Zoom

9 adımda daha iyi gör!

4. Yakını gör!
Sınıfta tahtayı çok iyi görebiliyorsun diyelim, peki ya defterindeki yazıları? “Hipermetrop” adı verilen göz kusuru, miyopun aksine yakını görmemizi engelliyor.

Hayatına uyarla: Bazen herkesin ilişkisi hakkında yorum yapar, görüntüsünü eleştirir, kolayca herkesi yargılarız. Ama en yakımızdakileri göremeyiz! Sen de eline büyütecini al ve kendini bir incele! Acaba dışarıdan nasıl görünüyorsun?

5. Odaklanma sorununu çöz
“Astigmat”, bulanık veya çift görmek anlamına geliyor, miyop veya hipermetrop ile birlikte de ortaya çıkabiliyor. Yakından uzağa ya da tam tersi uzaktan yakına baktığımızda gözlerimiz bulanarak bizi rahatsız ediyor.
Hayatına uyarla: Gerçekleri doğru gördüğüne emin misin? Eğer bazı kararsızlıkların varsa ya da yaşadığın olaylar zihnini bulandırıyorsa, yapman gereken odaklanma hatasını çözmek! Olayların içindeki anlamları daha net görmeye çalışarak işe başlayabilirsin. Eğer bunu başaramazsan paniğe kapılma. Çünkü bazen bunu tek başımıza yapmamız gerçekten çok zordur. Böyle durumlarda da bir “gözlük”ten yardım almalısın. Bu gözlük, yakın arkadaşın, ailen hatta bazen sevgilin bile olabilir:)

6. Tembellik yapma
“Göz tembelliği”(Amblyopi) durumunda bir gözümüz iyi görürken, diğeri aynı seviyede göremiyor. Tedavisi ise zayıf gören gözü daha fazla kullanmaya çalışmakla, gözlükler, damlalar ve çeşitli lenslerle yapılıyor. Önemli olan bu sorunun üzerine gitmek ve gözü daha çok çalıştırmak. Sende de göz tembelliği varsa, daha çok kitap okuyabilir, göz egzersizleri yapabilir ve gözlerini daha hızlı hareket ettirmeye çalışabilirsin.

Hayatına uyarla: Bazen bizi rahatsız eden sorunlarımızı görmezden gelir, üzerine gitmek yerine elimizin tersiyle iter, hiç yokmuş gibi davranırız. Sen de ailenle olan sorunlarını veya okulda yaşadığın problemleri çözmek yerine sürekli erteliyorsan, daha fazla tembellik etme ve sorunun neyse bir an önce çözmeye bak.

7. Kuruluk sorununu çöz
Gözyaşımız, gözümüzün sağlıklı kalmasını ve göz kırpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi sağlıyor. Bazen gözyaşı üretimi azalıyor veya gözyaşı kalitesinde bozulma meydana geliyor. Bu durumda “Göz kuruluğu” ortaya çıkıyor. Kendini kaşınma, tahriş, ışığa duyarlılık, bulanık görme hatta aşırı gözyaşı üretimi ile belli ediyor. Lens, klima, yoğun bilgisayar kullanımı, göz tansiyonu gibi etmenler gözyaşı kuruluğuna davetiye çıkarıyor. Bu durum psikolojimiz üzerinde olumsuz etki yaratıyor. Özellikle dikkat gerektiren işlerde verimliliğimiz azalıyor.

Hayatına uyarla: Herkes çok zeki olduğunu söylüyor, her zaman en cin fikirler senden çıkıyor! Notların da çok yüksek! Ama son zamanlarda sanki her şey ters gitmeye başladı. Kendini kurumuş, yaratıcılığın tükenmiş gibi hissediyorsun. İçinden ne ödev yapmak, ne de proje hazırlamak geliyor. Arkadaşlarına sorunları olduğunda akıl dahi veremiyorsun. Bu da moralini bozuyor haliyle. Ne yapman gerektiğini bilmiyorsun. Cevap çok basit! Kesinlikle dinlenmeye ihtiyacın var! Hemen ruhunu “Dinlenme modu”na almalısın. Problem yaratan arkadaşlarından ve seni strese sokan her şeyden bir süreliğine uzak dur. Daha nemli ortamlara at kendini:) Örneğin sahil kenarında her gün yürüyüş yap, hareketli şarkılar dinle, dergileri karıştır, kelime oyunları oyna, komedi filmleri izle… Ayrıca gözyaşlarının çok kıymetli olduğunu da unutma ve gereksiz şeyler için onları harcama!

8. Tüm renkleri gör
Renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğuna “renk körlüğü” deniyor. En çok karşılaşılan sorun kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesi. Bazen de bütün renkler ayırt edilemiyor ve her şey siyah-beyaz görünüyor. Bu hastalık sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak ve genetik olarak ortaya çıkabiliyor. Genetik olanlar maalesef tedavi edilemiyor:(

Hayatına uyarla: Hayatı bir renk skalası olarak düşünelim. İçinde bir sürü renk, renklerin hepsinde de farklı bir anlam var. Hayattan zevk alabilmemiz için bütün renkleri yaşamamız gerek. Eğer günlerin birbirinin aynısı gibi geçiyorsa, sürekli aynı pencereden bakıyorsan dünyaya, bazı renkler eksik olabilir! Sadece siyah ya da beyazı değil, arada kalan gri rengi bile görmelisin. Kendine hep pahalı kıyafetler alıyorsan pazara da çıkmalı, filmleri evindeki dvd’den izliyorsan sinemaya gitmeli, yediklerine hep dikkat ediyorsan arada bir kocaman bir çikolata yemeli, farklı arkadaşlar edinmeli, farklı müzikler dinlemeli, sana farklı gelen insanlarla tanışmalısın. Çünkü zıt fikirler, hatta tartışmalar bile ufkumuzu açar.

9. Bazen görmezden gel!

Her şeyi görmek bazen işe yaramayabilir! Bazen de bazı şeyleri görmezden gelmemiz gerekir. Ama dikkat et! Hiç görmemek değil; görüp de görmemezliğe gelmek… Sevgilinin futbol sevdası, erkek arkadaşının özel günleri unutması, ailenin her şeyi merak etmesi, kardeşinin ergenlik krizleri, arkadaşının sevgilisi için seni ihmal etmesi ve daha bir sürü şey… Hepsi de bazen göz ardı edilmesi gereken şeyler!

Yorum Yapın