Genel Kültür Mantarı Manşet Ünlüler

Wanda ve Vision

Marvel Sinematik Evreni televizyona sıçradı. Marvel’ın ilk televizyon dizisi “WandaVision” Marvel evrenine bolca göndermede bulunuyor.

İrem Naz Güvel

“Endgame”in ardından

Marvel Sinematik Evreni’ni (MSE) bilmeyen yok. “Iron Man”, “Spider Man” gibi Marvel bünyesinde yaratılan süper kahraman filmlerinin hepsi birbiriyle bağlantılı. Wanda ve Vision karakterlerini de “Avengers” serisinden hatırlıyoruz. “WandaVision” dizisinde çift güçlerini insanlardan saklarken, Wanda’nın yarattığı bir dünyada mutlu bir hayat sürüyorlar. Başta her şey çok güzel giderken, zamanla bu hayali dünyada işler ters gitmeye başlar.

İlk Marvel dizisi

Marvel’ın ilk televizyon dizisi “WandaVision”, Marvel Sinematik Evreni’nin dördüncü aşamasının başlangıcını başlattı. Dokuz bölümlük dizide Elizabeth Olsen ve Paul Bettany başrolde. Filmleri izlemediğin için diziden hiçbir şey anlayamayacağını düşünme. MSE’ye hakim olmasan da dizinin tadını çıkarabilirsiniz.

Easter Egg’ler

Marvel projesi olunca dizide bolca referans (Easter egg) görüyoruz. Gözümüzden kaçan olmasın diye hepsini listeledik.

Kate Dennings, MSE’ye 2011’de Jane Foster’ın zeki yardımcısı Darcy Lewis olarak katıldı. En son “Thor: Karanlık Dünya”da görülen Darcy, “WandaVision”da tekrar karşımıza çıktı.

Dizinin jeneriğinde görünen plakalarından birinin üzerinde “122822” rakamı bulunuyor. Birçok Marvel karakterini yaratan Stan Lee’nin doğum günü 28 Aralık 1922’ydi.

Wanda’nın kardeşi Pietro diziye dönüyor. Ancak, bu sefer MSE’den Aaron Taylor-Johnson değil, Fox’un birkaç “X-Men” filminde Quicksilver’ı oynayan Evan Peters karakteri canlandırıyor.

Wanda ve Vision’ın Cadılar Bayramı kostümleri, karakterlerin çizgi romanlardaki görünümlerinin aynısı.

Yine Cadılar Bayramı bölümünde Pietro da Quicksilver’ın çizgi romanlarda giydiği kostüme çok benzeyen bir kostüm giyiyor.

İkinci bölümün açılışında gökyüzünde altı yıldız görünüyor. Bunlar altı Sonsuzluk Taşı’na bir gönderme.

Monica Rambeau’nun Westview’e uçmak için kullandığı drone “Captain Marvel”dan açıkça esinlenen bir renk düzenine sahip.

İlk bölüm 23 Ağustos’ta (23.8) geçiyor. “Avengers” çizgi romanında bölüm 238’de, Vision yeniden aktive olmuştu.

Wanda’nın babası VHS kasetleri ve “I Love Lucy”, “Tatlı Cadı” ve “Malcolm in the Middle” gibi eski sitcomların DVD’leri getirir. Bunlar, “WandaVision”daki sitcom sahnelerine ilham olan diziler. 

Dokuzuncu bölümde Wanda, enkazın ortasında Agatha’nın sadece botlarını bulur. Bu, “Oz Büyücüsü”ndeki Doğunun Kötü Cadısı’nın ölümüne bir gönderme.

Ajan Woo, FBI’dan Cliff adlı birini arar. Çizgi romanlarda bir insan olarak yaşayan ve uzaylı bir ırkın üyesi olan Cliff Randall adında biri var. Bunun gelecek Marvel dizisine olası etkileri olabilir.

Monica, The Blip’ten dönerken sesler duyar. Bu sesler arasında “Kaptan Marvel” filminde Kaptan’ın ona seslenmesi de duyuluyor.

“WandaVision”ın arka planını gerçekten öğrenmek istiyorsan, şu filmleri izle:

“Avengers: Ultron Çağı”

“Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı”

“Avengers: Sonsuzluk Savaşı”

“Avengers: Endgame”

 

Yorum Yapın