Zoom

Aşk satrancı oyna, şah mat olma!

Aşk da tıpkı satranç gibi bir strateji oyunu! Eğer taşları doğru hareket ettirir, doğru anda doğru hamleleri yaparsan, asla şah-mat olmaz, başkalarının piyonu haline gelmezsin. Öyleyse, gel, birlikte biraz satranç oynayalım, senin için en doğru aşk hamlelerini bulalım!


Satranç taşları sözlüğü
Vezir: Dikey, yatay ve çapraz yönde hareket eder.
Kale: Bulunduğu karenin dikey ve yatayındaki herhangi bir kareye gider.
Fil: Bulunduğu karenin çapraz yönlerindeki her kareye gider.
At: Bulunduğu kareyle birlikte L şekli oluşturacak şekilde, 3 kare gider.
Piyon: Dikey yönde ve öne doğru başlangıçta iki, sonraki hamlelerde birer kare ilerleyebilir. Piyon, bulunduğu ilk konumdan ilerleyerek son sırayı (rakibin ilk yatayı) aldığında derhal aynı renkte bir vezir, bir kale, bir fil veya bir at ile değiştirilir.
Şah: Her yönde bir kare gider ya da rok yapar. Rok yapmak, şahla aynı sırada bulunan aynı renkli kalenin ortak hareketidir. Bu iki taşın hareketi tek hamle sayılır; şah bulunduğu kareden kaleye doğru iki kare ilerler ve ardından kale şahın üstünden atlayıp şahın yanındaki kareye gider.

Aşk çıkmazın: O, senin farkında bile değil
Sen, sokak kedisi gibi yerlerde sürünüyorsun… O yakışıklı ise, her seferinde seni görmeden geçip gidiyor önünden. Kendini, bir türlü içine giremediğin ve sadece izlemek zorunda kaldığın bir filmdeymiş gibi hissediyorsun. Üstelik yakın arkadaşların bile durumunu mizahi bir vakaya dönüştürdüler. Sürekli platonik aşkınla ilgili espriler yapıyorlar… Öyleyse, satranç tahtana göz atma vaktin çoktan gelmiş!


Aşk hamlen:
Piyonla bir kare ileri
Sen ancak bir adım öne gidebilen piyonsun, o ise ulaşılmaz şah! İşte bu yüzden ilk başlarda seni dikkate bile almayabilir. Ama sakın panik yapma, çünkü bu durum aslında senin için kocaman bir avantaj! O, fil ya da atla uğraşırken sen sık aralıklarla minik sürprizler yap ona. Bir sabah “günaydın” de ve gülümse, diğer gün ihtiyacı olan notu tesadüfen bulmuş gibi yap ve onunla paylaş. Sonunda rakibin ilk yatay çizgisine, yani tahtanın sonuna ulaşacak ve istediğin bir taşın yerine geçme hakkına sahip olacaksın.
Mini tüyo: Bir anda parlaman, diğer bütün taşların ışıltısını söndürebilir. Onun üzerinde Külkedisi’nden Sindirella’ya dönüşmüş prenses etkisi yaratmak istiyorsan, hemen aynanın karşısına geç ve imajında biraz değişiklikler yap.

Yorum Yapın