Aileyle ara bozan “Top 10” neden

1209 views Yorum yap

“Sizin evdeki tartışmalar en çok neden çıkıyor?” diye sorduk ve tam 1583 genç kızdan yanıt aldık! İşte sonuçlar…

1.    Dersler %28
2.    Dağınıklık %23.1
3.    İnternet ve bilgisayar %16
4.    İzin %7.9
5.    Aşk %6.2
6.    Beslenme %5.1
7.    Giyim-makyaj %4.9
8.    Eve giriş-çıkış saatleri %3.7
9.    Televizyon %2.8
10.    Alışveriş %2.3

Eğer sen de ailenle bu konular yüzünden tartışıyorsan, öneriler Heygirl’ün Şubat 2010 sayısında seni bekliyor. Psikolojik Danışman ve Eğitmen Dr. Işın Akı’nın bu konudaki tavsiyeleri ise şunlar…

*
Ders çalışma konusunda, şöyle düşün: Nasıl olsa bu dersleri çalışacak ve  bitireceksin. Ödevlerin ve derslerin birikmesi motivasyonunun düşmesine ve kendine güveninin azalmasına sebep olabilir. Bu durumlarda ailenle çatışmak yerine onlara başarının kanıtını göstermeye çalış.
* Fiziksel dağınıklık derslerle ilgili başarını da etkiler. Ailen bu yüzden daha düzenli olmanı istiyor olabilir. Etraftaki uyarıcılar çok olduğunda dikkatin daha çabuk dağılabilir.
* Eğer internet yüzünden tartışıyorsanız, ailenle bir anlaşma yap. Uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmen, radyasyona maruz kalmana ve kendini bitkin hissetmene sebep olabilir. Eğer dozu iyi ayarlar ve interneti ödev yapmak gibi faydalı şeyler için kullanırsan, ailenle aranda çıkabilecek tartışmaları engellemiş olursun.
* İzin konusunda tartışmanızın en büyük sebebi, anne ve babanın senin için endişelenmeleri. Hiçbir anne baba çocuğunu üzmek istemez. Bu yüzden de ona zarar gelmesine engel olmak ister. Sen de izin konusunda çok ısrarcı olma ve her zaman onlara kimlerle ve nerede olacağına dair net bilgiler ver.

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Moda

Olmamış Riri!

Rihanna, yılbaşında Las Vegas’taki partiye işte bu elbiseyle katıldı.                              

Devamı   1090