9 adımda daha iyi gör!

2782 views Yorum yap

Kendine bir iyilik yapmaya ne dersin? İşe göz sağlığından başlayabilir, sonra da hayata bakış açını gözden geçirebilirsin! İşte 9 adımda daha iyi görmek için yapabileceklerin…

1. Göz kontrolünden geç

En son ne zaman göz doktoruna gittin? Eğer cevabın 6 ay ve daha öncesiyse, hemen göz doktorundan randevu al ve bir göz bozukluğun olup olmadığını öğren. Eğer miyop, hipermetrop gibi bir rahatsızlığın varsa, şu seçenekleri gözden geçir:
* Renkli bir aksesuar olarak da kullanabileceğin gözlük modellerine göz at.
* Eğer gözlük takmanın kendine yakışmayacağını düşünüyorsan, kontakt lens ve lazer tekniklerini araştır.
* Lens takmaya karar verdiysen, lens takan arkadaşlarından ve uzman bir doktordan öneriler al.
* Lasik tedavisi hakkında bilgi edin. Lasik kelimesi, Laser Assisted in-Situ Keratomileusis kelimelerinin baş harflerinden elde edilmiş bir kısaltma. Bu tedavi ile göz kusurları yok ediliyor. Yani gözlük ya da lens kullanmana gerek kalmıyor. İşlem 2-3 dakika sürüyor. Yalnız, bu yöntem miyop ve astigmat sorunlarında başarılıyken, hipermetrop bozukluğunu belli bir ölçüye kadar düzeltebiliyor.
 

2. Kör nokta’yı es geçme
Gözümüzde retinanın arka kısmında bulunan en iyi görme alanına “sarı leke” (sarı nokta) adı veriliyor. Burası görüntüyle ilgili bilgileri beyne ileten reseptörlerin en yoğun olduğu yer. Ama gözümüzde bir de hiç reseptör bulunmayan bir bölge var. Bu bölgeye de “kör nokta” deniyor. Kör noktanın üzerine düşen hiçbir görüntüyü algılayamıyoruz. Hatta bazı trafik kazaları sırf bu kör nokta yüzünden meydana geliyor!

Hayatına uyarla: Nasıl gözümüzün kör noktası varsa, hayatımızda da bazen göremediğimiz şeyler oluyor. Örneğin “Aşk, insanın gözünü kör eder” derler ya, gerçekten de çok doğru! Sen de sevgilinin gereksiz kıskançlıklarını, farkında olmadan annenin kalbini nasıl kırdığını göremiyor olabilirsin. Bu yüzden bazen bakış açını değiştirmeli ve hayata farklı bir yönden bakmayı denemelisin. Bunu başarmanın en etkili yolu ise empati yapmak!

3. Uzaklara dikkatli bak
En sık rastlanan göz kusurlarından biri miyop. Uzağı görememek anlamına geliyor ve miyop olan kişiler net görebilmek için gözlük veya lens kullanmak zorunda kalıyor.

Hayatına uyarla: Olacakları önceden görmemiz mümkün değil, ama bu kaderci olmamız gerektiği anlamına da gelmiyor. Sen de gelecekte kendini nerede görmek istediğini şimdiden düşünmeli, planlamalı ve hedeflerine ulaşmak için gereken adımları atmaya başlamalısın. Paranı dikkatli harcaman, derslerine yeteri kadar özen göstermen de bu konuda yapabileceklerinden…

Sayfalar: 1 2

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir