Manşet Röportaj Ünlüler

Yerli Shawn Mendes

“Yerli Shawn Mendes” olarak anılan Ragıb Narin, yaptığı işlerle bu tanımlamadan daha fazlası olduğunu kanıtlıyor. Başarılı şarkıcıyı daha yakından tanımak istiyorsan, onunla gerçekleştirdiğimiz röportajı okumaya başla:)

Röportaj: İrem Naz Güvel

 

Bize bu zamana kadarki macerandan bahseder misin?

Bu zamana kadar ki maceram müzikle, seyahatle sporla dolu. 10 yaşımda futbola başladım. 9 yıla yakın futbol oynadım. Bunun 2 yılı süper ligde (u21 ligi) yarım sezonu ise profesyonel olarak 2. ligde geçti. Küçük yaşlardan beri müzikle aram hep çok iyi oldu. Futbolu bıraktıktan sonra aile mesleğim olan ticarete atıldım. Ticarete başladıktan hemen sonra Malta’ya, ticaretin ortak dili İngilizcemi geliştirmeye gittim. O sırada Malta’da şan dersi de almaya başladım. Bu sırada yeni besteler ve şiirler artık telefonumun ses kayıt bölümüne sığmayacak gibiydi. Bende artık bunlardan birini seçip profesyonel anlamda bir projeye dönüştürme zaman geldi diye düşündüm. 2019 yılının yaz aylarında ilk şarkım “Sevda Çiçeği”ni yayınladım. Şarkı bir anda 2 milyon gibi bir rakama ulaştı. Sonrasında “Gecekondu”, “Mavi”, “Gel Diyemem” ve son olarak da “Menekşem”i yayınladım. İnanıyorum ki içimdeki beste fabrikam hiç durmayacak. Yakında yabancı dilde projeler gelecek. Benim maceramın özeti şimdilik bu şekilde, bakalım daha zaman neler gösterecek.

Türkiye’nin Shawn Mendes’i olarak anılıyorsun? Sana göre benzer yönleriniz var mı?

Bu benzetmeye daha önce de çok şahit oldum. Justin Bieber olsun, Liam Payne olsun yabancı sanatçılara benzetilmek güzel çünkü hepsi beğendiğim ve tarz olarak kendime yakın bulduğum doğal ve sempatik isimler. Shawn ile benzer yönlerimiz var tabii. O da ilk başta sosyal medyaya videolar yükleyerek tanındı ve daha sonra profesyonel olarak bu sektöre atıldı. Fiziksel açıdan da benzediğimizi düşünüyorum. En büyük ortak noktamız sanırım en yakın arkadaşımızın gitarımız olması.

Bu yaşına kadar birçok ülkede bulunmuşsun. Müziğini ve hayatını nasıl etkiledi?

Öncelikle küçük yaşlardan itibaren ailemin kökeni dolayısıyla Arap ülkelerinde bulundum. Annem Arap, bu da küçük yaşlarda ana dilim gibi Arapça öğrenmemi sağladı. Yakın zamanlarda ise gezme fırsatı bulduğum ülkeler bana birçok şey kattı ve farklı tecrübeler, tatlar, kültürler, insanlar tanımamı sağladı. Bana göre her insan bir dünya. Gittiğim bir kafede ya da bir takside çalan müziğe kadar her şey beni müzikal anlamda besliyor. Hayata bakış olarak ise daha açık görüşlü ve anlayışlı bir insan olmamı sağlıyor. Özet olarak fırsat bulabilirseniz gezebildiğiniz kadar gezin.

Çok gezen biri olarak pandemi seni çok üzmüştür diye düşünüyorum. Her şey normale döndüğünde ilk nereye gitmek istiyorsun?

Hiç sormayın inanılmaz üzdü gerçekten. Özellikle son iki yıldaki yurtdışı trafiğinden sonra yaşanan bu boşluk bana sonsuzmuş gibi geldi. Bir an önce her şeyin eskiye dönmesi için can atıyorum. Tüm her şey normale döndükten sonra Barcelona’ya gitmek istiyordum ve bu satırları yazarken Barcelona’dayım. Çünkü artık tüm dünya bu riski taşıyor, hangi konumda bulunduğunun pek bir önemi yok. Önemli olan tedbirli olup dikkatli davranarak hayatını sürdürmek.

Dolaştığın yerler arasında yaşadığın en ilginç macerayı bizimle paylaşır mısın?

Bir iş gezisi gereği bulunduğum Libya’da daha savaş yeni bitmişti ve müşterimin arabasında seyir halindeyken bir anda müşterim hemen başımı eğmemi ve kaldırmamamı söyledi. 1 dakika boyunca başımı eğdim ve ne olduğunu tam olarak anlayamadım. Müşterim kısık bir sesle sakın başını kaldırma, şehir eşkıyaları geçiyor sen sarışınsın çok dikkat çekersin dedi. Sonra başımı kaldırdım ve bir baktım önümüzden plakasız 3-4 tane pikap tarzı eski püskü araba geçiyor. O zamanlar yabancı turistleri kaçırıp fidye istiyorlarmış. Allah’tan benim müşterim dikkatli ve özgüvenli birisiydi.

Şarkılarının söz ve müziği romantik bir atmosfere sahip. Kendini romantik biri olarak tanımlar mısın?

Aslında çok romantik biri sayılmam çünkü genelde mantığımla hareket eden bir insanım ama duygularıma hakim olamadığım ve duygularımın ağır bastığı zamanlar da olmuyor değil. O yüzden çok fazla olmasa da romantik biri olabilirim.

Peki, bu şarkıların yazıldığı özel biri var mı?

Çok güzel ve çok sorulan bir soru. Ancak bu şarkıların yazıldığı biri değil, birileri var. Abimin yaşadığı bir aşk, sokakta gördüğüm bir çift, çok duygusal bulduğum ve etkisinde kaldığım bir film, yasadığım ve aşk sandığım bazı ilişki tecrübelerim hepsi bana ilham oluyor.

Bir kızda ilk olarak dikkat ettiğin ve çekici bulduğun özellikler var mı?

İlkten ziyade aslında birçok özelliğe dikkat ederim. Boy ve fiziksel orantı, gözler, yüz hatları ve en çok da tatlı olması benim için çok önemli. Çekicilikten ziyade tatlı kızlar hoşuma gidiyor. Özet olarak iç güzelliği ile dış güzelliği orantılı olan kızlardan hoşlanıyorum.

Hakkında bilmediğimiz 3 şeyi bizimle paylaşır mısın?

Çok aktif ve sosyal bir insan olmama rağmen yalnızlığı çok seviyorum. Tatlı yemeye bayılırım. Burnum aşırı hassas, her türlü kokuyu çok önceden ve derinden alırım. “Babam ve Oğlum”u 5 kez seyrettim ve her seyredişimde hüngür hüngür ağladım. Alın size benden 4 şey.

2021’den ne diliyorsun?

Tabii ki her şeyden önce sağlık diliyorum. Çünkü bence hayattaki en kıymetli şey sağlık. Onun dışında savaşların olmadığı, insanlarım aç kalmadığı, dünyanın daha eşit bir şekilde yaşadığı ve en çok da koronasız bir sene olmasını diliyorum.

 

Yorum Yapın