Arkadaşlık Sorunlarını Çözüm Merkezi

3755 views Yorum yap

Arkadaşlarınla yaşadığın sorunlara çözüm bulmak ve sonsuza dek sürecek dostluklar kurmak istiyorsan, sana biraz yardımcı olalım!

 

Yazı: Hazan Aköz

Neden kavga ediyorsunuz
Aşağıdaki durumları oku ve arkadaşlığınıza en çok uyan durumları işaretle. En çok hangi renge (maviler-kırmızılar) işaret koyduysan, o rengin sonucunu oku.


•    Yakın arkadaşınla kavga ettiğinde, en az bir hafta sessiz kalmayı tercih edersin.

•    Çok kolay arkadaşlıklar kurabilirsin, ama bir o kadar çabuk onlarla arkadaşlığını noktalayabilirsin.
•    Bir arkadaşın seni kızdırdığı zaman, çevrendeki herkese bu sorunu anlatıyorsun. Hatta o kişi ortamda yokken yapıyorsun bunu.
•    Kavga sırasında, aslında söylemek istemediğin kötü sözleri ağzından kaçırıyorsun ve bunun için hep özür dilemek zorunda kalıyorsun.
•    Çileden çıkarılsan bile, kızgınlığını saklamanın ve problemleri gizlemenin en kolay yol olduğunu düşünüyorsun.
•    Ansızın gelen ve ortalığı kasıp kavuran gereksiz öfke nöbetleriyle tanınıyorsun.

•    Hala, yakın arkadaşının üç ay önce yaptığı bir yorumu düşünmekle meşgulsün.
•    Yakın arkadaşlarından biri serseri bir çocukla çıkmaya başlayınca, ilk “arkadaşlık tavsiyesi” veren kişi hep sen olursun.
•    Kritik yazılılarda arkadaşın senden kopya istediğinde ona sçylenmekten çekinmiyorsun; sana göre sen nasıl çalıştıysan, o da çalışmalıydı.

Kırmızı köşede
Ateşten arkadaş
Açık sözlülüğün ve aniden parlayıp birden sönen öfke nöbetlerin sebebiyle, çoğu zaman arkadaşlarınla karşı karşıya geliyorsun. Bir şeye canın sıkıldığında bunu hemen söylüyorsun. Belki bu iyi bir şey, ama sen o kadar direkt ve o kadar sert yapıyorsun ki bunu, arkadaşların o anda ya savunma mekanizmalarını harekete geçiriyorlar ya da yanından kaçıp gidiyorlar. Eğer sorunlarını daha tatlı bir dille anlatmayı beceremezsen çevrendekileri uzaklaştırabilirsin. “Problemleri açıkça konuşabilme” yeteneğin sayesinde, arkadaşlıklarını sürdürebilirsin, ama biraz daha kibar olmayı denemelisin.

Mavi köşede
Buzdan arkadaş
Dışarıdan o kadar rahat ve o kadar cool görünüyorsun ki! Neredeyse seni sinirlendirmek imkansız gibi bir halin var. Bugüne kadar kimseyle kavga ettiğin görülmemiş. Fakat etrafını saran bu soğukkanlılık haresinin altında, kırılgan, ince ve duygusal bir kızsın. Eleştirileri çok kafana takıyor, problemleri içinde büyütüyorsun, ama bunu dışa hiç yansıtmıyorsun. Sorunları açıkça söylemediğin için de çözüme ulaşamıyorsun. Unutma, problemleri içinde tutmaya devam edersen, onların gittikçe büyüyüp arkadaşlığını bitirmeye başladığını görebilirsin.
Şimdi de durumları belirleyelim, rengine göre arkadaşlığına yön verelim…

Sayfalar: 1 2 3 4 5

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir