Arkadaşlığınız fiyaskoyla bitmesin

1360 views Yorum yap
alt

Arkadaşınla aranız açıldı ve galiba ipler kopmak üzere. Peki, şimdi ne yapacaksın? İşte en sık rastlanan arkadaşlık fiyaskoları ve çözüm önerileri…

 

Durum 1 
Erkek arkadaş krizi
Fiyasko: 
İkiniz için de en önemli şey arkadaşlığınızdı. Ama ortaya çıkan bir erkek durumu değiştirmek üzere gibi! Artık arkadaşınla yaptığınız tüm konuşmalar onun yeni erkek arkadaşı ve ilişkileri üzerine! Gün geçtikçe arkadaşının senden uzaklaştığını hissediyorsun ve bu durum seni huzursuz ediyor.

Nasıl başa çıkacaksın: 
Anlaşılan arkadaşın fena halde abayı yakmış ve ilişkinizi ikinci plana atmış. Bu geçici bir süreç, taze aşkın heyecanıyla böyle davranıyor olmalı. Bu konuya takılıp kalma. Önemli olan mutluluğunuz. Arkadaşının mutluluğundan kendine pay çıkarmaya çalış. Hem belki onun erkek arkadaşının arkadaşları da senin ilgini çekebilir!

Durum 2
Seni gidi kopyacı
Fiyasko:
 Geçen hafta saçlarını kestirdin, ertesi gün hemen o da gidip aynı modeli kestirmiş! ”Kemerini Mango’dan mı aldın” derken, sanki ağzını arıyor. Sen ne yapsan bu kız da aynısını yapıyor! Bu gidişle yakında ikiz kardeş gibi dolaşacaksınız. Ve bu durum sinirini bozuyor. Bu yüzden arkadaşından uzaklaşmaya bile başladın!

Nasıl başa çıkacaksın: 
Arkadaşın seni beğendiği ve sana özendiği için sana benzemeye çalışıyor olabilir. Zaman içinde herkesin kendine göre bir tarzı olması gerektiğini görecektir. Sen bu konuda ona yardımcı olmaya ne dersin? Arkadaşınla birlikte alışverişe çıkın ve onun tarzını keşfedin. Hatta sonra da bir kuaför salonuna gidip ona yakışacak bir saç modeli uygulatın. Böylece hem ikiniz de mutlu olursunuz, hem de arkadaşlığınız kurtulur.

Durum 3
Soğuk savaş
Fiyasko: 
Son haftalarda arkadaşınla aranıza kara kedi girdi. Artık birbirinizle değil özel sırlarınızı paylaşmak, neredeyse konuşmuyorsunuz bile. İki dost değil, iki yabancısınız sanki. İşin komik tarafı bu soğukluğun nedeni de çok saçma. Ona yaptığın şakayı ciddiye aldı ve sürekli sana zıt gidiyor. Tek yaptığınız somurtup oturmak.

Nasıl başa çıkacaksın: Öncelikle bu durum üzerinde biraz düşün. Onu gerçekten kırmış olabilir misin? Sinirli bir anında kötü bir söz mü söyledin? Bu gerginliğin başka sebepleri de olabilir mi? Daha sonra da ortak bir arkadaşına durumu anlat ve gidip onunla konuşmasını iste. Böylece onun kırgınlığının sebebini öğrenebilir, bu konuyu onunla yüz yüze konuşma fırsatı yaratabilirsin.

Durum 4
Güç bende artık
Fiyasko: 
Son günlerde arkadaşına bir haller oldu. Sanki başka bir kız! Küçük dağları ben yarattım havalarında geziyor ve her şeye kendisi karar vermek istiyor. Önceden ne yapacağınıza birlikte karar verirdiniz, oysa şimdi o isterse görüşüyorsunuz. Onun eski halini özlüyorsun.

Nasıl başa çıkacaksın:
Arkadaşın kimlik arayışıyla ilgili sorunlar yaşıyor olabilir. Muhtemelen kendini kanıtlama isteğiyle böyle davranıyor. Bu davranışlarıyla tepki topladığını ve çevresindeki insanları kendinden uzaklaştırdığını anlaması uzun sürmeyecektir. Ona biraz zaman tanımaya ne dersin?

Durum 5 
Yolun sonu gözüktü
Fiyasko: 
Onunla yıllardır arkadaştınız ve çok iyi anlaşıyordunuz. Ama artık hiçbir konuda orta yolu bulamıyorsunuz. Zevkleriniz, istekleriniz, hedefleriniz birbirinizden çok farklı. Büyüdükçe değiştiniz ve birbirinizden uzaklaştınız sanki… Onu kaybetmek istemiyorsun, ama ona dayanamıyorsun da!

Nasıl başa çıkacaksın: 
Bazen aşklar gibi arkadaşlıklar da kötü sonla biter. Eğer ona değer veriyor ve kaybetmek istemiyorsan, ilişkinize biraz zaman tanı. Daha seyrek buluşun (böylece daha az tartışır ve daha az kalp kırarsınız) ama ipleri sakın koparmayın. Bu süre içinde ikinizde düşünme ilişkinizi tartma fırsatı bulursunuz. Bol şans!

Anlaşmazlıklar için 6 öneri
1. Sorunlardan kaçarak onlardan kurtulamazsın. Sorunların üstüne git ve en kısa zamanda çözümlemeye çalış.
2. Arkadaşlarının fikirlerine her zaman saygı duy. ‘Saçmalama’, Hiçte öyle değil’ gibi sert tepkilerle onları kırma.
3. Haksız olduğunu fark ettiğinde bunu kabul et ve özür dile.
4. Her arkadaşlıkta zaman zaman gerginlikler yaşandığını unutma ve küçük şeyler yüzünden arkadaşlığını bitirme.
5. Olaylara bazen de arkadaşının penceresinden bakmaya çalış.
6. Konuş. Arkadaşınla olan problemlerini önce onunla paylaş.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir