1. Feng&Punk Shui Meydan Savaşı!

1912 views Yorum yap

Dağınık çalışma masanın ya da toplanmamış yatağının ruh halini nasıl etkilediğini düşündün mü hiç? Düşünmediysen, hemen iki farklı dekorasyon öneren felsefeye göz at; birini seç ve odanı formatla!

Feng Shui nedir
Kelime anlamı “rüzgar ve su” olan Feng Shui, bir dekorasyon felsefesi. Doğada var olan denge ve uyumu yaşadığımız yerde de yaratmamız gerektiğini söylüyor. Feng Shui’ye göre, evinde ve odanda yarattığın enerji, doğadaki enerjiye zıt olmamalı. Ama sakın yanlış anlama, Feng Shui, annen gibi evin dağınıklığını yok etmek için seni uyaran bir felsefe değil, daha mutlu ve huzurlu bir yaşama sahip olman için seni yönlendiren bir rehber! Odanı toplamadığında sana kızmaz, seni uyarmaz, seni sıkboğaz etmez! Yalnızca dekorasyon aracılığıyla sana daha başarılı, arkadaşlarınla daha iyi geçindiğin ve annenle daha az sürtüştüğün bir hayat vaat eder. Çünkü Feng Shui’ye göre eşyaların yeri ve düzeni, hayatını doğrudan etkiler!

Punk Shui nedir

Feng Shui’nin aksine, bu, bir isyan felsefesi! Feng Shui gibi evin nasıl dekore edilmesi gerektiğini anlatan ve kuralları belirleyen tüm felsefelerin gereksiz olduğunu savunuyor. Punk Shui, kural koyan, annesine dil çıkaran, onun dediğinin tam tersini yapan, içinden geldiği gibi davranan yaramaz bir çocuk gibi! Punk Shui’ye göre önemli olan doğanın dengesi değil, kişinin kendini nasıl rahat hissettiği…

Çalıştıran çalışma masası
Feng Shui’ye göre çalışma masası dikdörtgen veya kare biçiminde olmalı. Çünkü eğer çok kenarlı veya dairesel bir masa seçersen, kafan karışır, konsantrasyonun azalır ve test çözmen gereken zamanları arkadaşına mesaj atarak geçirebilirsin! Bu da okul hayatında facialar yaratabilir, dersler bir anda uçurumdan düşer gibi hızla aşağı inebilir. Punk Shui’ye göreyse masanın şekline takılıp kalmak çok saçma! Çünkü “kurallara uyayım, masanın şeklini düzelteyim, en iyisini bulayım” derken karmaşa dolu hayatı reddetmiş olursun. Halbuki hayatımızın da kesin bir şekli, kesin sınırları yok. O yüzden çalışma masanın da, illa kare veya dikdörtgen olmasına gerek yok. Bana kalırsa da, şeklinden çok üstündekiler önemli çalışma masanın. İster kare olsun, ister daire; üstünde defter, kitap yerine cep telefonun duruyorsa, arkadaşların olur yoğunlaştığın nokta. Verimi artıracağına inanıyorsan, Feng Shui’nin tavsiyelerini uygula, ama ilgini dağıtacak şeyleri masanın üstünden kaldırmayı da unutma!

Sayfalar: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir