Manşet Ünlüler

Yok artık Taylor!

“Folklore” yayınlandığında ne kadar şaşırdıysak, “Evermore” çıktığında iki katı şok yaşadık. “Folklore”ün kardeşi sayılan, Taylor Swift’in yeni albümü “Evermore”daki favori sözlerimizi belirledik. Bakalım senin favorilerinle uyuşuyor mu:)

 

Söz: “Hayat bir söğüt ve senin rüzgarına doğru eğildi.” – Willow

Neden sevdik?: Söğüt ağacı oldukça dayanıklı ve uzun süre yaşayan bir ağaçtır. Kolay kolay aldığı darbeler sayesinde yıkılmaz. Taylor şarkıda hayatın zorluklarını söğüt ağacına benzetirken, sevgilisine duyduğu aşkın da onun hayatına yön verdiğini bu şekilde aktarıyor.

 

Söz: “Sen başka dünyalar inşa ederken ben neredeydim? / Dikenli tellerime battaniye örten adam nerede?” – Tolerate It

Neden sevdik?: Bu parça albümdeki en savunmasız parçalardan. Taylor, sevgilisi için her şeyi yapmaya göze alıyor. Ancak artık bunun karşılığını alamıyor. Melodisi ve sözleriyle zihnimizde görsel olarak kolayca canlanması, şarkıyı daha hüzünlü kılıyor.

 

Söz: “Asla bu kadar nazik olma / Akıllı olmayı unutursun / Asla bu kadar zeki olma / Nazik olmayı unutursun” – Marjorie

Neden sevdik?: Albümdeki en gerçekçi söz bu. Taylor bu şarkıyı müziğin peşinde koşması için ilham veren ve 2003 yılında kaybettiği büyükannesi Marjorie Finlay için yazmış. Şarkı sözleri Taylor’ın yaşadıklarından ve büyükannesinin öğütlerinin bir harmanı. İyi niyetin suiistimal edilmesine karşı Taylor, karşımızdakilere karşı içgüdülerimize güvenmemiz konusunda uyarıyor.

 

Söz: “Kaçınılmaz bir şekilde / Savaşlar beni seçene kadar savaşlarımı seçmeye çalıştım” – Long Short Story

Neden sevdik?: Şarkı, Taylor’ın 2016’daki Kanye West ile olan tartışmasına gönderme yapıyor. Hiçbir zaman tartışmaların içinde olmak istemediğini söyleyen şarkıcı, nihayet hayatının bu aşamasında artık bu yaşananları geride bıraktığını ilan ediyor.

 

Söz: “Adımlarımı her basamakta tekrar ediyorum / Yanlış yaptığım yeri bulmaya çalışıyorum” – ​Evermore

Neden sevdik?: Her zaman hata yaparız. Önemli olan bu hatalardan ders çıkarmak. Kanye West olayından sonra Taylor zor günler yaşadı. İtibarını kaybetmemek için mücadele etti. Kendisini acımasızca eleştirerek ve yorumları okuyarak bir çıkış yolu aradı. Sonunda küllerinden doğarak o kötü günleri geride bıraktı.

 

Söz: “Benden sonra mutluluklar olacak / Ama zaten benim sayemde mutluluk vardı” – Happiness

Neden sevdik?: Söz, Taylor’un aşk ve hayata bakış açısıyla ilgili evrimini aktarıyor. Şarkının ikinci yarısı, ilişkinin sonuyla ilgili kalp kırıklığını anlatmayı amaçlıyor. Ancak bu sözle eskisi gibi ilişkiyi değerli bulmadığını ve en önemli şeyin kendisi olduğunu keşfediyor.

 

Söz: “Biliyorum ben senin yeni hayatında sadece bir kırışıklığım / Arkadaş kalmak sorunları çok iyi çözecek sanki!” – Closure

Neden sevdik?: Bu söz, Taylor’ın acımasız dürüstlüğünün klasik bir örneği. Eski sevgilisi ondan “arkadaş” olarak ayrılmak isteyerek, aslında kendi vicdanını rahatlatmaya çalışıyor. Ama tabii ki Taylor bunu yemiyor:)

Yorum Yapın