senden daha başarılı olurlarsa ve sen çuvallarsan ne olacak? Okulu çok sevebilir ama okuduğun bölümü sevmeme ihtimalin de var…  Bunları göz önünde bulundurarak duygularınla değil, aklınla karar vermeye ve mantıklı olmaya çalışmalısın.
Yeteneklerini keşfet
Enstrüman çalabilir, bir kıyafet tasarlayabilir misin? Teknik bilgileri araştırmayı seviyor musun? Buluşları incelemeyi seviyor sen de yeni bir şeyler yaratmak istiyor musun? Ezber yeteneğin güçlü peki, avukat mı olmak istiyorsun yoksa tiyatro oyuncusu mu? Haydi şimdi bütün bu sorulara cevap ver, yeteneklerini keşfet. Bunları göz önünde bulundurup daha sağlıklı kararlar verebilirsin.
Yardım al
Ailenden ve rehber öğretmeninden yardım almalı, mutlaka onların da fikirlerine başvurmalısın. İstediğin bölümde okuyan kişilerle konuşup onların deneyimlerinden ve bilgilerinden yararlanmayı da ihmal etme:)

Yorum Yapın