Bir B planı yap!

2096 views Yorum yap

Hayat sürprizlerle dolu! Bu yüzden karşımıza çıkabilecek aksiliklere ve kötü tesadüflere hazırlıklı olmalı, her zaman B planını cepte tutmalıyız! İşte hayatın için alternatif çözümler…

Durum: Arkadaşın/sevgilin seni ekti
Günler öncesinden buluşacağınıza dair sözleştiniz. Büyük gün geldi çattı, ama ne arayan var, ne de soran! Arkadaşın/sevgilin sırra kadem bastı! İşin aslı, başka bir planı olduğu için tercih hakkını diğer taraftan yana kullandı. Sen de giyinip süslenmiş bir halde ortada kaldın. O da ne, hemen soyunup dökünüp pes mi edeceksin?

B Planı:
Seninle uzun zamandır buluşup bir şeyler yapmak isteyen arkadaşına bir şans vermeye ne dersin? Hemen telefonu al ve onu ara. Eğer işinin olduğunu söylerse, ailenle bir plan yap. Örneğin alışveriş merkezlerinden birine giderek annenle baş başa çok eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Ya da kardeşin varsa onunla biraz daha yakından ilgilenmeye ne dersin? Onu tiyatroya ya da uzun zamandır çok istediği eğlence parkına götürebilirsin.

Durum: Sevgilin seni terk etti!

Bunu gerçekten de hiç beklemiyordun! Resmen şoktasın! Sen tüm planlarına onu dahil ederken ve onsuz yaşayamayacağını düşünürken, o seni çoktan yarı yolda bıraktı bile! O zaman sen de Kutsi’nin şarkısına kulak ver: “Bir B planı yap o zaman sen de kendine, yeter ki üzülme!”

B Planı:
İlk seçeneğini zaten biliyorsun: Eve gitmek ve günlerce deli gibi ağlamak, hiçbir şey yememek ve bir kez bile gülmemek! Peki, ya diğeri? Sadece bir gün ağlamak, ertesi gün kendini sokağa atmak ve hayata karışmak! Kabul, bu ilk başta biraz zor olabilir. Ama yine de kendini zorlamalısın. “Acılar paylaştıkça azalır, mutluluklar paylaştıkça artar” kuralını da göz ardı etmemelisin. Eski erkek arkadaşının sana yaptıklarını ve söylediklerini bütün arkadaşlarına tek tek anlatarak kendini rahatlatabilirsin;)

Durum: Seni aramıyor
Erkek arkadaşın son günlerde çok değişti! Eskiden sürekli seni arar, mesaj atardı. Ama birkaç gündür sesi soluğu çıkmıyor. Arayan hep sen oluyorsun. Hatta bazen de telefonlarına cevap alamıyor, ertesi gün de “duymadım” diye ters bir cevapla karşılaşıyorsun!

B Planı:
Neden sen de aramalarına bir süreliğine son vermiyorsun? Bırak, biraz da o seni merak etsin bakalım. Kendini bir anda geri çekersen, birden içinde bulunduğu boşluğu fark etmeye başlayacak, “hayret aramadı” düşünceleri yerini “neden aramıyor” sorusuna bırakacaktır.

Durum: Aynı çocuğa aşıksınız!
Arkadaşınla birçok noktanız vardı! Ama bir nokta daha keşfettiniz: Aynı çocuğa aşıksınız:( İşin içine rekabet girince can ciğer kuzu sarması iki dost bile birbirini yenmeye çalışır. Ama kazanan sadece bir tanesi olacaktır. Peki, bu hikayedeki şampiyon kim? Daha da önemlisi şimdi ne yapacaksın?

B Planı:
Öncelikle kendi duygularını tart. Eğer hislerinden gerçekten eminsen ve onu sevdiğini düşünüyorsan, arkadaşına ona ne kadar değer verdiğini sor. Belki de ondan sadece hoşlanıyordur. İşe yaramazsa, ikinizin de başka birilerine yönelmesinin, aranızdaki arkadaşlık bağının kopmaması adına daha doğru bir davranış olacağını belirt.

Durum: İzin alamadın

Bir arkadaşının doğum günü partisi var. Daha günler öncesinden kıyafetine, hatta saçını nasıl yapacağına dair bütün ayarlamaları yaptın. İzin almak için ailene söylediğinde ise “hayır” cevabı aldın. Dil döktün, neredeyse yalvardın, ama sonuç yine başarısız:(

B Planı: Tabii ki bacadan kaçmayacaksın:) Evet, aileni ikna etmek pek de kolay olmayacak, ama bazı ufak durumlar için izin alırken, önce onların daha fazla kızacağı şeyler söyleyebilirsin. Hemen örnek verelim: “Anne, bugün Cansu’nun doğum günü. Önce arkadaşlarla vereceği partiye katılacağız, ardından da onda kalacağız” dersen, gözlerini korkutmuş olacaksın:) Biraz ısrar ettikten sonra “Madem kalmama izin vermiyorsun, o zaman ben de sadece birkaç saat doğum gününe gideyim” diyerek durumu hafifletmiş, onların daha kolay kabul edebileceği bir hale getirmiş olacaksın.

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir