Zoom

09 sürümünü ekle, hayatını güncelle!

alt

Yuppiiii! Yeni yıl geliyor. Yeni, yepyeni, umut dolu bir yıl bizi bekliyor. Ama bu yılın, diğer yıllardan bir farkının olması gerekiyor. 2008 biterken ”Bu sene de böyle geçti” dememek için harekete geçmenin tam sırası.

 

”İn-ter-net sen bizim her şeyimizsin”
Elinin altındaki bir bilgisayar, bir klavye ve bir mouse ile şıp diye dünyalar yaratıp tık diye dünyaları yok ediyorsun. Çeşitli programlar sayesinde, sadece birkaç parmağını hareket ettirerek saçında başında değişiklikler yapabiliyor, ekranda kendine yeni imajlar yaratabiliyorsun. Sadece bir siteye üye olmak suretiyle, sanal alemde bir sürü dost ediniyorsun. Hatta ve hatta dünyanın bir ucundaki yakınlarınla dilediğin an konuşabiliyorsun, hem de görüntülü! Alışverişini internetten yapıyor, istediğin bilgiye anında ulaşabiliyor, sevdiğin sanatçıların sitelerinden günlük programlarını takip edebiliyor, internetten mp3, film, dizi indirebiliyorsun. Kötü niyetle kullanılmadığı takdirde, internet bir nimet, bunu kim inkar edebilir ki?

Hayata tık’la!
Bir ”tık” ile hayat ne kadar güzel, ne kadar da kolay! Ama biz gelelim hemen asıl konumuza… Acaba gerçek hayatta da bütün bunları yapamaz mısın, yapsan çok daha iyi olmaz mı? Belki bunun için sağ elinin işaret parmağından biraz daha fazlasına ihtiyacın olacak; hayır, orta parmağın değil, biraz daha fazlası:) Ama unutma ki yaptıkların en azından gerçek olacak, senin olacak, yaşamında bir yer tutacak. Hayatı bilgisayar tuşlarına basar gibi tık tık yaşamak için önerilerimize kulak vermeye ne dersin?
İyilikleri, güzellikleri, hatıralarını, günlüklerini, eski dostlarını, değerlerini, güzel sözleri…
Bazı şeyler vardır ki, onları iyi saklamak gerekir. Eğer onları ”save” etmezsen, her şey uçup gidebilir. Örneğin, sana yapılan iyilikleri sakın unutma, yaz bir yere; aklının bir köşesine bile olabilir! Eski günlüklerini atma, yıllar sonra okuduğunda belki çok şaşıracak, kendinle ilgili gelişmeleri en net bu şekilde takip edebileceksin. Fotoğraflarını da bilgisayardan taratarak, çeşitli albümlere kaydetmeyi dene. Ve tabii bazı değerlerini yenilenmek ve günümüze uyum sağlamak bahanesiyle bir mendil gibi bir kenara atma. Büyüklerine saygılı olmak, bunların başında geliyor!

Olumsuz düşünceleri, kötülükleri, sinirini bozanları, ex aşkını, takıntılarını, unutamadığın hatalarını…
Silmek hiç kolay değil, doğru! Ama madem bilgisayarda bir tuşla silebiliyorsun, gerçekte de bu neden olmasın? Örneğin, arkadaşının sana karşı bir hata işlediğini mi düşünüyorsun? Ya da, hoşlandığın en yakın erkek arkadaşın, sırf sana arkadaş gözüyle bakıyor diye ona karşı içinde bir kin yumağı mı var? Yoksa ex aşkını hala aklından silip atamadın mı? Bütün bunları kopyala ve ”delete” tuşuna bas, hiçbirini 2009’a taşıma.

Yakınlarından…
Yardım istemekten çekinme. Başarılı olmak için yardıma ihtiyacının olmasından daha doğal bir şey olamaz. Ailen ve arkadaşlarından hedeflerine ulaşman konusunda sana yardımcı olmalarını rica et. Böylece işler yarı yarıya kolaylaşacak.

Hüzünlerini, başarısızlıklarını, başarılarını, sevinçlerini…
Geçmişe bağlı kalmaktan, geçmişte ne yapıp ettiğini ve kırdığın potları düşünmekten artık vazgeç. Bunları, ilgili kısa yol tuşunu kullanarak küçültmeyi dene. Başarılarını ise büyük harflerle yazdırmak için harekete geç. Voleybol takımı seçmelerini kazanmak, matematikten 70 almak, annenle hiç tartışmadan bir hafta geçirmek:) Hepsi bir başarı. Bunları yaparak okulunda ve ailende adından büyük harflerle bahsedilmesine ön ayak olabilirsin bak:) Tabii adını koca koca harflerle görmek için, biraz daha çaba sarf etmelisin! Hayatının her alanında başarılı olmak için, işte sana birkaç yol: 1. Seni ilgilendiren bir konuyu her gün yarım saat oku. 2. Her gün yeni bir kelime öğren. 3. Her gün yeni biriyle tanış. 4. Meditasyon yap. 5. Yeni bir dil öğren.

Sınavlara, özel günlere…
Planlı programlı yaşamak, başarılı olmanın kapılarını aralamak için her zaman sana yardımcı olacak bir anahtar. Sınavlarının tarihlerini, yapacaklarını ne zaman yapman gerektiğini not alırsan, hayatın çok daha kolaylaşacaktır. Tabii, plana uyarsan! Bunun yanında, yakınlarının doğum günleri de not al. Yeni tanıştığın insanların bile doğum günlerini not et ki, onları sadece bir telefonla sevindirebilesin.

Hepimiz yeni yıl yaklaşırken pek çok karar alırız. Ama yıl sonunda bir bakmışız ki, çoğunu gerçekleştirememişiz. Bu sebeple yeni yıl kararlarını yerine getirmek için yaptıklarını yazdırmalısın. Bu konuda sana birkaç önerimiz olacak.

  • Gerçekçi ol. Kısa zamanda büyük hedeflere ulaşmak kolay değil. 5 kilo vereceğim diyorsan, bu beş kiloyu bir ayda vermeyi kendinden bekleme. Hedefini parçalara bölmelisin. Bir ay 2 kilo, diğer ay üç kilo verebilirsin örneğin.
  • Kendine hatırlat! Aldığın kararları unutmamak için kendini motive eden notlar yaz ve her gün baktığın aynanın çeşitli köşelerine as.
  • Bir gecede mucize bekleme. Yavaş yavaş, adım adım ilerle.İyi alışkanlıkların, olumlu özelliklerin…
    Yeni yılda eskiye çizgi çekmen gereken pek çok şey olsa da, aynen kopyalaman gerekenler de olduğu muhakkak. Bunların başında da, olumlu özelliklerin geliyor. ”Büyüyorum, değişmem lazım” diyerek değişme; kendini diğer insanlardan üstün ve büyük görmek gibi bir yanlışa düşme. Sigaraya başlama, olmadığın biri gibi görünme çabalarına girme. Affedici ve iyi kalpli olmaya, kendin gibi davranmaya, trend belirlemeye, sağlıklı beslenmeye devam et. İnsanların sende beğendiği ne varsa, bunları 2009’a da kopyala.

 

Yorum Yapın