Zoom

Anneleri anlama kılavuzu

Israrcı kişiliklerine, korumacı yapılarına, her şeye karışmalarına rağmen onlar bizim meleklerimiz, biricik annelerimiz. Onları anlamak, tartışmaları önlemek için bu yazıyı mutlaka okumalısın:)
Yazı: Fatma Karaca
Yemek yemeden kaç gün yaşanılır?
Annelerimizin klasik “yemek yedin mi” diye sormasıyla başlayıp “Bunu da ye, onu ye” diyerek önüne buzdolabının yarısını koyması ve sürekli zayıflığından şikayet etmesi anormal gelmesin. Çünkü anneler kulübünün birinci kuralı, “Yemek yemeye zorla!” dır. “Ben tokum” demek çözüm değildir. Sakın kendini yorma! O yemekten kaçamayacaksın; önce bunu kabullen:) Sonrasında ise yapman gereken çok basit: “Kendi yemeğimi ben koyarım, sen zahmet etme” demek. Yoksa tencerenin yarısını tabağında bulabilirsin:)
Ben geldim evet…
Kimin geldiğini görmesine rağmen teyit etmek amaçlı tekrardan “Sen mi geldin?” diye soran kişiye “Anne” denir:) Hiç boşuna, “Tabii ki ben geldim” ya da “Yok hala yürüyorum” gibi çıkışlarda bulunma. Hayatın boyunca aynı esprileri yapmaktan sen bile sıkılabilirsin. Bu tip hareketler hoşgörü çıtanı yükseltmene yardımcı olur, aldırma:)
Akşam yatmayı sabah kalkmayı bilmemek
Sen de gece kuşu olup sabah bir türlü kalkamayanlardan mısın? O halde sık sık annenden aynı şeyleri duyuyorsundur. Sabahları alarmı ertelemeden kendi kendine kalkmayı öğrenene kadar böyle devam edecek. Sen en iyisi annenle bir anlaşma yap ve sadece hafta sonları geç yatıp saatlerce uyuyacağını söyle. Böyle bir anlaşma sonrasında sana anlayış gösterecektir.
Saat kaç oldu?
Annen kolundaki ve evdeki saate inat geç geldiğinde, saati hep sana soruyorsa yalnız değilsin demektir:) Bu lafları duymamak için sana söylenen saate sadık kalman gerekiyor. İzin alırken ne konuştuysanız ona göre hareket etmelisin. Unutma, bu lafı son zamanlarda fazlaca duyuyorsan, ikinci bir emre kadar dışarı çıkman yasaklanabilir. Hem de yaz gelmişken hiç de hoş olmaz:(
Peki anneciğim:)
İzin almadığında ya da ailenin dediklerini yapmadığında annenden itirazlar gecikmez ve yarı sinirli yarı üzgün bir şekilde “Bu evde benim hiçbir söylediğim olmuyor zaten” diyerek seni etkilemeye çalışabilir. Annenle böyle bir konuşma yapmak istemiyorsan, onun gönlünü alarak hareket etmelisin. Örneğin, onun dediklerine “peki” deyip sonra kendi fikrini söyleyerek tatlı dille ikna etmeye çalış. Böylece hem onun dediği olur hem de senin istediğin.
Bilgisayarla geçirilen fazla vakitler
Ders çalışıyormuş havasında odanda takılırken, çat kapı giren annene sürekli bilgisayar başında yakalanıyorsan, çok önemli bir şeyden hala haberin yok demektir! Klavyedeki Windows işaretinin olduğu tuşa ve “D” tuşuna aynı anda bastığında bilgisayarın bütün açık sayfaları aşağı indirip masaüstünü gösterebilirsin. Bu şekilde yakalansan bile daha yeni açtığını söyleyerek kurtulabilirsin. Yalnız dikkat, bunu fazla abartmamalı dersleri ihmal etmemelisin.

Yorum Yapın