Zoom

Arkadaşım olur musun?

Bütün arkadaşlar değerlidir ancak bazılarının yeri farklıdır. Onlara çok kızsan da oldukları gibi kabul ettiğin zaman sana ne kadar yardımcı olabileceklerini görürsün:)

Yazı: Fatma Karaca

İyi bir dinleyici
Hayatında yaşadığın her sorunu, aklını karıştıran soruları, seni mutlu eden bütün güzel şeyleri, kısacası içinde tutamadıklarını anlatacağın biri olsun istemez misin? Herkesin onu can kulağıyla dinleyen birine ihtiyacı vardır. “Neden hep dinliyor, o hiç konuşmuyor” diye düşünme. Bazen seni sadece dinleyip rahatlamanı sağlaması bile onun ne kadar iyi bir arkadaş olduğunu gösterir. Düşünsene, ya sen bir şey anlatırken o da sürekli kendinden bahsetse ya da başka şeyleri sohbetin içine sokmaya çalışıp seni bölse, farklı yerlere bakarak seni umursamadığını gösterse? Hiç hoşuna gitmez değil mi? Dinlemeyi seven bir arkadaşın varsa, onun ne kadar değerli olduğunu bil. İçin sıkıldığında, ağlamak istediğinde onun kapısını rahatlıkla çalabilirsin:)
Gerçekçi gözler
Ara sıra seni tozpembe rüyalardan uyandıracak, her şeye daha gerçekçi bakmanı sağlayacak birine ihtiyacın var! Sen, neden her şeyi bu kadar açık söylediğini düşünüp fikirlerini desteklemiyor diye ona sinir olabilirsin. Ama yaptıkların yanlış olsa da sana gaz veren, koşulsuz bir şekilde destekleyen bir arkadaştansa, düşündüklerini söyleyip seni doğru yönlendiren birine ihtiyacın var. Ona kızmayı bırak! Herkes birbirinden farklı özelliklere ve karaktere sahip. Dolayısıyla herkesin seninle aynı fikirde olmasını bekleyemezsin. Mesela; sen aşık olduğun kişinin de sana ilgisi olduğunu düşünebilirsin. Arkadaşların bunun tam tersi olduğunu bile bile sana gerçeği söylemeyip “Haklısın, o da sana karşı bir şeyler hissediyor” derse o an değil belki ama daha sonrasında hayal kırıklığına uğrayıp üzülebilirsin. Bu yüzden realist arkadaş candır:)
Tuttuğunu koparan
Hedeflerini belirleyen ve bu hedeflere tam gaz devam eden, mücadeleden hiç vazgeçmeyen arkadaşına, kendi aranızda “Hırs küpü” diye isim takmış olsanız da aslında o senin için harika bir rol model ve motivasyon kaynağı! Çünkü onun hayallerini gerçekleştirme çabası ve bu yolda uygun adım ilerleyişi seni de hedeflerine ulaşma konusunda motive edebilir. Üstelik böyle arkadaşlar genelde çözüm üretebilen ve iş bitirici oldukları için sana her konuda yardımcı olacaktır. Hayallerine ulaşmak için yanında her daim böyle arkadaşlar olmalı.
Popüler çıtır
Eveet, sen onu çok kıskanabilirsin. Ama kıskanmak yerine onunla arkadaş olmanın avantajlarından yararlanmaya ne dersin? Unutma ki popüler bir çıtır kadar onun kimlerle arkadaş olduğu, neler yaptığı da çok konuşulur. Onunla takıldığın zaman sen de onun kadar dikkat çeker ve tanınırsın. Hoşlandığının yakışıklının da gözüne çarpacağın kesin! Emin ol, bir süre sonra sen de onun kadar popüler olacaksın. Bu yüzden, onu kıskanma, bağrına bas:)
Star havasında kanka
Bu tip kızlar, hiç bilmedikleri bir ortama girdiklerinde bile hemen göze çarpar ve bütün ilgiyi üzerine çekerler. Genel kültürü yüksektir, herkesle sohbet edebilir her konuda az da olsa konuşabilecek kadar bilgi sahibidir. Bütün erkekler bir anda ona kitlenebilir. Böyle bir arkadaş senin canını sıksa da çok faydası dokunabilir. Örneğin; çevresi geniş olduğu için senin de çok fazla arkadaşın olur ve daha sosyal olursun. Tanımadığın kimse kalmaz. Ayrıca onun sayesinde senin de genel kültürün artar, eğer çekingen biriysen daha rahat konuşabilmene yardımcı olur.
Sürekli gezen, program yapan
Ona hiç yerinde durmadığı ve ulaşılabilmesi zor olduğu için çok kızabilirsin. Ama bir düşünsene, canın dışarı çıkmak istemediğinde kimse sana eşlik etmek istemese bile o her programa daima uyar! Üstelik ikinizin adına da bütün planı yapar ve senin düşünmene gerek kalmaz. Bir yere gideceğin zaman ya da sevgiline sürpriz yapmak istediğinde onu arayıp mekan önerisi alabilirsin. Bu işleri ondan daha iyi bilen yoktur. Böyle bir arkadaşa sahip olduğun için çok şanslısın!

 

Yorum Yapın