Beyaz bayrak salla, hayatındaki savaşları bitir!

2722 views Yorum yap

Tarih kitaplarının sayfalarından kopup hayatının merkezinde yer alan savaşlara göz atmanın tam zamanı! Sen de bireylerarası savaşları öğren, stratejini belirle ve bir an önce barış antlaşması imzala!

Savaş adı: Anne-Kız Meydan Muharebesi
Taraflar: Annen-Sen

Okulda bir sürü savaşta yorgun düştüğün yetmiyor gibi evde de savaş! Nasıl ki komşu ülkeler tarih boyunca birbiriyle toprak genişletmek ve birbirlerini işgal etmek için sık sık çatışmalar yaşamışsa, sen de kendini bildin bileli annenle savaşıp duruyorsun. Savaşlarınız genellikle meydan savaşı biçimde oluyor ve savaş yeri olarak evin salonunu tercih ediyorsunuz. Savaşın nedeni genelde küçük çıkar çatışmaları veya birbirinizi ufak nedenlerden dolayı kızdırmanız oluyor. Odanı toplarken sakladığın birkaç eşyanı çöpe atması ya da hafta sonu arkadaşlarınla çıkmak istediğinde sana izin vermemesi, ona cephe almana yetiyor. Bu savaş küçük nedenlerden çıktığı için fazla hasar yaratmayacak gibi görünse de maalesef kocaman bir ateşe dönüşebilir! Bu yüzden tetikte olmalı ve henüz askerlerin iyileşmeden yeni bir savaşın çıkması ihtimaline karşı hazırlıklı olmalısın.

Empati Barış Anlaşması

Daha önce de birçok kez ateşkes yaptınız, ama doğru düzgün bir barış antlaşması imzalamadınız… Öyleyse aranızdaki savaşın sık sık tekrar etmesi kaçınılmaz. Karşılıklı oturup konuşmalı ve barış antlaşmanızı madde madde oluşturmalısınız. “Her iki taraf da empati yaparak kendini karşısındakinin yerine koyacak”, “Kimse diğerinin özel eşyalarını habersiz atmayacak” gibi maddelerle barış antlaşmanızı oluşturun ve bir an önce orta yolu bulun!

Savaş adı: Öğretmenden Kurtuluş Savaşı
Taraflar: Okula yeni gelen öğretmen-Sizin sınıf

Bu sene okula yeni gelen öğretmene henüz alışamadınız sınıfın çoğunluğu olarak. O yüzden öğretmen ne yaparsa yapsın gözünüze batıyor. Dersi anlatış biçimi, yazı stili, arkada oturan ve devamlı konuşan tayfaya kızması… Oturup dikkatlice düşününce fark edeceksin ki, bu savaşı açan aslında sizsiniz. Onu sevmediğiniz için dersinde normalden daha çok konuşuyor, dersi dinlememe silahınızı çıkararak hem öğretmeni hem de kendinizi yaralamış oluyorsunuz.

Gel Tanışalım Önce Barış Antlaşması

Ateş kesin ve önce yeni gelen öğretmeninizle tanışın. Eğer şikayetleriniz ve eleştirileriniz varsa bunu kendi aranızda konuşmak yerine öğretmeninizle konuşun. Eğer dersi anlatış biçimiyle ilgili sorun yaşıyorsanız, bunu ona açıkça söyleyin. Sizi anlaması için ona yardımcı olursanız, o da sınıf barışının altına seve seve imzasını atacaktır. “Biz daha kalabalığız barış çağrısını o yapsın” diye düşünmek, barışı geciktirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Hem unutma, önemli olan çağrıyı kimin yaptığı değil, barışın egemen olması!

Savaş adı: Aşık Kuşatması
Taraflar: Sana deli gibi aşık olan çocuk-Sen

Kanuni Sultan Süleyman’ın Viyana Kuşatması’na benzer bir vaka içindesin! Sana kafayı fena halde takan çocuk, kalbini fethetmek için seni kuşatıyor ikide bir. Sen ise onu topraklarından atmak, uzaklaştırmak ve bir daha kuşatma başlatmamasını sağlamak için çalışıyorsun. Sen onu istemedikçe, o daha da hırs yapıyor. Seni tavlama silahlarını arttırıyor, sana ısrar bombaları atıp sende sinir hasarları yaratıyor. Birkaç gün ortadan kaybolsa ve ordusunu geri çekmiş gibi gözükse; biraz güç toplayıp tekrar seninle uğraşmaya başlıyor. Tüm derdi sensin!

Birbirine Önem Verme Barışı
Biliyorum, aklından “Onun nesine önem verecekmişim” düşünceleri geçmeye başladı bile. Ama sen onu ne kadar görmezden gelir ve onu dinlemezsen, o da o kadar hırs yapmaya başlayacak. Aranızdaki gerginliğin tek nedeni iletişimsizlik ve bunu çözmek için ilk beyaz bayrak kaldıran sen olabilirsin. Al karşına onu, durumu açık açık anlat ve onun da neler hissettiğini öğren! Eğer ona azıcık bile önem verdiğini hissederse bu saldırgan ve kuşatmacı tutumundan vazgeçecektir. Dolayısıyla bu savaşta sloganın “savaşma, konuş” olmalı.

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir