9 adımda dersleri toparla!

2239 views Yorum yap

Okulların kapanmasına az bir süre kaldı. Bu zamanı iyi değerlendirmek ve not grafiğinde “son dakika golü etkisi” yaratmak istiyorsan, bu ipuçlarını sakın kaçırma!

 

Yazı: İpek Koşan

Adım 1: Motive ol
“Nasıl olsa bu sene bitti, seneye daha sıkı bir başlangıç yaparım” diye düşünmen derslerden uzaklaşmana ve başarını düşürmene sebep olabilir. Oysa çok çalışır ve bir ayda da başarını artırabileceğine kendini inandırırsan ders çalışmak için motive olursun. Psikolog Ferahim Yeşilyurt da bizimle aynı görüşte ve “Öğrenciler motivasyona önem vermezlerse, bir süre sonra ders çalışmak onlar için daha zor hale gelir” diyor. Unutma, konu eksiklerin olsa ve sınav kaygısı yaşasan bile, ders çalışmaya devam ettiğin sürece derslerini düzeltebilme imkanın da devam eder. En iyisi sen umutsuzluğa kapılma ve gerçekleştirmek istediğin amaçları düşünerek derslere odaklan. Eğer kendini bir şeyleri başarmaya şartlarsan önünde hiçbir engel duramaz.

Adım 2: Bahaneleri unut
“Ders çalışacaktım, ama en sevdiğim dizi başladı”, “Konuları tekrar gözden geçirecektim, ama uykum geldi”, “Bu hafta sonu hava ne kadar da güzel! Dershaneyi kırıp, kızlarla pikniğe mi gitsek” gibi düşünceler seni başarıya değil, başarısızlığa götürür. Bu yüzden güzel havaların tadını çıkarmayı ve eğlenmeyi bir ay daha ertele ve “Zaten az vakit kaldı, bu süreyi iyi değerlendirmeliyim” diye düşünerek bir an önce çalışmaya başla.

Adım 3: Derslere odaklan
Ders sırasında aktif bir öğrenci olmanın tam zamanı! “Bu saatten sonra ne işe yarar” deme ve sen de dene. Meraklı bakışların, konular hakkında sorduğun sorular, düzenli olarak yaptığın ödevler, asla öğretmenin gözünden kaçmayacaktır. Eğer derslerini düzeltmek için gayret gösterdiğini öğretmenlerin hissederse, bu kesinlikle karnene de yansıyacaktır. Tabii son sınavlara iyi hazırlanman ve iyi notlar alman da çok önemli.

Adım 4: Tekrar yap
Öğrendiğin dersleri mutlaka tekrarlamaya özen göster. Ne de olsa beynimiz evde kullandığımız bilgisayarlara benzemiyor. Bilgilerimizi güncellemediğimiz sürece onları hatırlamamız da zorlaşıyor. Bu yüzden özellikle matematik, tarih gibi birbiriyle bağlantılı konular içeren derslerin notlarını günlük ve haftalık olarak gözden geçirmende fayda var. Bu tekrarlar sadece notlarının yükselmesine etki etmeyecek, gireceğin SBS gibi sınavlarda da çok işine yarayacak. Çünkü bilgilerin her zaman taze kalmış olacak;)

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir