Zoom

Bir pati öne geç!

Bazen sevimli ama başına buyruk bir kedicik bazen de sadık ama arada sırada dişlerini gösteren bir köpüş olmalıyız! Haydi gel, hayvan dostlarımızdan öğrenmemiz gereken şeylere birlikte göz atalım!

Hayatta bir pati öne geçmenin yolları
Arkadaşlık, aşk, aile ilişkilerinde uyumu yakalamak ve kişisel sorunlarını hemen çözmek istiyorsan, en yakın dostlarımız kedi ve köpeklerden bak, neler öğrenebilirsin?

Arkadaşlıkta pisi taktikleri
* Fekadarlıkların karşılık görmüyorsa…
Kedi gibi bencillik yap: Çok iyi niyetli bir kız olduğun için arkadaşların hep sana karşı anlayışsız, kaprisli ve vurdumduymaz davranıyorlarsa, artık bu gidişe bir “dur” demen gerekir. Her aradıklarında yardımlarına koşuyorsun, bir dediklerini iki etmiyorsun, elinde ne varsa paylaşıyorsun, peki ya onlar? Aynı ilgiyi ve saygıyı onlardan göremiyorsan, birazcık kendini düşün artık. Sen de taleplerde bulunmaya başla! Odanın dekorasyonunu değiştirmek istediğini ve yardıma ihtiyacın olduğunu söyle. Sonrasında harika bir film şöleni yapacağınızı da ekle. Eğer gelmezlerse, bir iki kez daha başka konularda şansını dene. Hala aynı tavır içindelerse, kendine yeni arkadaşlıklar kur ve azıcık sen de bencillik yap, olur mu?

* Seni ciddiye almıyorlarsa…
Tırnaklarını göster: Bazı arkadaşlar hep kendi isteklerinin yapılmasını isterler. Örneğin nereye gidilecekse o karar verir. Bütün planları o yapar, hatta kimlerle gideceğinizi bile o belirler. Senin fikrini soran olmaz. İşte, tam bu anda hep sakladığın o güçlü tırnaklarını ortaya çıkarmalısın ve şunu söylemelisin: “Ben bunu istemiyorum!” Çok basit bir cümleymiş gibi görünebilir, ama bu çıkışı yapmazsan, hep istemediğin mekanlarda, hiç görmekten hoşlanmadığın tiplerle oturmak zorunda kalabilirsin. Ne gerek var ki, senin de tırnakların var, değil mi?

Arkadaşlıkta köpüş taktikleri
* En yakın arkadaşın sırlarını ortaya döktüyse
Havla, dişlerini göster: Bu çok ciddi bir konu! O yüzden tepkin de biraz sert olmalı. Çünkü dostluk güven üzerine kurulmalıdır. En önemli kural da sırların asla başkalarıyla paylaşılmamasıdır. Eğer bir arkadaşın böyle bir hata yaptıysa, ne kadar yanlış bir davranışta bulunduğunu bilmeli ki bir daha aynı şeyi tekrarlamasın. Onu karşına al ve güzelce konuş. Bir süre de aranıza mesafe koy. Bir süre sonra özür dileyecektir. Güvenini tekrar kazanana kadar da onunla özel sırlarını paylaşma.

* Sen bir hata yaptıysan…
Peşlerine takıl: Her insan hata yapar. İstemeden de olsa bir arkadaşının kalbini kırdıysan, hemen özür dilemelisin. Eğer arkadaşın senin için çok değerliyse ve senin yaptığın şey de aranızda çok büyük bir problem oluşturduysa sakın onun peşini bırakma. Hediyeler al, onu ne kadar çok sevdiğini söyleyen mesajlar at ve bir şekilde kalbini yeniden kazan. Unutma, iyi dostlar kolay kolay bulunmuyor.

Yorum Yapın