9 adımda dersleri toparla!

2183 views Yorum yap

Adım 5: Zayıf derslere ağırlık ver
Matematiğin ya da kimyan zayıf olabilir. Ama bu, onların olmadığı anlamına gelmez. Onları görmezden gelerek okulu bitirmeye çalışmak imkansız. Aksine daha da üzerlerine gitmeli ve onlardan korkmadığını göstermelisin. Peki, bunun için neler yapabilirsin? Öncelikle hangi derste zorluk çekiyorsan, o dersin öğretmenine ya da o konuda başarılı olan bir arkadaşına aklına takılan soruları sorabilirsin. Ayrıca ders çalışacağın zaman sana zor gelen ve anlamadığını düşündüğün konulara öncelik vermelisin. Çünkü onları en sona bırakmak ve üstünkörü çalışmak sana bir artı getirmez. Nasıl ki hayatımızda öncelik verip özen gösterdiğimiz konularda daha başarılı oluyorsak, aynısı dersler için de geçerli!

Adım 6: Kararlı ol
Zamanını iyi değerlendirmek istiyorsan kendine hemen bir program yapmalısın. Hangi gün, hangi derslere çalışacaksın, yapman gereken ödevler neler, hangi dersin sınavı hangi tarihte? Bu soruların cevaplarını bularak kendine bir çalışma programı oluştur. Zamanı daha verimli kullanmak istiyorsan televizyon izleme, bilgisayar başında vakit geçirme gibi aktivitelerden de kısıtlamalar yapmalısın. Tabii bu konuda kesin kararlı olmalı, arkadaşlarının “msn’e gelsene, sana anlatacaklarım var” gibi mesajları karşısında bile “şimdi olmaz. Çalışmam gerekiyor” diyebilmelisin.

Adım 7: Notlarını toparla
Ders dinlerken düzgün ve anlaşılır notlar almak, hem derse olan konsantrasyonu artırır hem de daha sonra konuların evde tekrarı açısından çok önemlidir. Bu yüzden sen de önümüzdeki yıl bu konuda daha iyi bir başlangıç yapmalısın. Bu senenin notları için de iyi not tutan bir arkadaşından yardım isteyebilirsin. Onun notlarından çalışabilir veya en azından eksik notlarını tamamlaman konusunda sana yardımcı olmasını isteyebilirsin.

Adım 8: Hızlı okuma teknikleri geliştir
Hızlı okuma tekniğini geliştirebilirsen, hem sınavlarda zamandan kazanmış olursun hem de derslerini daha kısa sürede çalışabilirsin. “Hızlı okuduğum zaman hiçbir şey anlamıyorum” diye düşünme. Araştırmalara göre normal hızda okuyan bir kişi dakikada 200 kelime okursa yazının yüzde 60’ını; hızlı okuyan bir kişi ise dakikada 800 kelime okuduğunda yüzde 80’inden fazlasını hatırlayabiliyor! Nedeni de beynin konunun bütünlüğünü daha kolay kavraması. Peki, bu tekniği geliştirmek için neler yapmalısın? Öncelikle yazının bütününü anlamaya çalışmalısın. En sık yaptığımız hata, kelimeleri anlamaya çalışmak. Kelime kelime okumak ve anlamadığımız cümleyi tekrar okumak bizi yavaşlatır. Bu yüzden kelime gruplarına odaklanmalısın. İkinci unsur, gözün ile metin arasındaki mesafe. Yazıyı gözüne gereğinden fazla yaklaştırırsan okuma bütünlüğün bozulacağı için hızın da yavaşlar. Bir diğer önemli nokta ise, okuduğun konunun ne olduğunu bilmen. Çünkü bu, seni sonuca daha kolay ulaştırır.

Adım 9: Çalışma programı hazırla
Daha verimli çalışabilmek için mutlaka program yapmalısın. Sen de kendine hemen “Acil Not Yükseltme Planı” yap ve bu planı odanda rahatça görebileceğin bir yere as! İşte, programını hazırlarken dikkat etmen gerekenler…
* Eve geldikten sonra mutlaka yemek yemelisin. Beynimizin daha iyi çalışması için sağlıklı bir beslenme şart.
* Yemek yedikten sonra 15 dakika kendine zaman ayırarak dinlenmelisin.
* Ders çalışmaya o gün okulda öğrendiğin derslerin tekrarıyla başlamalısın. Bu tekrar süresi için 15–20 dakika ayırman yeterli.
* Konu tekrarı yaptıktan 10 dakika sonra ödevlerini yapmaya başlayabilirsin. Zorlandığın derse öncelik verecektin, unutma!
* Ödevlerin arasında 15 dakika ara verebilirsin. Bu arada müzik dinlemek gibi sevdiğin bir aktiviteye vakit ayırabilirsin. Ama internetten ve cep telefonundan uzak durmalısın.
* İlk yaptığın ders sayısal ise ikincisinin sözel olmasına özen göstermelisin. Yani matematiksel ve sözel dersleri iyi dengelemelisin. Böylece sıkılmazsın.
* Ödevler bittikten sonra ertesi günün derslerine bakarak çantanı hazırlamalı ve işleyeceğiniz dersleri gözden geçirmelisin.
* Tüm bunları yaptıktan sonra istersen internette vakit geçirebilir veya televizyon izleyebilirsin.
* Fazla geçe kalmadan yatağa girmelisin! Çünkü günde en az 8 saat uyumalısın.

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir