Kore Manşet Ünlüler

Yüzde 50 çıkış, yüzde 50 düşüş

Fifty Fifty’nin zirvedeki günleri çok uzun sürmedi. “Cupid” ile dünya çapında başarı yakalayan grup, şimdilerde şirketi Attrakt ile yaşadığı problemle gündemde.

Yazı İrem Naz Güvel

 

Dava başlıyor

K-pop dünyası, son zamanlarda Fifty Fifty ve şirketi Attrakt ile arasındaki tartışmayla sarsıldı. Kısa sürede herkesin diline yapışan “Cupid” şarkısıyla tanınan Fifty Fifty, şirketiyle bir hukuk savaşına girerek hayranlarını endişe içinde bıraktı. Grup, şirketin sözleşmelerini ihlal ettiği gerekçesiyle Attrakt ile olan sözleşmesini feshetmek istedi. Üyelerin avukatı, şeffaf olmayan muhasebe uygulamaları ve üyelerin sağlığının hiçe sayılması dahil olmak üzere birçok konuda şikayette bulundu.

 

Mesajlar sızdı

Dava sürecinde, grubun viral şarkısı “Cupid”in yapımcısı ve aynı zamanda The Givers’ın da CEO’su olan Ahn Sung Il’in grubun haklarını başka bir şirkete satmaya çalıştığı iddia edildi. Tüm bu satış işlemlerinde grubun kendi şirketi Attrakt’ın CEO’su Jeong Hong Joon’un haberinin olmadığı öne sürüldü. Ahn Sung Il ve Jeong Hong Joon’un medyaya sızan mesajlarında, Ahn Sung Il’in üyelerin sağlık problemleri olmasına rağmen onları çalışmaya zorladığı ve Jeong Hong Joon’a baskı yaptığı görülüyor.

 

Şirketi tutumu inceleniyor

Attrakt’ın CEO’su Jeong Hong Joon, grubun her zaman önceliği olduğu ve “Cupid” için arabasını bile satarak üyelere maddi açıdan destek olmaya çalıştığı söyledi. Ancak Attrakt’ın geçmişteki gruplarından Hotshot’a karşı tutumları yeniden gündeme geldi. 2014’te çıkış yapan Hotshot akılda kalıcı şarkılarıyla kısa sürede geniş bir hayran kitlesi elde etti. Grup başarılı olsa da şirket, albüm tanıtımlarını iyi yapmıyordu ve grup üyeleri iyi bir muamele görmüyordu. Bu açıdan hayranlar, Fifty Fifty’nin şirketleri tarafından yeteri kadar desteklenmediği ileri sürdü.

 

Projeler iptal edildi

Tüm bu dava sürecinde Fifty Fifty’nin imajı zarar gördü ve önemli projeleri iptal edildi. Önce grubun daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmasını sağlayacak önemli bir etkinlik olan KCON LA’ye katılmayacakları duyuruldu. Ardından “Barbie” filmi için seslendirdikleri şarkının klip çekimi ve tanıtımlara katılmaları engellendi. Bakalım bu olayların ardından Fifty Fifty nasıl ayağa kalkacak?

 

Cupid ve Evrencan Gündüz bağlantısı

Fifity Fifty’nin başı şu sıralar dava ile kalabalıkken bundan birkaç ay önce de başka bir olayla gündemdeydiler. Dünya çapında fenomen olan “Cupid” şarkısı, Evrencan Gündüz’ün “Sen Aşkımızdan” şarkısıyla büyük benzerlik taşıyor. Şarkıcı, bu benzerliği Instagram hesabından yayınlayarak olayın duyurulmasını sağladı. Bunun ardından Fifty Fifty’nin şirketi Attrakt harekete geçti ve “Fifty Fifty’nin ‘Cupid’ine yönelik intihal suçlamalarının son zamanlarda medyada yer alması üzerine şarkının orijinal yapımcısıyla görüştük ve yapımcının söz konusu Türkçe şarkıyı bile bilmediğini öğrendik. Pop müziğin özellikleri açısından benzerlikler var ama intihal olduğunu düşünmüyoruz” diye açıklama yaptı. Bu açıklama pek yeterli olmasa da şimdilik etraf durulmuş görünüyor.

 

Yorum Yapın