Zoom

Bilim aşka el attı

Bilim, bunca gelişmenin arasında aşka kayıtsız kalamazdı elbette! Bilim adamları aşkı da laboratuara soktular ve bak neler buldular! 

 

Yazı: Burçin Öztınaz Mollaoğlu

Fiziksel olarak neden ve nasıl aşık oluyoruz, hiç düşündün mü?
Öncelikle aşağıdaki belirtilere göz at ve aşık olup olmadığı öğren!
* Onu görünce kalbin çok fazla çarpmaya başlıyor.
* Son günlerde, içindeki sevinç, mutluluk duygusu arttı.
* Hayata, olaylara daha umursamaz bakıyorsun.
* Arkadaşların gözlerinin pırıl pırıl baktığını ve son günlerde yüzüne bir canlılık geldiğini söylüyorlar.
Eğer bu belirtileri taşıyorsan, aşık olduğun şüphe götürmez bir gerçek! Aşık olduğumuzda hepimiz benzer duygular yaşarız; ayaklarımız yerden kesilir, aklımız başımızdan gider, hep onu düşünür, hep onun hakkında konuşmak isteriz. Bunlar aşık olan herkesin bildiği ve binlerce yıldır yaşanan, süregelen duygular. Farklı olan ise, artık tüm bunların sebebinin biliniyor olması! Aşık olunca insanların neden “tuhaflaştığı”, bilimsel gerçeklerle kanıtlandı! Üstelik suçlu, kalbimiz değil beynimiz çıktı!

Neden
Aşkı, duygularımızın, düşüncelerimizin, alışkanlıklarımızın, yetişme tarzımızın ve daha birçok şeyin etkilediğini zaten biliyorduk, ama hormonlarla olan ilişkisini yeni öğrendik. Ve hemen Tanı İleşitim ve Danışmanlık Hizmetleri’nden Psikolog Işın Akı ile görüştük. Işın Hanım, özellikle son birkaç yıldır aşk araştırmalarını yakından takip ediyor. Bakın bize neler anlattı.

Yorum Yapın